صفحه نخست »» شرکتها ۰۹:۴۲ ۱۳۹۷/۰۸/۲۰

سبقت قیمتی سهام از سودآوری

شرکت فرآوری زغال سنگ پرورده طبس عملکرد نیمه نخست را منتشر کرد. این شرکت در 6 ماهه نخست سال 97 427 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است. «کپرور» از جمله نمادهایی بوده است که طی ماه‌های اخیر رشدهای پرشتابی را تجربه کرده است. رشدهای افسارگسیخته در شرایطی رخ می‌دهد که اخباری از آزادسازی نرخ زغال سنگ دست به دست می‌شود در حالی‌که به نظر می‌رسد قیمت سهم از خوشبینانه‌ترین حالت بنیادی نیز پیشی گرفته است.
سبقت قیمتی سهام از سودآوری

به گزارش اکوبورس به نقل از دنیای بورس، پیش از این در گزارشی به رشدهای هیجانی و بدون پشتوانه بنیادی زغال سنگ پرورده طبس اشاره شد. اگر بنا باشد که سودآوری این شرکت تنها بر اساس متغیرهای کنونی داخل شرکت شامل ادامه تولید در سطح کنونی محاسبه شود و همچنین رشد عجیبی در نرخ فروش مشاهده نشود، به نظر می‌رسد رشدهای قیمتی این سهم از واقعیت بنیادی پیشی گرفته است و در این شرایط تنها قدرت نقدینگی و حمایت‌ها می‌تواند سدی در برابر نزول سهم باشد.

خریدار داخلی کنسانتره زغال سنگ ذوب آهن اصفهان است که عملکرد نیمه نخست نیز به وضعیت نامناسب بنیادی این شرکت فولادی اشاره داشت که نشان از عدم توانایی هزینه بیشتر در صورت مالی این شرکت دارد. با این حال بر اساس آخرین نامه‌نگاری‌ها انجمن زغال سنگ افزوده است که با توجه به عدم رشد متوازن نرخ فروش محصولات با افزایش هزینه‌های تولید، دیگر قادر به تحویل زغال سنگ به ذوب آهن نخواهد بود. این موضوع باعث شده است که بار دیگر بازار سهام شرکت‌های زغال سنگی گرم شود. طی ماه‌های اخیر تنها اخبار سوخت رشد قیمتی سهام را مهیا ساخته‌اند. اما لحاظ اخبار موجود در قیمت سهام نشان از جا ماندن سودآوری از انتظارات بازار دارد.

در این خصوص اگر نرخ فروش هر تن کنسانتره 30 درصد نرخ فروش شمش فولاد خوزستان در نظر گرفته شود، سود هر سهم «کپرور» به حدود 100 تومان خواهد رسید. ادامه این روند برای سال 98 سود هر سهم «کپرور» به سطح 191 تومان خواهد رسید. این در حالی‌ است که قیمت این سهم در معاملات امروز به بیش از 1700 تومان رسید. بر این اساس نسبت قیمت به درآمد این سهم اختلاف فاحشی با دیگر نمادهای بنیادی دارد (نسبت قیمت به درآمد 97 حدود 17 برای «کپرور»، در حالی‌که عمدتا سهام بنیادی بازار با نسبت قیمت به درآمد کمتر از 5 معامله می‌شوند).  لازم به ذکر است اگر نرخ فروش زغال سنگ به 50 درصد شمش فولاد خوزستان برسد سودآوری این شرکت در سال 97 در نهایت به حدود 170 و برای سال 98 حدود 350 تومان خواهد بود که همچنان نسبت به دیگر نمادهای بنیادی بازار سهام کشورمان از ارزندگی کمتری برخوردار است.

بررسی‌های اولیه از دیگر شرکت‌های زغال سنگ نیز از وضعیت مشابه قیمت سهام در مقایسه با سودآوری حکایت دارد.

برچسب ها
اخبار مرتبط

فروش اقساطی ۴ محصول ایران خودرو از فردا + شرایط

اکوبورس: گروه صنعتی ایران خودرو قصد دارد در ادامه طرح‌های فروش تنظیم بازار خود، فروش اقساطی تعدادی از محصولات خود را از روز چهارشنبه آغاز نماید. در این شرایط، خودروهایی همچون دنا پلاس ، پژو ۴۰۵ SLX‌ ، پژو پارس سال و پژو ۲۰۶ صندوقدار از ساعت ۱۱ صبح روز چهارشنبه، ۲۴ام مهرماه به صورت اقساطی برای فروش عرضه خواهند شد. همانند شرایط گذشته، تنها مشتریانی که چک‌های سامانه صیاد را داشته و فاقد هرگونه چک برگشتی باشند، قادر به استفاده از این شرایط فروش هستند. چک‌های بازپرداخت اقساط تنها از مشتری دریافت می‌شود و امکان

۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!