صفحه نخست »» بازار سرمایه ۱۵:۲۴ ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
به همت تامین سرمایه نوین انجام می شود؛

تامین مالی ۳۰۰ میلیارد تومانی ایران خودرو از طریق بازار سرمایه

اکوبورس: معاون مالی گروه صنعتی ایران خودرو، از تامین مالی این شرکت با روش انتشار اوراق رهنی خبر داد.
تامین مالی ۳۰۰ میلیارد تومانی ایران خودرو از طریق بازار سرمایه

به گزارش اکوبورس ، ابوالفضل اسماعیل زاده با اشاره به میزان تامین مالی انجام شده این خودروساز از طریق بازار سرمایه گفت: شرکت ایران خودرو بعد از ۱۳۹۰ به میزان ۱۰ هزار و ۷۸ میلیارد ریال از طریق دو ابزار تامین مالی از بازار سرمایه تامین منابع کرده است.

وی افزود: فارغ از بحث تامین مالی، طراحی ابزارهای نوین و تقابل جدی با بازار سرمایه به عنوان یکی از اصلی ترین منابع تامین وجه در تولید در دستور کار شرکت قرار دارد.

اسماعیل زاده اظهار داشت: اولین ابزار تامین مالی نوین استفاده شده توسط شرکت ایران خودرو اوراق مرابحه بوده که به حجم ۷۰۰۰ میلیارد ریال با نرخ سود ۱۸ درصد سالانه و با سررسید چهار ساله منتشر شد و این بار ایران خودرو از طریق انتشار اوراق رهنی، حجمی معادل ۳۰۷۸ میلیارد ریال با نرخ سود ۱۶ درصد سالانه و با سررسید ۲ ساله منتشر کرده است.

 

چرا اوراق رهنی؟

این مقام مسوول در پاسخ به این سوال که اوراق رهنی چه سازو کاری دارد و دلیل استفاده از این ابزار تامین مالی چیست، گفت: در انتشار اوراق رهنی، شرکت هایی که دارای مطالبات رهنی از مشتریان خود هستند می توانند با واگذاری مطالبات رهنی خود به نهاد واسط تامین مالی کنند.

معاون مالی گروه صنعتی ایران خودرو توضیح داد: در این اوراق، ایران خودرو از طریق واگذاری 50 هزار و 457 قرارداد از تسهیلات رهنی اعطایی به مشتریان خود به شرکت واسط مالی مهر یکم، مطالبات خود را تبدیل به وجه نقد کرده و وجوه حاصل از انتشار در راستای تأمین سرمایه در گردش استفاده خواهد شد. از جمله دلایل استفاده از این روش تامین مالی، اوراق بهادار سازی مطالبات رهنی در راستای تامین مالی است.

اسماعیل زاده در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر این که تامین مالی از طریق این اوراق چه اثری بر ساختار مالی ایران خودرو خواهد داشت؟گفت: این روش تأمین مالی، از یک سو اصلاح ساختار و از سوی دیگر متنوع سازی منابع تأمین مالی و کاهش ریسک ناشی از تمرکز بر تسهیلات بانکی و پیش دریافت توسط مشتریان را برای شرکت ایران خودرو به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به دلایل انتخاب این ابزار تامین مالی از میان سایر ابزارهای موجود و رایج گفت : ایران خودرو به عنوان شرکتی که در حوزۀ ایجاد اشتغال، نوآوری و تولید ملی مسوولیت دارد، طبیعتا در راستای حفظ و گسترش فعالیت های جاری خود نیازمند تامین منابع از طرق مختلف است. بنابراین به عنوان یکی از بنگاه های تولیدی پیشرو در استفاده از روش های نوین به توصیۀ شرکت تامین سرمایه نوین و با درنظر داشتن حجم مطالبات رهنی خود به انتخاب اوراق رهنی جهت تامین مالی اقدام کرد که این موضوع علاوه بر تامین منابع، مزایای دیگری را نیز برای ایران خودرو به همراه داشته است.

تامین سرمایه در گردش ، موضوع مهم خودروسازان

اسماعیل زاده درباره مزایای استفاده از این نوع روش تامین مالی توضیح داد : ایران خودرو با توجه به دارا بودن الزامات اولیه جهت استفاده از سایر ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه همچون صکوک اجاره، مرابحه و ....، از امکان استفاده از روش های جدید و نو نیز برخوردار بوده است.

وی ادامه داد: بدیهی است از آنجا که در حال حاضر تامین سرمایه در گردش از جمله موضوعات مهم شرکت های خودروساز است، لذا استفاده از تمامی پتانسیل ها و امکانات می تواند زمینه برای افزایش حجم تامین مالی از طرق مختلف و متنوع و به تبع آن حفظ و گسترش فعالیت های شرکت را به همراه داشته باشد. همچنین از دیگر مزایای این روش تبدیل مطالبات رهنی آینده به وجه نقد مورد استفاده در جریان تولید است  که شرکت ایران خودرو از این روش بهره می برد.

اسماعیل زاده در برابر این سوال که سرمایه گذاران علاقه مند به خرید این اوراق چگونه می توانند برای خرید اقدام کنند و در این صورت با چه ریسک هایی مواجهه خواهند شد، اظهار داشت : سرمایه گذاران می توانند از طریق مراجعه به کلیۀ شرکت های کارگزاری عضو بورس تهران برای خرید اقدام کنند. ساختار این اوراق هم به گونه ای طراحی شده است که تمامی ریسک های مربوط به سرمایه گذاران پوشش داده شده است.

معاون مالی گروه صنعتی ایران خودرو گفت: بانک سپه به عنوان بانک ضامن، ضمانت اصل و سود اوراق را عهده دار بوده و تضمین نقدشوندگی اوراق نیز توسط تامین سرمایه نوین و تامین سرمایه امید به عنوان بازارگردانان اوراق انجام شده است. همچنین ایران خودرو به عنوان عامل وصول ، مسوولیت وصول کلیۀ اقساط مربوط به تسهیلات رهنی اعطایی به مشتریان خود را عهده دار بوده است

منبع: سنا.

برچسب ها
اخبار مرتبط

برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کدامند؟

اکوبورس: سرمایه گذاری در بازار سرمایه از چشم انداز بسیار مناسبی در سال جاری برخوردار است و پیش بینی های کارشناسان و تحلیلگران بازارهای مالی حاکی از آن است که بازار سرمایه و بورس در سال جاری بازدهی مناسب تری نسبت به سایر بازارهای موازی خواهند داشت.

۱۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳ ادامه مطلب

رشد دسته جمعی صنایع ۳۷ گانه بازار سرمایه

اکوبورس: رشد پیوسته بازار در چهارماهه ابتدای ۹۸ و کاهش نرخ ارز در این دوره سبب شده تا ارزش دلاری بورس تهران در پایان تیرماه نسبت به ابتدای سال معادل ۴۲.۵ درصد رشد کند و به محدوده ۷۳ میلیارد دلار برسد که بیشترین رقم از ابتدای سال ۱۳۹۷ است.

۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳ ادامه مطلب

لزوم فرهنگ‌سازی درست برای سرمایه‌گذاری!

اکوبورس: یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی درست در این بازار، گفت: با شناخت ابزارهای مختلف مالی می‌توان همه افراد جامعه را که تمایل به سرمایه‌گذاری دارند به نحوی به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه تشویق کرد؛ باید بدانیم که در زمان‌های عدم رونق نیز فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کشور کم نیست.

۱۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۰ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.