صفحه نخست »» بازار سرمایه ۲۱:۱۹ ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
محمدی خبر داد:

بررسی اصلاح قانون بازار پایه در شورای عالی بورس

اکوبورس: رئیس سازمان بورس با توجه به برگزاری جلسه شورای عالی بورس در فردا گفت: این هفته در شورای عالی امکان دارد قانون جدید بازار پایه بررسی و درباره آن بحث شود.
بررسی اصلاح قانون بازار پایه در شورای عالی بورس

به گزارش اکوبورس،  قرار است فردا (سه‌شنبه) جلسه شورای عالی بورس تشکیل شود و یکی از دستور جلساتی که قرار شده روی آن بحث و تبادل نظر شود قانون جدید بازار پایه فرابورس ایران است.

مدتی است که مقرر شده که قوانین بازار پایه فرابورس تغییر کند. فرابورس ایران اعلام کرده بود که از اواخر خرداد ماه قانون جدید را به اجرا می‌گذارد اما این قانون موافقان و مخالفان خاص خود را دارد.

بر اساس این قوانین قرار بود سفارش‌های خرید و فروش از روی تابلو برداشته و معامله‌گران بازار پایه در هنگام سفارش‌گذاری از وضعیت سفارش‌های دیگران اطلاعی نداشته باشند. این طور که مسئولان فرابورس اعلام کرده بودند این اقدام به این علت بود که سهامداران انتظارات خود را بر اساس تحلیل و تصمیم خود شکل دهند و تصمیم‌گیری درباره معاملات به دور از هیجانات کاذب و گمراه‌کننده باشد.

در طرف مقابل منتقدان قانون جدید معتقدند که با برداشته شدن مظنه‌ها از روی تابلو شفافیت بازار به خطر می‌افتد و همچنین این قانون سبب خلل در نقدشوندگی سهم‌ها می‌شود.

در نهایت قرار بر این شد که کانون‌های کارگزاران بورس اوراق بهادار و کانون نهادهای سرمایه‌گذاری نظرات فعالان بازار و سهامداران حقیقی را گرفته و به سازمان بورس منعکس کنند و در نهایت با توجه به آن نظرات در جلسه شورای عالی بورس که سه شنبه برگزار می‌شود این موضوع بررسی شود.

در این زمینه شاپور محمدی رئیس سازمان بورس، از احتمال خارج شدن بررسی قانون جدید بازار پایه از دستور جلسات این هفته شورای عالی بورس خبر داد.

او در پاسخ به اینکه نظرات فعالان بازار و سهامداران حقیقی که توسط کانون‌های کارگزاران و کانون نهادهای سرمایه‌گذاری به سازمان بورس اعلام شده چه بوده و در جلسه این هفته شورای عالی بورس چه مطالبی مطرح خواهد شد؟ اظهار کرد: نظرات را باید جمع‌بندی کنند و ارائه دهند که این کار در حال انجام است.

محمدی تاکید کرد: این هفته در شورای عالی امکان دارد به دستور جلسه این موضوع برسیم یا نرسیم. اگر به دستور جلسه برسیم در این مورد بحث خواهد شد.

دبیر شورای عالی بورس در پاسخ به اینکه احتمال بیشتر این است که قانون جدید بازار پایه به صورت یکباره اجرایی شود یا به صورت پله‌ای، گفت: باید نظر شورای عالی بورس را بگیریم.

وی درباره نظر وزیر اقتصاد در این زمینه اظهار کرد: با ایشان نیز مذاکره شده و باید این موضوع را در شورا بحث کنیم و درباره ابعاد مختلف آن جدا تصمیم بگیریم، چرا که در شورای عالی بورس افراد مختلف و دستگاه‌های مختلفی حضور دارند که تلاش می‌شود با این اصلاحات رضایت سرمایه‌گذاران جلب شود.

محمدی در پاسخ به اینکه فروش استقراضی و وارانت چه زمانی رونمایی می‌شود؟ گفت: فروش تعهدی به جای فروش استقراضی طراحی شده و این را دنبال خواهیم کرد. ما در این مورد مصوبه کمیته فقهی را گرفته‌ایم و سعی می‌کنیم امسال عملیاتی شود./ایسنا

برچسب ها بورس ،
اخبار مرتبط

صنایع نوپا زیر چتر تامین مالی جمعی

در اوایل تیرماه، فراخوان شرکت فرابورس برای ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی اعلام شد. این روش تامین مالی که تامین منابع از عموم در بستر اینترنت تعریف می شود، یکی از مهمترین روش های تامین مالی برای کسب و کارهای نوپا در جهان به شمار می آید.

۲۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب

جریان ورود مجلس به واگذاری پرسپولیس و استقلال

اکوبورس: در حالیکه مجلس در بودجه امسال دولت را موظف کرده که دو باشگاه پرسپولیس و استقلال از طریق فرابورس عرضه شوند، این دو باشگاه شرایط پذیرش در فرابورس را ندارند که رئیس سازمان بورس در این زمینه از مجلس خواسته در این بند از لایحه تجدیدنظر کند و الزام عرضه در فرابورس را بردارد، البته مجلس، طبق قانون بودجه مصر است این دو باشگاه از طریق فرابورس عرضه شوند.

۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب

لزوم توجه به رضایت سهامداران در تغییرات بازار پایه فرابورس

اکوبورس: رئیس سازمان بورس با اشاره به این که تغییرات بازار پایه نباید به اعتماد و شفافیت بازار سرمایه لطمه بزند، گفت: تاکید وزیر اقتصاد از ابتدای ماجرای بازار پایه بر رضایت سهامداران بوده است.

۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.