اکوبورس:‌ معاملات امروز بازار ارز مطابق با انتظارات با کاهش التهاب همراه بود. همچنان انتظار برای انعکاس عوامل اثرگذار وجود دارد. در شرایط کنونی بازارساز نیز با حضور خود سعی در سرکوب تلاطم ماه‌های اخیر بازار را دارد. همچنان سیگنال‌های مثبت از رویه سیاست‌گذاری اقتصادی و سیاسی در کنار سیگنال‌های مثبت از اروپا می‌تواند بر نرخ دلار فشار وارد کند.
نزول دلار ادامه دارد؟

به گزارش اکوبورس به نقل از دنیای بورس، طی روزهای اخیر از التهاب بازار ارز به شدت کاسته شده است. پیش از نزدیک شدن به موعد رسمی تحریم‌ها به انتظار برای کاهش التهاب ارزی در اقتصاد کشور اشاره شده بود. از آن‌جا که عمده تلاطم و فضای روانی که اقتصاد کشور در ماه‌های گذشته تجربه کرد به دنبال تلاطم دلار بود، کاهش شدت نوسانات و بازگشت آرامش به این بازار تا حدود زیادی امیدوارکننده است. در گزارش‌های پیشین «دنیای بورس» به انتظارات موجود در بازار ارز  و سکه اشاره شده بود. قیمت سکه نیز در این شرایط مسیر نزولی را در پیش گرفته است.

بر اساس اطلاعات موجود نرخ هر دلار آمریکا در بازار تهران به 14 هزار تومان نزدیک شده است؛ برخی منابع از ریزش دلار به زیر این سطح روانی حکایت دارد (اخرین نرخ حدود 13900 تومان). البته منبع دقیقی برای نرخ‌ها در دسترس نیست اما اطلاعات موجود این موضوع را تایید می‌کند. صرافی بانک‌ها نیز در مرز قیمت بازار در حال عرضه هستند (به ازای هر کارت ملی 500 دلار عرضه می‌شود). همچنان تاکید می‌شود سیگنال‌های منفی سیاسی از داخل کشور مانند آن‌چه در قبال FATF مشاهده شد (عدم تایید توسط شورای نگهبان)، می‌تواند به هیجان ارزی دامن بزند. به طور کلی هر موضوعی که نشانه‌ای از تمایل سیاست‌گذار به انزوا در سیاست خارجی باشد می‌تواند سیگنال منفی به دلار ارسال کند.

بر اساس اطلاعات موجود صرافی بانک‌ها در معاملات امروز نیز اقدام به عرضه در سطوح نزدیک به قیمت بازار می‌کنند. قیمت‌ها در حال تغییر است و نمی‌توان قیمت دقیقی در این خصوص ارائه کرد. با این حال اگر دلار در  کانال 13 هزار تومانی پایدار باشد، با توجه به از دست دادن کف روانی احتمال شتاب در مسیر نزولی وجود خواهد داشت.

نظر شما: