صفحه نخست »» بورس بانک و بیمه ۰۹:۳۶ ۱۳۹۷/۰۸/۱۳

تمایل سهامداران عمده به خرید سهام « فولاد »

معاملات روز شنبه با تغییر مالکیت در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی آغاز شد. به این ترتیب در این روز بیش از 81میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی بازیگران عمده منتقل شد.
تمایل سهامداران عمده به خرید سهام « فولاد »

به گزارش اکوبورس به نقل از دنیای بورس، در آغاز هفته در حالی حقوقی‌ها تمایل زیادی به جمع‌آوری سهام فولاد مبارکه داشتند که این روند با خالص خرید 6.5 میلیارد تومانی حقوقی‌های این نماد دنبال شد. در مقابل سهامداران خرد با خریدهای پرحجم خود در نماد بانک تجارت، 1.5 میلیارد تومان از سهام مزبور را به پرتفوی خود منتقل کردند.

الف) بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری: رصد جابه‌جایی‌های صورت گرفته در نمادهای بانکی نشان از آن دارد بانک ملت با تداوم عرضه از سوی صندوق سرمايه‌گذاری يكم كارگزاری بانک كشاورزی مواجه شد. این حقوقی با احتساب عرضه 4میلیون سهمی در بازار این روز، میزان واگذاری‌های خود در نماد «وبملت» را در 3روز اخیر به حدود 20میلیون سهم رساند. در مقابل صندوق سرمايه‌گذاری با درآمد ثابت كوثريكم به عنوان دیگر حقوقی فعال در بانک ملت، خرید 3.5میلیون سهم در بازار امروز را به ثبت رساند.

اما بانک صادرات جمع‌آوری سهم از سوی دو سهامدار عمده را تجربه کرد؛ در این روز خرید حدود 10میلیون سهم از سوی گروه مالی سپهرصادرات و 100هزار سهم توسط صندوق سرمايه‌گذاری بازارگردانی سپهرصادرات در نماد «وبصادر» شکل گرفت.

سرمايه‌گذاری تامين آتيه مسكن نیز به عنوان سهامدار عمده در نماد بانک خاورمیانه به خریدهای خود ادامه داد و در این روز نیز بیش از 4میلیون سهم دیگر را به پرتفوی خود افزود. این حقوقی در معاملات روز چهارشنبه نیز اقدام به جمع‌آوری 5میلیون سهم «وخاور» کرده بود.

تحرکات مزبور در نمادهای بانکی سبب شد تا در نهایت حقوقی‌ها خالص خرید مثبتی در این گروه داشته باشند. به‌طوری‌که 3.3میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی حقیقی به حقوقی در صنعت بانکداری جابجا شد.

ب) شرکت‌های معدنی: در میان نمادهای معدنی نیز گل‌گهر شاهد عرضه از سوی سهامدار  عمده بود. بر این اساس سرمايه‌گذاری وتوسعه گل گهر به عنوان سهامدار یک درصدی «کگل» ، اقدام به عرضه بیش از 40هزار سهم کرد. این در حالی است که معادن ‌منگنز ايران‌ با خرید سهم، هر چند با حجم اندک از سوی سهامدار عمده روبرو شد. به‌طوری‌که 30هزار سهم مزبور را شركت گسترش سرمايه گذاری ايرانيان به پرتفوی خود افزود.

در همین راستا توسعه‌ معادن ‌و فلزات‌ جابه‌جایی بلوکی میان سهامداران عمده را تجربه کرد؛ در حالی سرمايه‌گذاری صباتامين اقدام به واگذاری 341 میلیون سهم معادل بلوک یک درصدی «ومعادن» کرد که در مقابل این میزان سهم از سوی سرمايه‌گذاری صدرتامين خریداری شد.

ج) شرکت‌های پالایشی: رصد  تغییرمالکیت‌های صورت گرفته در نمادهای پالایشی نیز نشان از خرید و حمایت سهامداران عمده در این گروه دارد؛ به‌طوری‌که صندوق سرمايه‌گذاری گنجينه زرين شهر اقدام به خرید یک میلیون سهم در نماد پالایش نفت بندرعباس کرد.

این روند در نماد پالایش نفت اصفهان با جمع‌آوری 600هزار سهم از سوی گروه توسعه مالی مهرآيندگان دنبال شد. البته این حقوقی در معاملات روز چهارشنبه نیز 3میلیون سهم «شپنا» را خریداری کرده بود.

د) شرکت‌های رایانه‌ای: گروه رایانه نیز از دیگر صنایع مورد توجه سهامداران عمده بودند. به‌طوری‌که خریدهای قابل‌توجهی را در نمادهای این گروه از سوی حقوقی‌ها شاهد بودیم. در این میان کارت اعتباری ایران کیش نه تنها با جمع‌آوری 50هزار سهم از سوی شركت سرمايه‌گذاری ايرانيان روبرو شد، بلکه سهامدار حقیقی بالای یک درصدی آن نیز به خرید 300هزار سهم پرداخت.

این روند در نماد پرداخت الكترونيک سامان كيش با حمایت حقوقی و خرید از سوی 3سهامدار عمده ادامه یافت؛ خرید 500هزار سهم از سوی بيمه سامان ، 50هزار سهم از سوی بانک سامان و بیش از 42هزار سهم توسط گروه توسعه مالی واقتصادی سامان از جمله این خریدها بود.

در نماد همكاران سيستم نیز روندی مشابه با خرید حدود 4میلیون سهم از سوی سهامدار عمده یعنی FIN Gif Spc دنبال شد. این حقوقی در حال حاضر سهامدار 2.26درصدی «سیستم» است.

ه) گروه محصول‌های شیمیایی: در میان نمادهای گروه شیمیایی نیز گسترش نفت و گاز پارسيان با عرضه 100هزار سهم از سوی شركت سرمايه‌گذاری غدير مواجه شد. اما پاکسان شاهد خرید بیش از 100هزار سهم از سوی سهامدار عمده یعنی شركت مديريت صنعت شوينده توسعه صنايع بهشهر بود.

همچنین در این صنعت نماد گروه پتروشيمی سرمایه‌گذاری ايرانيان نیز از حمایت سهامدارعمده برخوردار شد. بر این اساس 1.5 میلیون سهم «پترول» توسط مديريت توسعه سرمايه گروه پتروشيمی ايرانی خریداری شد.

برچسب ها
اخبار مرتبط

شاخص کل بورس رشد کرد

اکوبورس: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم مانند روزهای گذشته در مدار صعودی قرار گرفت و ۵ هزار و ۶۲۳ واحد رشد کرد.

۱۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ ادامه مطلب

جزئیات بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون در سال ۹۸

اکوبورس: بانک مرکزی در راستای طرح بخشودگی سود و تسهیلات از سوی مجلس موظف شده بدون رعایت مبلغ حداکثر مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها، نسبت به اجرای طرح بخشودگی سود تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان اقدام کند.

۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ ادامه مطلب

کدام نمادها شفاف‌سازی کردند؟

اکوبورس: ناظر بورس، امروز هشت پیام به سهامداران داده است که این پیام‌ها درباره نمادهای «ولغدر 1»، «تاصیکو»، «کاوهح»، «والبرح»، «فپنتا 1»، «فلوله 1»، «دفرا» و «بکام 1» است.

۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.