صفحه نخست »» بازار سرمایه »» بورس اوراق و بهادر ۱۶:۲۸ ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
«فملی» در مجمع عمومی عادی سالیانه 150 ریال سود تقسیم کرد

گام بلند ملی صنایع مس ایران برای تحقق رونق تولید

اکوبورس: مجمع عمومی عادی سالانه منتهی به پایان اسفند ماه 97 شرکت ملی صنایع مس با حضور90/76 درصد سهامداران ساعت 14 در محل سالن اجتماعات سازمان حج و زیارت برگزار شد.
گام بلند ملی صنایع مس ایران برای تحقق رونق تولید

به گزارش خبرنگار اکوبورس،در این مجمع که ریاست آن برعهده آقای حسني زاده، نظارت آن برعهده آقایان موسوي وگلشني و دبیری آن برعهده آقای رحمتی بود، تقسیم مبلغ 150 ریال سود به ازای هر سهم به  تایید سهامداران رسید.

 

در ابتدای این جلسه سعد محمدی مدیرعامل شرکت به قرائت گزارش عملکرد شرکت  برای سال مالی 97 پرداخت و گفت: رتبه شرکت در سال گذشته در میان ۵۰ شرکت برتر از ۳۰ به۳  رسیده است، که این رتبه بر اساس آخرین گزارش سازمان بورس برای سه‌ماهه نخست سال 98 همچنان حفظ شده است.

وی با بیان این‌که در سال گذشته به بالاترین رکورد تولید کنسانتره مس به میزان 1میلیون و 180هزار تن دست یافتیم اظهار داشت: همچنین در سال گذشته شاهد تولید بیشترین میزان تولید مس محتوی معدنی به میزان 298هزار تن از زمان راه‌اندازی تاکنون بودیم.

سعد محمدی افزود: در سال گذشته علاوه بر تولید خوب بیش از 10 هزار میلیارد تومان فروش با میانگین قیمتی 6500 دلار به ازای هر تن مس داشتیم که 5 هزار میلیارد تومان آن سود بود.

مدیرعامل شرکت مس با تاکید بر ارزش بنیادی شرکت ملی صنایع مس ایران در بین شرکت‌های کشور گفت: شرکت مس در 12 سال گذشته بازدهی مثبت 1616 درصدی را نصیب سهامدارانش کرده است.

سعد محمدی با اشاره به این‌که هم‌اکنون ارزش بازار شرکت مس 326 میلیارد ریال است ادامه داد: برای حفظ جایگاه شرکت مس و افزایش سودآوری باید استراتژی‌ شرکت مس را بر مبنای توسعه اکتشافات و بهره‌برداری از طرح‌های توسعه و افزایش تولید تعریف کنیم تا بتوانیم علاوه بر حفظ موقعیت کنونی شاهد ارتقای رتبه تولید در بین شرکت‌های برتر دنیا باشیم.

وی با طرح این پرسش‌ که چرا صنعت مس ایران باید به سمت توسعه و افزایش تولید پیش برود خطاب به سهامداران اعلام کرد: بررسی جایگاه فلز مس نشان می‌دهد که 5 عامل بر روند تقاضای این فلز مؤثر هستند که باید آن‌ها را در حوزه توسعه مدنظر قرار داد و بر اساس آن تصمیم‌گیری کرد.

به گفته سعد محمدی نبود جایگزین مناسب برای مس، افزایش مصرف کشورهای دنیا به‌ویژه چین، آمریکا و آلمان با 61/5 درصد از کل مصرف مس دنیا، استراتژی کشور آمریکا مبنی بر بازسازی زیرساخت‌ها و تقویت عوامل بنیادی ازجمله موارد الکتریکال، فرودگاه‌ها، صنایع هوایی و فضایی، حرکت دنیا به سمت بهره‌گیری از خودروهای برقی و کشف ذخایر جدید مس در دنیا و دستیابی به رقم 830 میلیون مس محتوی ذخیره قابل‌برداشت معدنی از رقم 790 میلیون در سال 2016 پنج عامل بنیادی برای تصمیم‌گیری در اجرای طرح‌های توسعه است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: برای تدوین استراتژی آینده شرکت مس علاوه بر این عوامل بنیادی باید به سیاست‌گذاری‌های معدنی دنیا هم توجه کرد.

