صفحه نخست »» بازار سرمایه »» بورس کالا و انرژی ۱۸:۵۸ ۱۳۹۸/۰۳/۰۱

پتانسیل‌های بورس کالا در تامین مالی کم هزینه برای تولید

اکوبورس: یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در سال رونق تولید به هر میزان عرضه مواد اولیه و کالا‌های واسطه‌ای در بورس کالا بیشتر شود، شفافیت و اطمینان از تامین مواد اولیه برای تولید افزایش می‌یابد.
پتانسیل‌های بورس کالا در تامین مالی کم هزینه برای تولید

به گزارش اکوبورس،پتانسیل‌های بورس کالا در تامین مالی کم هزینه برای تولیدحسنعلی بشارت احسانی در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان به شفافیت مطلوب معاملاتی در حوزه کالا‌های واسطه‌ای و مواد اولیه مصرفی صنایع تولیدی در بورس کالا اشاره کرد و افزود: اثرات معاملات بورس کالا در اقتصاد در رونق تولید و رشد اقتصادی و افزایش درآمد در سطح ملی نمود پیدا می‌کند؛ در مقابل بازار‌های غیر رسمی به دلیل نبود شفافیت، عاملی برای دامن زدن به التهاب‌ها هستند.
وی با اشاره به امکان تبدیل به اوراق بهادار کردن دارایی‌ها و تامین مالی صنایع و واحد‌های تولیدی از بستر بورس کالا اظهار کرد: امکان تامین مالی صنایع و بهره گیری از اوراق مبتنی بر کالا از طریق بازار سرمایه باید بیشتر از تامین مالی از بستر بازار پول مورد استفاده قرار گیرد، به عنوان مثال روش‌ها و ابزار‌های مالی نوین قابل استفاده در بورس کالا می‌تواند به کاهش هزینه‌های صنایع و تامین مالی سریع‌تر آن‌ها کمک کند و با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود در این بازار، جای توسعه زیادی در خصوص استفاده از این اوراق برای صنایع وجود دارد.
کارشناس بازار سرمایه متمایزترین اقدامات بورس کالا در سال ۹۷ را برداشتن سقف رقابت قیمت ها، ایجاد شفافیت در قیمت‌ها و نیز راه اندازی معاملات قرارداد‌های آتی و اختیار معامله زعفران عنوان کرد.
بشارت احسانی در خصوص راه اندازی و توسعه بازار قرارداد‌های اختیار معامله روی محصول زعفران خاطر نشان کرد: این ابزار معاملاتی در بورس‌های کالایی دنیا ابزاری رایج، کاربردی و فعال است، اما در ایران ابزاری جدید محسوب می‌شود؛ از این رو آشنایی با مکانیسم معاملات آن و توسعه این ابزار زمان بر بوده و لازم است آموزش‌های کافی به فعالان حوزه اقتصادی و معامله گران ارایه شود تا افراد با مزایا و کارکرد‌های این ابزار آشنا شوند.

برچسب ها
اخبار مرتبط

قیمت‌ها در بورس کالا براساس عرضه و تقاضا کشف می‌شود

اکوبورس: معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: در بورس کالا قیمت‌ها براساس عرضه و تقاضا کشف شده و اگر قیمت محصولی با افزایش مواجه می‌شود بدلیل بالا بودن حجم تقاضا به نسبت عرضه است؛ بدین ترتیب افزایش قیمت کالاها را نباید به بورس که میزبان عرضه و تقاضاست نسبت داد.

۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۶ ادامه مطلب

ترافیک رینگ بین المللی بورس انرژی در آخرین روز کاری هفته

اکوبورس:‌امروز چهارشنبه بیست و دوم خرداد ماه کالاهای برش سنگین شرکت پتروشیمی امیرکبیر، ریفورمیت پتروشیمی بوعلی سینا، متانول شرکت متانول کاوه، میعانات گازی پالایش گاز ایلام و نفت سفید شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در رینگ داخلی بورس انرژی ایران عرضه می شود.

۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.