صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۱۹:۳۰ ۱۳۹۸/۰۳/۲۰

علل کاهش قیمت دلار چیست؟

اکوبورس: بازار ارز طی یک ماهه اخیر دچار سقوط قیمت شده، به نحوی که دلار یک ماهه بیش از 16 درصد از ارزش خود را از دست داده است؛ علت افت بازدهی در بازار ارز چیست؟
علل کاهش قیمت دلار چیست؟

به گزارش اکوبورس به نقل از تجارت نیوز، صرافی ملی امروز قیمت فروش دلار را ۱۲ هزار و ۸۵۰ تومان اعلام کرد، یورو نیز از سوی این صرافی ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومان نرخ‌گذاری شد.

دلار در بازار آزاد نیز حدود قیمت‌های اعلامی صرافی ملی خرید و فروش شد.

بسیاری از فعالان این بازار معتقد هستند علت روند کاهشی که در بازار ارز و مخصوصا در قیمت دلار به نقش بانک مرکزی برمی‌گردد، به نظر این گروه بانک مرکزی با عرضه ارز و پایین آوردن قیمت به دنبال جمع‌آوردی دلار است.

درباره روند قیمت دلار طی روزهای آینده نیز در حالی که صرافی‌های میدان فردوسی معتقد بودند قیمت دلار بالا می‌روند، برخی دلالان معتقد هستند کاهش قیمت در بازار ارز ادامه‌دار خواهد بود.

برخی از فعالان این بازار به موضوع اخبار خارجی منتشر شده در خصوص سفر وزیر خارجه ژاپن و آلمان اشاره کردند و معتقد هستند که سفر این افراد می‌تواند روی کاهش قیمت ارز نیز تاثیرگذار باشد.

دلار در روز یکشنبه ۱۹ خرداد ماه با حدود سه درصد افت قیمت مواجه شده بود و در صرافی ملی به رقم ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.

روزنامه دنیای اقتصاد نیز در گزارش امروز خود به چرایی کاهش قیمت دلار پرداخته است که از نگاه فعالان پیش‌رو بودن سفر وزیر امور خارجه ژاپن به ایران را در کاهش‌های اخیر تاثیرگذار بوده است.

بر اساس این گزارش برخی از فعالان بازار معتقد هستند بازار پس از آنکه چند روز نتوانست به بالای مرز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی برود و با کمبود تقاضا مواجه بود، تصمیم گرفت که راه کاهشی را برای حرکت انتخاب کند، به‌خصوص آنکه سفر وزیر امورخارجه ژاپن به ایران نزدیک است و برخی گمانه‌زنی‌ها در فضای معاملاتی از این حکایت دارد که پیغامی از سوی آمریکا برای ایران به همراه دارد.

همچنین کانال تلگرامی معتلق به شرکت مشاور صرافخانه در کانال تلگرامی خود، نظرسنجی درباره علت افت قیمت دلار با مخاطبان خود به اشتراک گذاشته است که از مجموع بیش از دو هزار نفری که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، اخبار مربوط به مذاکرات بیشترین رای را به خود اختصاص داده است.

با این که بازار متشکل ارزی یکی از موضوعات مورد بحث این روزهاست اما در این نظرسنجی درصد کمی از آرا را به دست آورده است. شش درصد از شرکت‌کنندگان به خرید ارزان‌تر اسکناس دلار از پتروشیمی‌ها همزمان با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی رای داده‌اند.

قیمت دلار در روز ۱۹ اردیبهشت ماه امسال معادل ۱۵ هزار و ۳۵۰ تومان بوده، اما در روز ۲۰ خرداد ماه با حدود دو هزار و ۵۰۰ تومان کاهش به رقم ۱۲ هزار و ۸۵۰ تومان رسیده، یعنی در حدود بازه زمانی یک ماهه با ۱۶٫۲ درصد افت ارزش مواجه شده است.

برچسب ها ارز ، دلار ،
اخبار مرتبط

رشد صنایع با توسعه تجارت الکترونیک

اکوبورس: توسعه تجارت الکترونیک مزایای فراوانی از جمله تقویت رقابت در بازار کالاها و خدمات، شفافیت داده ها در بازار و کاهش تعداد واسطه‌ها بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نهایی را برای صنایع به همراه دارد. در این میان در بورس کالای ایران تمام معاملات در بستر الکترونیک با حذف بروکراسی‌های غیرضروری انجام می‌شود که علاوه بر شفافیت، اطلاع‌رسانی مناسب و توسعه دسترسی عمومی به سامانه‌های معاملاتی در سطح کشور را به همراه داشته است.

۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ ادامه مطلب

آیا می‌توان به میانجیگری ژاپن امیدوار بود؟

اکوبورس: سفر آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن، به تهران را باید تحول مهمی در بستر بحران در روابط ایران و امریکا به شمار آورد. تردیدی نیست که این سفر اگر نگوییم صرفاً، حداقل عمدتاً با هدف میانجیگری است چراکه اگر غیر از این بود و روابط دوجانبه مدنظر قرار داشت، ژاپن نباید در آستانه این سفر با توقف خرید نفت از ایران روابط اقتصادی خود با ایران را دچار مشکل می‌کرد.

۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ ادامه مطلب

علل کاهش قیمت دلار چیست؟

اکوبورس: بازار ارز طی یک ماهه اخیر دچار سقوط قیمت شده، به نحوی که دلار یک ماهه بیش از 16 درصد از ارزش خود را از دست داده است؛ علت افت بازدهی در بازار ارز چیست؟

۱۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.