صفحه نخست »» اجتماعی ۱۱:۲۰ ۱۳۹۸/۰۴/۱۸

رشد نامتوازن رونق تولید در نواحی روستایی را تهدید می‌کند

اکوبورس: بر اساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس مدرنیزاسیون و رشد نامتوازن، فقدان راهبرد مناسب دولت برای اولویت‌بخشی به بنگاه‌های کوچک و متوسط، تهدیدی جدی در حوزه رونق تولید در نواحی روستایی است.
رشد نامتوازن رونق تولید در نواحی روستایی را تهدید می‌کند

به گزارش اکوبورس به نقل از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز طی گزارشی با عنوان « چالش‌ها و راهکار‌های رونق تولید در سال 1398 (10. حوزه توسعه روستایی و عشایری)» آورده است؛ نواحی روستایی و عشایری به سبب برخورداری از ظرفیت‏ های تولیدی مساعد در بخش‏ های کشاورزی و صنعت، به عنوان کانون تولید و بسترساز تحقق سیاست‏های اقتصاد مقاومتی به‌شمار می‏روند. 

 شواهد حاکی از تهدیدهای جدی در حوزه رونق تولید در نواحی روستایی است که از آن جمله می‌توان به غلبه راهبردها و نظریات مدرنیزاسیون و رشد نامتوازن، فقدان راهبرد مناسب دولت برای اولویت‌بخشی به بنگاه‌های کوچک و متوسط، افزایش آبادی‌های خالی از سکنه و کاهش جمعیت روستایی، رشد اشتغال ناقص، افزایش نامتوازن تعداد سکونتگاه‌های شهری و اختلال در نظام برنامه‌ریزی روستایی، فقدان مرجع تخصصی برای تصمیم‏ گیری در خصوص تبدیل روستا به شهر، غلبه رویکردهای کالبدی - خدماتی در طراحی طرح‏های توسعه روستایی و عدم اثربخشی مناسب طرح‏های هادی روستایی در توسعه روستای است.

از دیگرموارد می توان به اختلال اساسی در نظام سیاستگذاری توسعه روستایی، عدم توانمندی مناسب مدیریت محلی روستایی، عدم تنوع‏ بخشی به مشاغل روستایی، نبود مراکز هدایت و حمایت از کارآفرینی، نبود بستر مناسب برای کاهش ریسک سرمایه‏ گذاری، فقدان راهبردهای مناسب برای توسعه عدالت ‏محور و پایدار صنایع تبدیلی، فقدان نگاه خوشه‏ای و شبکه‏ای و بالا بودن هزینه مبادله‏ای انجام فعالیت‏های اقتصادی، فقدان برنامه منسجم و مستمر برای حرفه‏آموزی هدفمند نیروی کار روستایی، شیوه نامناسب اعمال برخی از سیاست‏های حمایتی، سیاست‏های ناکارآمد برای بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، کم‌توجهی به ابعاد تولیدی توسعه روستایی و ناهماهنگی و تداخل فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد.

 در حالی که طبق بند «20» سیاست‏ های کلی برنامه ششم توسعه، نواحی روستایی و عشایری به ‏عنوان هسته مرکزی و کانون تولید کشور تلقی می ‏شوند. همچنین در 19 سال گذشته، عملاً برخلاف مواد (1) و (2) قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی، بین ابعاد «تولیدی» و «سکونتگاهی و فضایی» توسعه روستایی، مرزبندی شکل گرفته و ابعاد سکونتگاهی و فضایی به کانون اصلی طرح‌ها و برنامه‌های توسعه روستایی مبدل شده است.

لذا با توجه به موانع و تنگناهای موجود، سیاستگذاری برای رونق تولید بخش کشاورزی و نواحی روستایی و عشایری باید به نحوی انجام شود که بتواند اقدامات مؤثری را برای رفع آنها طراحی و اجرا کند.

انتهای پیام/

برچسب ها
اخبار مرتبط

هوای کشور گرم‌تر می‌شود

اکوبورس:‌ کارشناس سازمان هواشناسی گفت: از امروز (۲۴ تیرماه) تا پایان این هفته استقرار هوای گرم را در کشور خواهیم داشت و تمام نقاط کشور گرم‌تر می‌شود.

۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.