سعد محمدی با اشاره به تغییرات مصرف مس در جهان از 1900 تاکنون گفت: میزان مصرف جهانی مس طی این بازه زمانی به‌طور مداوم در حال افزایش بوده است و در 20 سال گذشته شیب تولید مس 2 برابر شده و ما نباید از این روند عقب بیفتیم.

وی  با عنوان این‌که در سال 2018 حدود 99 درصد از شرکت‌های دنیا در حوزه مس سودده بودند خطاب به سهامداران گفت: هیچ صنعتی مانند مس سوددهی مطمئن ندارد.

سعد محمدی با اشاره به فرصت های طلایی برای توسعه تاکید کرد: در 5 سال اخیر، دنیا در بخش کنسانتره سرمایه‌گذاری کرده است و ما هم یک فرصت طلایی برای این امر داریم؛ چراکه آمار ارقام جهانی مصرف مس و همچنین روند افزایشی قیمت مس تا سال 2023 این موضوع را تایید می‌کند.

وی با بیان این‌که متوسط قیمت جهانی مس طی 5 سال آینده به بیش از 7500 دلار بر تن می‌رسد گفت: امروزه به ازای هر تن مس حدود 12 هزار و 570 دلار سرمایه‌گذاری لازم است که این میزان در ایران به 8 هزار دلار می‌رسد؛ بنابراین ایران یک فرصت عالی برای سرمایه‌گذاری در مس در اختیار دارد، در غیر این صورت از دنیا عقب می‌مانیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به انجام طرح‌های توسعه‌ای صنعت مس در حوزه افزایش ظرفیت تولید کنسانتره شرکت مس بیان داشت: با توجه به افزایش مصرف جهانی مس، وجود ظرفیت 400 هزار تنی ذوب در کشور و همچنین حفظ جایگاه صادراتی شرکت مس در حوزه کنسانتره به خاطر ارزش سودآوری آن نیاز به 1 میلیون تن کنسانتره داریم که از این میزان 450 هزار تن با طرح‌های در‌آلو، دره‌زار و چاه‌فیروزه تامین خواهد شد و باید برای دستیابی به ذخایر جدید و فعال‌سازی آنها برنامه‌ریزی کنیم.

به گفته سعد محمدی جمعا 11 پهنه در استان‌های کرمان، آذربایجان شرقی، یزد، اصفهان و سیستان و بلوچستان در اختیار داریم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اضافه کرد: در حال حاضر جمع ذخایر قطعی شرکت مس به 2 میلیارد و 200 میلیون تن می‌رسد که با اکتشافات جدید این میزان افزایش خواهد یافت؛ بنابراین با ذخایر کنونی تا 50 سال و با اکتشافات تکمیلی تا 100 سال ذخیره خواهیم داشت.

سعد محمدی با بیان این‌که شرکت مس در سال قبل 247 هزار تن کاتد تولید کرد که این میزان تولید در تاریخ شرکت بی‌سابقه بود گفت: مطمئن هستیم با وجود توقف چندماهه کارخانه ذوب خاتون‌آباد برای انجام اورهال و توسعه و نوسازی ذوب امسال بیشتر از سال قبل کاتد تولید خواهیم کرد و رکورد سال قبل را با همت زحمتکشان و پرسنل خدوم مس خواهیم شکست.

وی با اشاره به عملکرد خوب شرکت مس در حوزه فروش در سال جاری گفت: در سال 98 با توجه به آمار تولید و فروش از همه بخش‌های برنامه جلوتر هستیم و در این بازه زمانی با وجود تحریم‌های ظالمانه فروش 5100 میلیارد تومانی داشتیم یعنی معادل نیمی از درآمد کل سال گذشته شرکت مس.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: ارزش سرمایه‌گذاری‌های شرکت مس یک میلیارد و 800 میلیون یورو و حدود 13 هزار میلیارد تومان است. امیدواریم با انجام پروژه‌های جدید به تولید 540 هزار تن مس دست ‌یابیم.

سعد محمدی در پایان با بیان این‌که قطعا با همدلی و صداقت می‌توان طرح‌های توسعه را به سرانجام رساند و باعث رونق و اشتغال‌زایی بیشتر و رقم زدن روزهای خوب برای کشور شد، افزود: در سال جاری با توجه به روند کنونی شرایط مناسبی خواهیم داشت.

در ادامه این مجمع گزارش بازرسان و حسابرسان قانونی شرکت ارائه شد و صورتهای مالی سال 97 به تصویب حاضران رسید.

