صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۱۶:۴۵ ۱۳۹۸/۰۴/۱۸

پیامدهای بسته شدن تنگه هرمز

اکوبورس: بسته شدن تنگه هرمز توسط ایران در صورت تشدید تنش‌ها دستمایه تحلیل بیزینس اینسایدر قرار گرفته است.
پیامدهای بسته شدن تنگه هرمز

به گزارش اکوبورس، بیزینس اینسایدر به بررسی سناریوی احتمالی بسته شدن تنگه هرمز پرداخته و پیامدهای آن را مورد ارزیابی قرار داد.

گزارش با اشاره به حافظه تاریخی ایران از تحریم‌های نفتی آمریکا و مداخله آمریکا در امور داخلی کشور، به ارزیابی تاثیرات این اقدام بر بازار نفت پرداخته است.
در گزارش بیزینس اینسایدر آمده است: تحولات اخیر در موضوع هسته‌ای ایران، سناریوی بسته شدن تنگه هرمز در سایه تشدید تحریم‌های آمریکا بیش از پیش پررنگ کرده است.
بیزینس اینسایدر با جدی توصیف کردن این موضوع، می‌نویسد در نگاهی خوش بینانه بازگرداندن شرایط به حالت طبیعی در این تنگه دست‌کم سه ماه به طول خواهد انجامید. ضمن این که احتمال گسترش درگیری‌ها از این منطقه به سراسر خلیج فارس نیز وجود دارد که در این صورت زیرساخت‌های تولید و صادرات نفت و گاز به صورت جدی آسیب می‌بینند.

در تیررس بودن پایگاه‌های منطقه‌ای آمریکا یکی دیگر از خطراتی است که آمریکایی‌ها با آن مواجه هستند.

این تحلیل در ادامه قیمت جهانی نفت را در سه حالت احتمالی بررسی می‌کند:

نخست، در حالت خوش بینانه اگر تنگه هرمز تنها برای چند روز مسدود شود یا ترافیک تنها بخشی از آن مختل شود، ذخایر جهانی نفت چندان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند. البته باید توجه داشت که در این حالت خوش بینانه نیز به دلیل عدم اطمینان از عرضه، قیمت نفت به صورت ناگهانی به بالای ۱۰۰ دلار به ازای هر بشکه خواهد رسید و مجددا با رفع بحران کاهش خواهد یافت.

دو، در صورت مسدود شدن کامل تنگه هرمز جریان ورود ۲۰.۷ میلیون بشکه‌ای نفت خام و فرآورده‌های نفتی به بازارهای جهانی متوقف خواهد شد و عرضه به ۴ میلیون بشکه نفت در روز از طریق خطوط لوله نفت خام عربستان سعودی و ابوظبی محدود خواهد شد. با در نظر داشتن این واقعیت که ذخایر نفت خام عربستان در تسهیلات ذخیره سازی در سراسر جهان از جمله در روترودام اروپا، اوکیناوا و چین در آسیا و سواحل خلیج آمریکا اندک است، سیستم واکنش اضطراری نفت جهان حداکثر ۲ ماه قادر به پاسخگویی به تقاضای نفت خواهد بود. ضمن این که محدودیت نرخ خروج روزانه از ذخایر استراتژیک جهانی نیز چالش بزرگی برای تامین تقاضا محسوب می‌شود. در این حالت، براساس مطالعه‌ای که در ماه آوریل ۲۰۱۸ توسط مرکز مطالعات و تحقیقات نفتی ملک عبدالله در ریاض منتشر شد در جهان بدون ظرفیت ذخیره نفت خام در شرایط بسته شدن تنگه هرمز، قیمت نفت به بشکه‌ای ۳۲۵ دلار خواهد رسید. مشابه اتفاقی که در اوج بحران لیبی در سال ۲۰۱۱ رخ داد؛
و در سومین حالت و گسترش درگیری به سراسر خلیج فارس، باید گفت حد نهایی برای قیمت نفت متصور نخواهد بود.
برچسب ها
اخبار مرتبط

نگاهی به مزایای معاملات کشف پریمیوم در بورس کالا

اکوبورس: شرکت نفت جی یکشنبه هفته آینده مورخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در حالی تعداد ۱۲ قرارداد ۵۰۰۰ تنی -حجم عرضه اولیه- قیر ۶۰۷۰ را در قالب قراردادهای کشف پریمیوم در بورس کالای ایران عرضه خواهد کرد که به همین بهانه در این گزارش، ۶ مزیت و کارکرد این ابزار معاملاتی بورس کالا معرفی می شود.

۲۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب

نامک و توسعه ارزیابی اعتباری مشتریان در کارگزاری ها

اکوبورس: موفقیت در اجرایی‌شدن سامانه مدیریت ریسک نامک علی‌رغم وجود برخی مشکلات فنی موجود در سیستم‌ها، مستلزم فرهنگ سازی و ایجاد پذیرش همگانی به منظور فراگیری آن میان سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سرمایه است.

۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب

تاجیک: مردم دنبال جریان سومی می‌‌گردند که نه متولد شده و نه امکان تولد دارد

«آینده ایران چگونه خواهد بود؟ کشور و مردم از چه مسائلی رنج می برند؟ جامعه چه وضعیتی دارد؟ آیا اوضاع و احوال بحرانی است یا آنکه نه، فقط باید گفت مشکلاتی در برخی حوزه‌ها وجود دارد؟ برای عبور از این شرایط حاکمیت و نیروهای سیاسی چه نقشی بر عهده دارند و...» اینها بخشی از پرسش‌هایی است که محمدرضا تاجیک، رئیس مرکز پژوهش‌های استراتژیک ریاست جمهوری در دولت اصلاحات و یکی از تئوریسین‌های جریان اصلاحات به آن پاسخ داده است.

۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.