صفحه نخست » شرکتها ۰۹:۴۲ ۱۳۹۷/۰۸/۲۰

سبقت قیمتی سهام از سودآوری

شرکت فرآوری زغال سنگ پرورده طبس عملکرد نیمه نخست را منتشر کرد. این شرکت در 6 ماهه نخست سال 97 427 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است. «کپرور» از جمله نمادهایی بوده است که طی ماه‌های اخیر رشدهای پرشتابی را تجربه کرده است. رشدهای افسارگسیخته در شرایطی رخ می‌دهد که اخباری از آزادسازی نرخ زغال سنگ دست به دست می‌شود در حالی‌که به نظر می‌رسد قیمت سهم از خوشبینانه‌ترین حالت بنیادی نیز پیشی گرفته است.
سبقت قیمتی سهام از سودآوری

به گزارش اکوبورس به نقل از دنیای بورس، پیش از این در گزارشی به رشدهای هیجانی و بدون پشتوانه بنیادی زغال سنگ پرورده طبس اشاره شد. اگر بنا باشد که سودآوری این شرکت تنها بر اساس متغیرهای کنونی داخل شرکت شامل ادامه تولید در سطح کنونی محاسبه شود و همچنین رشد عجیبی در نرخ فروش مشاهده نشود، به نظر می‌رسد رشدهای قیمتی این سهم از واقعیت بنیادی پیشی گرفته است و در این شرایط تنها قدرت نقدینگی و حمایت‌ها می‌تواند سدی در برابر نزول سهم باشد.

خریدار داخلی کنسانتره زغال سنگ ذوب آهن اصفهان است که عملکرد نیمه نخست نیز به وضعیت نامناسب بنیادی این شرکت فولادی اشاره داشت که نشان از عدم توانایی هزینه بیشتر در صورت مالی این شرکت دارد. با این حال بر اساس آخرین نامه‌نگاری‌ها انجمن زغال سنگ افزوده است که با توجه به عدم رشد متوازن نرخ فروش محصولات با افزایش هزینه‌های تولید، دیگر قادر به تحویل زغال سنگ به ذوب آهن نخواهد بود. این موضوع باعث شده است که بار دیگر بازار سهام شرکت‌های زغال سنگی گرم شود. طی ماه‌های اخیر تنها اخبار سوخت رشد قیمتی سهام را مهیا ساخته‌اند. اما لحاظ اخبار موجود در قیمت سهام نشان از جا ماندن سودآوری از انتظارات بازار دارد.

در این خصوص اگر نرخ فروش هر تن کنسانتره 30 درصد نرخ فروش شمش فولاد خوزستان در نظر گرفته شود، سود هر سهم «کپرور» به حدود 100 تومان خواهد رسید. ادامه این روند برای سال 98 سود هر سهم «کپرور» به سطح 191 تومان خواهد رسید. این در حالی‌ است که قیمت این سهم در معاملات امروز به بیش از 1700 تومان رسید. بر این اساس نسبت قیمت به درآمد این سهم اختلاف فاحشی با دیگر نمادهای بنیادی دارد (نسبت قیمت به درآمد 97 حدود 17 برای «کپرور»، در حالی‌که عمدتا سهام بنیادی بازار با نسبت قیمت به درآمد کمتر از 5 معامله می‌شوند).  لازم به ذکر است اگر نرخ فروش زغال سنگ به 50 درصد شمش فولاد خوزستان برسد سودآوری این شرکت در سال 97 در نهایت به حدود 170 و برای سال 98 حدود 350 تومان خواهد بود که همچنان نسبت به دیگر نمادهای بنیادی بازار سهام کشورمان از ارزندگی کمتری برخوردار است.

بررسی‌های اولیه از دیگر شرکت‌های زغال سنگ نیز از وضعیت مشابه قیمت سهام در مقایسه با سودآوری حکایت دارد.

برچسب ها
اخبار مرتبط

بانک توسعه تعاون با کاهش هزینه عملیاتی به متوسط کارآیی و اثربخشی مطلوب سازمانی دست‌یافته است

اکوبورس: امیر میرشفیعی رئیس اداره برنامه‌ریزی و مدیریت عملکرد صبح امروز در کارگاه آموزشی دوروزه مدیران ستادی و استانی ضمن تحلیل عوامل موثر بر متوسط کار آیی و اثربخشی بانک، این شاخص‌ها را از مناظر مالی، مشتری گرایانه، رشد و یادگیری و فرآیندهای عملیاتی بررسی کرد.

۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ادامه مطلب

بررسی راهکارهای توسعه همکاری های دو جانبه در جلسه مشترک ارتباطات زیرساخت و پست بانک

اکوبورس: به منظور توسعه همکاری های فی مابین پست بانک ایران و شرکت ارتباطات زیرساخت در راستای فعالیت های این بانک به عنوان بانک تخصصی حوزه ict جلسه مشترک هیئت مدیره در پست بانک ایران تشکیل شد.

۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ادامه مطلب

گام بلند زیست محیطی ذوب آهن اصفهان

اکوبورس: ذوب آهن اصفهان به عنوان اولین تولید کننده فولاد در کشور ،در سالی که از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان «رونق تولید» نام گذاری شده،حفظ تولید فعلی و ارتقاء آن را با رعایت کلیه استانداردهای مختلف هدف قرار داده است.

۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ادامه مطلب

انضباط مالی محور اعتماد بانکها به واحدهای تولیدی

اکوبورس: صالح آبادی گفت: تلاش بانک توسعه صادرات ایران تداوم حفظ تولید صادرات محور و ارائه خدمات این بانک در شکل های مختلف آن اعم از سرمایه در گردش، تامین مالی طرح توسعه، تخصیص تسهیلات با نرخ های مصوب، کمک به نقل و انتقالات ارزی از طریق صرافی توسعه صادرات است.

۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.