گفتنی است، در پایان مجمع عمومی شرکت مس؛ مقرر شد تا هیأت‌مدیره شرکت مس تهیه گزارشی برای افزایش سرمایه و همچنین اخذ مجوزهای لازم  برای افزایش سرمایه و برگزاری مجمع فوق‌العاده را ظرف سه‌ماه آینده در دستور کار قرار دهند.

همچنین نماینده سازمان بورس و نماینده موسسه حسابرسی نیز در جلسه حضور داشتند و بهراد مشار  به‌عنوان بازرس قانونی و حسابرس شرکت و   هشيار بهمند  به‌عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب شد. در انتها روزنامه‌های دنياي اقتصاد و جهان صنعت به عنوان روزنامه کثیرالانتشار جهت درج آگهی‌های شرکت برای سال  مالی 98 انتخاب شدند.


پیام هئیت مدیره

بار دیگر خداوند متعال در سایه الطاف بي دریغ بر ما منت گذاشت و توفيق خدمتگزاری را به ما عطا فرمود تا در سال 1397 تمام توان خود را بكار گيریم و با اتكا به اعتماد و اطمينان سهامداران گرامي و تلاش و همياری همه مدیران و كليه كاركنان عزیز شركت و باپشتيباني مسئولان محترم، به عمده ای از اهداف عملياتي شركت را با موفقيت رقم بزنيم و برای تداوم گردش چرخهای صنعت مس كشور و استمرار حضور ميهن عزیزمان در بازارهای جهاني و همچنين تأمين نيازهای داخلي، نقش خود را ایفا نمائيم.

در سال گذشته شاخص های زیر محقق گردیده است:

* دستيابي به بالاترین توليد مس به ميزان   298.000تن از زمان راه اندازی شركت تاكنون.

* دستيابي به بالاترین ركورد توليد كنسانتره مس به ميزان 1 ميليون و 180 هزار تن از زمان راه اندازی شركت تاكنون.

* دستيابي به ركورد فروش كل، بالغ بر 101.014 ميليارد ریال.

* صادرات انواع محصولات به ميزان 158 هزار تن و با ارز بالغ بر 21.909ميليارد ریال.

* كسب رتبه سوم در بين 50 شركت فعال تر بورس اوراق بهادار تهران درسه ماهه چهارم سال 1397 (بالاترین ركورد تاریخ شركت).

 * دستيابي به بيشترین ارز سهام بازار (در پایان اسفندماه سال 1397 ارز بازار سهام شركت به رقم 301.158 ميليارد ریال رسيد، كه بالاترین رقم از زمان ورود به بورس مي باشد.)

* بازدهي مثبت 1616 درصدی سهام شركت طي12 سال گذشته: سهام شركت ملي صنایع مس ایران در ساال 1397 بازدهي 94درصدی داشته است.

ميزان فروش  محصولات و سایر درآمدهای عملياتي شركت در سال مالي مورد نظر بي از 103.684 ميليارد ریال بوده است. این درحالي است كه در سال1397 متوسط قيمت LME 2  به 6.344 دلار بر هر تن رسید و 3/1 درصد پائين تر از سال 1396 بود. اگرچه تحریم های

آمریكا و قدرت های سلطه طگلب جهاني عليه جمهوری اسلامي ایران، از اواسط اردیبهشت ماه سال 1397 كليه رگهای حياتي اقتصاد كشور را نشانه گرفت و تاكنون به شدیدترین شكل آن ادامه دارد، اما افزایش توليد، تامين تجهيزات، قطعات و مواد گوناگون خط توليد و ادامه فعاليتهای توسعه در مجتمع های مختلف شركت كه اهم آن راه اندازی كارخانه اسيد سولفوریك مس سرچشمه با ظرفيت 610 هزار تن و اتمام نصب كوره های آندی جدید ذوب مس سرچشمه واحداثات مختگف بازسازی و نوسازی و تعيين تكليف پروژه مهام استحصال كاتدی مس سونگون ودستيابي به پيشرفت فيزیكي 41 درصدی در پروژه تجهيز معدن واحداث كارخانه درآلو و سایر پروژه های دیگر با هزینه كرد بيش از 2500 ميليارد تومان پيام رسان قدرت و شكوه شركت در انتخاب مسير پيشرفت و تعالي است از طرفي دیگر افزایش فروش محصولات مسي در سال 1397 و ادامه صادرات به كشورهای اروپایي، تركيه، چين، كشاورهای حاشيه خلیج فارس، هند و ... عليرغم تحریم فلز مس و وضعيت كشتيراني و سختي ارسال، نشان از عملکرد قابل تحسين كليه كاركنان شركت است و روند مثبت حركتي شركت را به رخ جهانيان كشيد.

