صفحه نخست »» بازار سرمایه »» بورس اوراق و بهادر ۱۰:۴۵ ۱۳۹۸/۰۳/۰۴

ارزیابی تغییر مالکیت‌ها در بورس

اکوبورس: نوسانات حاکم بر بازار سهام طی هفته گذشته، بازدهی حدود دو درصدی شاخص کل را رقم زد. در این شرایط بازیگران خرد بازار در ادامه روند خریدهای پرحجم خود که از ابتدای سال جاری آغاز شده، به جمع آوری سهام پرداختند و توانستند خالص تغییر مالکیت بیش از ۲۱۷ میلیارد تومانی را به نام خود ثبت کنند.
ارزیابی تغییر مالکیت‌ها در بورس

به گزارش اکوبورس،  از مجموع ۹ هفته معاملاتی سال ۹۸، تنها سهامداران عمده در یک هفته خالص خرید مثبتی داشته و در مابقی دوره‌ها معامله‌گران حقیقی به حفظ جابه‌جایی در زمین بازی خود پرداختند.

از سوی دیگر در حالی روز سه‌شنبه هفته گذشته اردیبهشت‌ ماه به پایان رسید که در این ماه بازدهی بازار سهام به ۵٫۲ درصد رسید و خالص خرید سهامداران حقیقی‌ نیز معادل ۲۷۶ میلیارد تومان بود.

این در حالی است که تغییر مالکیت‌ها در معاملات نخستین روز خردادماه به زمین بازی سهامداران عمده منتقل شد. امری که با خالص خرید چهار میلیارد تومانی حقوقی‌ها در جریان معاملات روز چهارشنبه همراه شد.
رصد جابه‌جایی‌های هفتگی

بررسی روند جابه‌جایی‌ها در هفته گذشته نشان از آن دارد که ۲۱۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد.

در این هفته حقوقی‌ها در دو روز معاملاتی (دوشنبه و چهارشنبه) خالص خرید مثبتی را ثبت کردند و در بقیه روزها بیش از آنکه خریدار باشند، فروشنده بودند.

البته این خریدها نیز با حجم چندان بالایی همراه نبود و در مجموع این دو روز به حدود ۱۳ میلیارد تومان رسید.

در مقابل سهامداران خرد به دنبال جهش حدود یک درصدی شاخص کل بورس در روز شنبه، بیشترین خرید را در مقیاس هفتگی داشتند، به‌ طوری‌ که خالص خرید حقیقی‌ها در این روز به ۱۴۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسید.

این روند در معاملات روزهای یکشنبه و سه‌شنبه به ترتیب با جابه‌جایی ۱۳٫۵ میلیارد تومانی و ۷۱٫۲ میلیارد تومانی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد.
«فلوله»، خروج حقوقی‌ها و خرید حقیقی‌ها

در هفته‌ای که گذشت سهامداران خرد بیشترین توجه را به جمع‌آوری سهام گروه فلزی داشتند.

امری که با خالص خرید ۵۳ میلیارد تومانی حقیقی‌ها در این گروه همراه شد.

البته بخش عمده‌ای از خریدهای مزبور در نماد لوله و ماشین‌سازی ایران بود.

به‌طوری‌که در این هفته ۵۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی «فلوله» جابه‌جا شد.

در این میان بررسی روند تغییر مالکیت‌ها در «فلوله» قابل‌ توجه است، در حالی بررسی ترکیب سهامداران این نماد در روز شنبه نشان از مالکیت ۱۳٫۸۵ درصدی شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران و ۶٫۷۳ درصدی شرکت توسعه و تامین شریف دارد که در مجموع بیش از ۱۰ درصد از مالکیت‌های این دو سهامدار عمده طی هفته واگذار شد.

شرکت توسعه و تامین شریف با عرضه‌های متناوب در این هفته از فهرست سهامداران عمده خارج شده و درصد مالکیت خود را به زیر یک درصد رساند.

