صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۰۹:۵۳ ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
اکونومیست بررسی کرد:

چرا تنگه هرمز مهم است؟

اکوبورس: بر اساس آمار منتشرشده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی در سال 2016، برآورد شده که روزانه 19 میلیون بشکه نفت خام و دیگر محصولات نفتی از تنگه هرمز عبور می‌کند. بنابراین اگر این تنگه مسدود شود، عرضه نفت در جهان مختل شده و قیمت آن به شدت افزایش خواهد یافت.
چرا تنگه هرمز مهم است؟

به گزارش اکوبورس، هرمز، تنگه‌ای که آب‌های خلیج‌فارس را به دیگر اقیانوس‌های جهان پیوند می‌دهد، گذرگاهی کلیدی برای انتقال نفت در جهان محسوب می‌شود.

به نقل از اکونومیست، یک‌سوم از نفتی که از طریق دریا منتقل می‌شود (و یک‌پنجم از کل صادرات نفت دنیا) از این تنگه می‌گذرد. به عبارت دیگر، نفت و گاز خاورمیانه از طریق تنگه هرمز به مشتریان انرژی در آسیا، اروپا و آمریکا منتقل می‌شود.

بر اساس آمار منتشرشده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی در سال ۲۰۱۶، برآورد شده که روزانه ۱۹ میلیون بشکه نفت خام و دیگر محصولات نفتی از این تنگه عبور می‌کند. بنابراین اگر این تنگه مسدود شود، عرضه نفت در جهان مختل شده و قیمت نفت به شدت افزایش خواهد یافت.

در حال حاضر، خطر وقوع چنین اتفاقی بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است. در ماه می سال گذشته، پس از آنکه دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد، تهدید کرد با اعمال تحریم‌ها صادرات نفت ایران را به صفر خواهد رساند.

مقامات ایران نیز در واکنش اعلام کردند، اگر مشکلی در صادرات نفت این کشور به وجود بیاید، تنگه هرمز را خواهند بست. بنابراین اگر ایران نتواند نفت خود را صادر کند، دیگر کشورها هم نفت خود را نخواهند فروخت.

تصویر زیر گذرگاه‌های کلیدی نفت در جهان و میزان انتقال روزانه از هر یک را نشان می‌دهد:

یک‌پنجم از کل صادرات نفت دنیا از تنگه هرمز می‌گذرد.

تنش‌ها در روزهای اخیر بار دیگر افزایش یافته است. در سیزدهم ماه ژوئن، دو تانکر نفتی در دریای عمان مورد حمله قرار گرفتند.

در بیستم ماه ژوئن نیز یک پهباد آمریکایی در آب‌های ایران سرنگون شد.

 

منبع: تجارت‌نیوز

برچسب ها
اخبار مرتبط

امید مردم به صنعت بیمه را نا امید نکنیم

اکوبورس: پرداخت های "شرکتهای بیمه گر" ایرانی بابت خسارات و درآمدهای آنان اصلاً با هم همخوانی نداشته و غیر قابل توجیه است، از همین رو چنین به نظر میرسد که سیاستها و دستورالعمل های بیمه‌گری در ایران یکطرفه، غلط و سود جویانه است.

۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ ادامه مطلب

نقش دلار کمرنگ شد

اکوبورس: دلار کماکان بیشترین سهم را از ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان دارد اما نقش آن در نظام مالی جهانی کمرنگ شده است.

۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ ادامه مطلب

انگ زنی و برندسازی

اکوبورس: واژه اَنگ در اصل معنای برَند را کم و بیش دارد؛ اما امروزه این دو واژه در دو معنای متفاوت یا حتی متضاد به کار می‌روند. انگ برچسبی است که موجب آبروریزی می‌شود؛ در حالی که برند باعث افتخار است. در زبان امروزی انگ زدن یعنی نسبت دادن صفتی نکوهیده به کسی و برند ساختن به معنای شناساندن برتری‌ها است.

۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ ادامه مطلب

طرح مسکن ۳۰ متری و "ازدواج سفید"

اکوبورس: شاید ایده ساخت مساکن خوابگاهی یا پانسیونی برای کشورهای غربی که در آن متوسط بعد خانوار کمی بیش از ۲ است و مفاهیمی هم‌چون ازدواج سفید و زندگی مجردی را علی‌الظاهر پذیرفته‌اند، توجیه داشته باشد.

۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ ادامه مطلب

۲۰ شبهه و سوال درباره "رمز ارز"

اکوبورس: در این یادداشت تلاش شده به‌اجمال، ۲۰ پرسش و سرفصل اساسی در خصوص رمز ارزها طرح شود، تا شاید گامی به جلو باشد و دانشمندان و متخصصان دانشی مرتبط با این پدیده را وادارد درباره‌ی «ماهیت» این «احتمالاً پولِ دیجیتال» بیشتر تعمق کنند.

۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!