شكوفایي و تعالي شركت برای حضور مستمر در بازارهای هدف صادراتي و انعقاد قراردادهای فروش با شركتهای مصرف كننده نهایي و نيز شركتهای تجاری بزرگ و معتبر بين المللي با كشورهای مختلف دنيا همچنان ادامه دارد.

هيأت مدیره و مدیریت شركت معتقد است كه امانتدار سهامداران محترم بوده و بمنظور حراست و ارتقا امانت واگذار شده به آنها ، وظيفه خود ميدانند كه از انجام هيچ تلاش و كوششي در خصوص حفاظت و صيانت از دارائي سهامداران دریغ نورزند، و با اتكاء به لطف خداوند متعال و توجهات حضرت ولي عصر (ارواحنا فداه) همچنان با اندیشيدن تدابير لازم و انعقاد قراردادهای مختلف مسير شكوفائي صنعت ما را ترسيم كنند.

در پایان گفتني است، مدیریت شركت بر مبنای رسالت و وظيفه خود، در هر زمان با افتخار، پذیرا و پاسخ روی سهامداران محترم است و حضور سهامداران عزیز را پاس مي دارد، حضوری كه بي گمان با خير و بركت برای شركت همراه بوده و خواهد بود.

 


سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت مبلغ78.000.000.000.000ریال (هفتاد و هشت هزار میلیارد ریال) است که به 78.000.000.000 سهم عادی یک هزار ریالی یا نام تقسیم شده و تماما" پرداخت شده است.

تاريخچه شركت
اولين توده بزرگ مس كه مورد بهره برداری قرار ررفت كانسار مس سرچشمه در جنوب مربي كرمان بود. این معدن در ساال 1328كشف شد. هرچند كه در یكي از گزارشهای كارشناسان خارجي كه در بازدید سالهای 1276 تا 1321 صورت گرفته بود به وجود مس در این منطقه اشاره شده بود. با اعلام ملي شدن معادن در سال 1351 شركت سهامي معادن مس سرچشمه كرمان تأسيس شد. در سال 1352 بنای مجتمع مس سرچشمه با مشاركت شركت آناكاندا شروع گردید. در سال 1355 شركت سهامي معادن مس سرچشمه كرمان به نام شركت مگي صنایع مس ایران كه در برگيرنده كليه فعاليتهای معادن مس كشور بود تغيير نام یافت . این شركت طبق اساسنامه وظيفه اكتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن و فلزات داخل و خارج كشور را بر عهده دارد.

 
مس سرچشمه:
مس سرچشمه در 160 كيلومتری جنوب مرب كرمان و 65 كيلومتری جنوب رفسنجان قرار دارد. خط توليد این حوزه شامل معادنو كارخانه های تغليظ، موليبدن، ذوب، پالایشگاه، ریخته گریها و ليچينگ ميباشد.
مس ميدوك :
مس ميدوك در فاصله 42 كيلومتری شمال شرق شهربابك و 132 كيلومتری معدن مس سرچشمه، در استان كرمان واقع شده است. خط توليد این حوزه شامل معدن و كارخانه های تغليظ و ليچينگ ميباشد.
مس خاتون آباد :
كارخانه ذوب مس خاتون آباد در 30 كيگومترى شهرستان شهربابك و 80 كيلومترى مس ميدوك و در فاصگه 200 كيلومترى غرب استان كرمان قرار دارد. خط توليد این حوزه شامل كارخانه های ذوب، پالایشگاه و فرو موليبدن ميباشد.
مس سونگون:
مس سونگون در استان آذربایجان شرقي در 130 كيلومتری شمال تبریز و 30 كيلومتری شهرستان ورزقان در یك ناحيه كوهستاني واقع شده است. خط توليد این حوزه شامل معدن و كارخانه های تغليظ و موليبدن مي باشد.

 

عملکرد تولید

عملکرد فروش

 

سود وزیان

 

ترازنامه

برچسب ها بورس ، سعد محمدی ، مجمع ،
اخبار مرتبط
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!