در همین راستا شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران نیز در این هفته بیش از ۲۵ میلیون سهم را واگذار کرد و درصد مالکیت خود در «فلوله» را به ۸٫۷۶ درصد رساند.

در حال حاضر صندوق بازنشستگی کشوری با در اختیار داشتن ۲۲٫۶۳ درصد از سهام «فلوله» به عنوان سهامدار عمده این شرکت محسوب شده و سه سهامدار حقیقی نیز بیش از یک درصد از سهام مزبور را در اختیار دارند.
حقوقی‌ها چه خریدند؟

رصد خریدهای صورت گرفته از سوی سهامداران عمده نشان می‌‌دهد که حقوقی‌ها در این هفته در گروه خدمات فنی و مهندسی خریدهای پرحجمی داشتند که بخش عمده‌ای به جمع‌آوری سهام گروه مپنا تعلق داشت.

بر این اساس خالص خرید معامله‌گران عمده در نماد «رمپنا» به بیش از ۱۵ میلیارد تومان رسید.

در این راستا روز سه‌شنبه شرکت سرمایه‌گذاری کارکنان گروه مپنا اقدام به خرید بیش از یک میلیون سهم مزبور کرد.

در میان نمادهای پالایشی نیز بازیگران عمده بیشترین خرید را در نماد پالایش نفت اصفهان داشتند.

به‌ طوری‌ که در مجموع هفته ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی «شپنا» جابه‌جا شد.

در این هفته شرکت توسعه سرمایه رفاه به عنوان سهامدار عمده «شپنا» در تمامی روزها به خرید سهم پرداخت و بیش از ۲۰۰ میلیون سهم «شپنا» را به پرتفوی خود افزود.

این حقوقی در حال حاضر به عنوان سهامدار ۹٫۵۴ درصدی «شپنا» شناخته می‌شود.

سرمایه‌گذاری صدرتامین نیز از دیگر نمادهای مورد توجه حقوقی‌ها در این هفته بود که با خالص خرید ۱۴٫۵ میلیارد تومانی بازیگران عمده همراه شد.

نماد «تاصیکو» در حالی ۹ اردیبهشت‌ ماه شاهد عرضه اولیه سهام خود در بورس تهران بود که در این مدت بازدهی در حدود ۱۵ درصد را نصیب سرمایه‌گذاران کرد.

جمع‌آوری سهام ایران‌خودرو نیز در کانون توجه بزرگان طی هفته گذشته بود.

بر این اساس معامله‌گران حقوقی در تمامی روزهای هفته خالص خریدی مثبت را در نماد «خودرو» ثبت کردند که برآیند این موضوع به انتقال بیش از ۱۲ میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران عمده انجامید.

در این میان شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران به عنوان سهامدار ۴٫۳۳ درصدی سهام «خودرو» ، یک میلیون سهم مزبور را در جریان معاملات روز سه‌شنبه خریداری کرد.
نگاهی به تغییر مالکیت‌های اردیبهشت

بازار سهام در حالی اردیبهشت ماه را با نوسانات شدید سپری کرد که برآیند این موضوع منجر به ثبت بازدهی ۵٫۲ درصدی در کارنامه این بازار شد.

در این میان حرکت زیگزاگی شاخص کل بورس در خرید و فروش‌های بازیگران نیز قابل مشاهده بود. به‌ طوری‌ که در ماهی که گذشت از مجموع ۲۲ روز معاملاتی، ۱۳ روز با خالص خرید سهامداران خرد و ۹ روز با تغییر مالکیت به سمت پرتفوی حقوقی‌ها دنبال شد.

برآیند این جابه‌جایی‌ها به خالص خرید ۲۷۶ میلیارد تومانی معامله‌گران حقیقی انجامید.

