صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۱۱:۵۹ ۱۳۹۷/۰۸/۲۱

نزول دلار ادامه دارد؟

اکوبورس:‌ معاملات امروز بازار ارز مطابق با انتظارات با کاهش التهاب همراه بود. همچنان انتظار برای انعکاس عوامل اثرگذار وجود دارد. در شرایط کنونی بازارساز نیز با حضور خود سعی در سرکوب تلاطم ماه‌های اخیر بازار را دارد. همچنان سیگنال‌های مثبت از رویه سیاست‌گذاری اقتصادی و سیاسی در کنار سیگنال‌های مثبت از اروپا می‌تواند بر نرخ دلار فشار وارد کند.
نزول دلار ادامه دارد؟

به گزارش اکوبورس به نقل از دنیای بورس، طی روزهای اخیر از التهاب بازار ارز به شدت کاسته شده است. پیش از نزدیک شدن به موعد رسمی تحریم‌ها به انتظار برای کاهش التهاب ارزی در اقتصاد کشور اشاره شده بود. از آن‌جا که عمده تلاطم و فضای روانی که اقتصاد کشور در ماه‌های گذشته تجربه کرد به دنبال تلاطم دلار بود، کاهش شدت نوسانات و بازگشت آرامش به این بازار تا حدود زیادی امیدوارکننده است. در گزارش‌های پیشین «دنیای بورس» به انتظارات موجود در بازار ارز  و سکه اشاره شده بود. قیمت سکه نیز در این شرایط مسیر نزولی را در پیش گرفته است.

بر اساس اطلاعات موجود نرخ هر دلار آمریکا در بازار تهران به 14 هزار تومان نزدیک شده است؛ برخی منابع از ریزش دلار به زیر این سطح روانی حکایت دارد (اخرین نرخ حدود 13900 تومان). البته منبع دقیقی برای نرخ‌ها در دسترس نیست اما اطلاعات موجود این موضوع را تایید می‌کند. صرافی بانک‌ها نیز در مرز قیمت بازار در حال عرضه هستند (به ازای هر کارت ملی 500 دلار عرضه می‌شود). همچنان تاکید می‌شود سیگنال‌های منفی سیاسی از داخل کشور مانند آن‌چه در قبال FATF مشاهده شد (عدم تایید توسط شورای نگهبان)، می‌تواند به هیجان ارزی دامن بزند. به طور کلی هر موضوعی که نشانه‌ای از تمایل سیاست‌گذار به انزوا در سیاست خارجی باشد می‌تواند سیگنال منفی به دلار ارسال کند.

بر اساس اطلاعات موجود صرافی بانک‌ها در معاملات امروز نیز اقدام به عرضه در سطوح نزدیک به قیمت بازار می‌کنند. قیمت‌ها در حال تغییر است و نمی‌توان قیمت دقیقی در این خصوص ارائه کرد. با این حال اگر دلار در  کانال 13 هزار تومانی پایدار باشد، با توجه به از دست دادن کف روانی احتمال شتاب در مسیر نزولی وجود خواهد داشت.

برچسب ها
اخبار مرتبط

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

اکوبورس: بازار بین بانکی در سال ۹۷ دارای یک آرایش جدید شد. گزارش بانک مرکزی نشان از برجسته شدن نقش بانک‌های مشمول اصل ۴۴ در قرض‌دهی به بانک‌های دیگر و کمرنگ شدن نقش بانک‌های دولتی در این امر دارد. آمادگی بالای بانک‌های خصوصی‌شده در سپرده‌گذاری در شبکه بانکی، یکی از دلایل اصلی رشد ۶۷ درصدی حجم معاملات بازار بین‌بانکی در سال گذشته بوده است. کارشناسان منابع حاصل از تهاتر بدهی‌های بانک‌ها (در قالب بودجه ۹۷) و میل کمتر برخی بانک‌ها به ارائه تسهیلات به مشتریان را در بسط بازار بین بانکی دخیل می‌دانند.

۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴ ادامه مطلب

دوراهی معاون اول رئیس‌جمهور

اکوبورس: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور از کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادی خواسته‌اند با توجه به شرایط دشوار کنونی اقتصاد کشور، نظر خود را در مورد دو راهکار متفاوت برای تخفیف این مشکلات ارائه کنند تا دولت یکی را انتخاب کند. راه اول سهمیه‌بندی و کوپنی شدن کالاهای اساسی و راه دوم در پیش‌گرفتن سازوکارهای اقتصاد آزاد با هدف حذف یارانه‌های پنهان.

۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴ ادامه مطلب

به ناوهای آمریکا حمله کنیم؟

اکوبورس: با احتساب اظهارات مقامات آمریکایی اعم از رئیس جمهور، وزیر خارجه و برخی نمایندگان کنگره، به نظر می‌رسد آمریکا بیشتر از این‌که در پی کنش نظامی باشد، زمینه را برای واکنش نظامی به ایران فراهم می‌‌سازد.

۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ ادامه مطلب

تک‌نرخی شدن دلار چقدر جدی است؟

اکوبورس: مقایسه قیمت‌های درج شده از دلار در سامانه سنا و قیمت این ارز در بازار آزاد نشان می‌دهد، قیمت دلار در این دو بازار طی دو ماهه ابتدایی سال جاری در حال نزدیک شدن به هم هستند. آیا یکسان‌سازی ارز در حال انجام است؟

۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ ادامه مطلب

چند گام مانده تا جهاني شدن

اکوبورس: اقتصاد دنیا به سرعت به سوی جهانی شدن پیش می‌رود جهانی شدن فرآیندی است که قانونمندی های خاص خود را دارد و کشورهایی که به این جریان پر تلاطم می‌پیوندند . در تعیین مقررات و سیاست گذاری ها ایفای نقش کرده و از منافع آن نیز بهره‌مند می‌شوند . اما کشورهایی که خود را از حوزه جهانی شدن اقتصاد دور نگاه می‌دارند، قادر نخواهند بود به سهم عادلانه خود در آن دست یابند .

۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.