بررسی خرید و فروش‌های معامله‌گران در اردیبهشت‌ ماه نشان از آن دارد که سه گروه غذایی، خودرو و دستگاه‌های برقی در کانون توجه سهامداران خرد بودند. به‌ طوری‌ که هر کدام از این صنایع، خالص خرید بیش از ۱۰۰ میلیارد تومانی را به خود اختصاص دادند.

در این میان گلوکوزان بیشترین میزان خرید را کسب کرد که با خالص ۱۰۰ میلیارد تومانی همراه بود.

نماد «غگل» در اردیبهشت‌ ماه توانست به بازدهی ۳۶ درصدی دست یابد.

در گروه دستگاه‌های برقی نیز بیشترین خرید حقیقی‌ها در نماد ایران‌ ترانسفو بود که با خالص خرید ۶۸ میلیارد تومانی همراه شد.

در گروه خودرویی نیز سهامداران خرد به جمع‌آوری سهام سایپا تمایل نشان داده که در مجموع ماه بیش از ۴۲ میلیارد نقدینگی را به پرتفوی خود منتقل کردند.

در مقابل سهامداران عمده اردیبهشت‌ ماه را با حمایت از سهام گروه‌های پالایشی، معدنی و فلزی سپری کردند.

در حالی خالص خرید حقوقی‌ها در گروه پالایشی به بیش از ۱۴۴ میلیارد تومان رسید که بخش عمده‌ای از این رقم به خرید سهام پالایش نفت اصفهان تعلق داشت.

بر این اساس خالص خرید حقوقی‌ها در نماد «شپنا» به ۷۲ میلیارد تومان رسید.

در میان نمادهای فلزی نیز جمع‌آوری سهام ملی مس ایران و فولاد مبارکه در کانون توجه حقوقی‌ها قرار داشت.

امری که با خالص خرید ۷۳ میلیارد تومانی در «فملی» و ۵۵ میلیارد تومانی در «فولاد» دنبال شد.

دوقلوهای سنگ‌آهنی نیز از جمله نمادهای مورد توجه حقوقی‌ها در اردیبهشت‌ ماه بودند.

خالص خرید صورت گرفته در دو نماد چادرملو و گل‌گهر به بیش از ۶۰ میلیارد تومان رسید.

منبع: دنیای اقتصاد

برچسب ها بورس ،
اخبار مرتبط

حماسه شاخص بورس

اکوبورس: شاخص بورس تهران امروز با افزایش ۳۱۸۶ واحدی به کانال ۲۶۶ هزار واحد وارد شد. شاخص هم وزن نیز با ۱۶۵۹ واحد افزایش به رقم ۷۲ هزار و ۱۲۵ واحد رسید. شاخص بازار اول به کانال ۱۹۳ هزار واحدی وارد شد و شاخص بازار دوم نیز عدد ۵۴۱ هزار و ۴۰۵ واحد را ثبت کرد. همچنین آیفکس با افزایش ۴۴۴ واحدی به عدد سه هزار و ۵۷۹ واحد رسید.

۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۰ ادامه مطلب

سود شرکت‌های بورسی قابل پیش‌بینی می‌شود

اکوبورس: معاون سازمان بورس با اشاره به انتشار گزارش تفسیری مدیریت ناشران بورسی، گفت: در گزارش تفسیری مدیریت می‌توان با ضرب و تقسیم ساده به پیش‌بینی سود هم دست پیدا کرد. در این گزارش برای پیش‌بینی وضعیت شرکت به یک عدد اکتفا نمی‌شود بلکه دامنه‌ای از اعداد برای سود شرکت مورد توجه قرار می‌گیرد.

۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۹ ادامه مطلب

امکان تامین مالی بنگاه های اقتصادی از طریق بورس

اکوبورس: وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه با تلاش وزارت اقتصاد بسیاری از بنگاه ها می‌توانند از محل بورس تامین مالی کنند، گفت: اعطای تسهیلات به بنگاه‌هایی که با کمبود سرمایه در گردش مواجه هستند، در اولویت است.

۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.