صفحه نخست »» سیاسی »» سیاسی داخلی ۱۸:۴۶ ۱۳۹۸/۰۳/۰۱

دولت دخالت در انتخابات هیأت رئیسه مجلس را تکذیب کرد

اکوبورس: هرچه به روز آخرین انتخابات هیأت رئیسه مجلس دهم نزدیک می شویم، ادبیات فراکسیون های سیاسی مجلس نسبت به رقبای خود تندتر می شود.
دولت دخالت در انتخابات هیأت رئیسه مجلس را تکذیب کرد

به گزارش اکوبورس، فراکسیون امید خیلی سعی کرد چراغ خاموش پیش برود و با یارگیری از دو فراکسیون ولایی و مستقلین، همه را غافلگیر کند اما طولی نکشید که نیتش عیان و حواس دو فراکسیون دیگر به اوضاع و احوال صحنه رقابت جمع شد.

با وجود این مسئله، فراکسیون امید تردید به خود راه نداد بلکه از پلن یک به پلن دو شیفت کرد. یعنی روش ایجابی را کنار گذاشت و بر جمع آوری آرای سلبی تمرکز دارد.

فراکسیون امید خوب می داند که از اعضای فراکسیون مستقلین آبی گرم نمی شود چون آنها ریاست لاریجانیی بر مجلس را خط قرمز خود اعلام کردند بنابراین روی جذب مخالفان جدی لاریجانی که همانا نمایندگان همسو با جبهه پایداری باشند سرمایه گذاری کرده است.

مهمترین نقد پایداری ها به لاریجانی این است که او در سه سال گذشته مجلس را پیش پای خواست های دولت روحانی قربانی کرد و اعتبار و آبرویی برای نهاد قانونگذاری باقی نگذاشت.

براساس همین استدلال بود که احمد بیگدلی عضو فراکسیون امید ادعای جنجالی را مطرح کرد و گفت «ورود آقای روحانی برای حمایت از لاریجانی را رد نمی‌کنم؛ امکان دارد در لحظه‌های آخر انتخابات هیئت‌رئیسه پیام‌هایی از طرف دولت مخابره شود که در نتیجه نهایی تأثیر گذار باشد. با توجه به روندی که دولت در ۳ سال گذشته داشته است به نظر می‌رسد به ریاست آقای لاریجانی بر مجلس تمایل بیشتری دارد. شخص آقای روحانی گرایش بیشتری به آقای لاریجانی دارد تا به آقای عارف اما این گرایش عادلانه نیست».

این جملات نشان می دهد که امیدی ها نقطه حساسی را نشان گرفته اند و اگر بتوانند رگ غیرت نمایندگان پایداری را متورم کنند، با یک تیر دو نشان زدند.

زمان انتخابات مجلس اطرافیان علی لاریجانی وقتی از لیست انتخاباتی اردوگاه اصولگرایان کنار گذاشته شدند با تحت عنوان اصولگرایان میانه رو با اصلاح طلبان وارد ائتلاف شدند اما بعد از ورود به مجلس عهد و پیمان خود را با اصلاح طلبان کنار گذاشتند و با اصولگرایان لابی کردند تا لاریجانی رئیس مجلس شود.

از طرفی اکثریت قریب به اتفاق اعضای این فراکسیون در انتخابات ریاست جمهوری تمام قد پشت روحانی ایستادند اما بعد انتخابات و هنگام چینش کابینه معتقدند روحانی کم‌لطفی سیاسی کرد و فرمان را به سوی جریان اصولگرا چرخاند.

حال با این اوصاف اگر فراکسیون امید موفق شود عارف را برکرسی ریاست بنشاند هم از اعضای فراکسیون مستقلین به واسطه بدعهدی شان انتقام می گیرد و هم سال سختی را برای دولت روحانی رقم خواهد زد تا به واسطه دراختیار داشتن تریبون مجلس و نقد فضای موجود، سبد رأی خود را هر روز سنگین و سنگین تر کند.

گرچه حسینعلی امیری در حاشیه جلسه هیئت دولت اظهار کرد که «انتخابات هیأت رئیسه مجلس موضوعی مربوط به مسائل داخلی مجلس است و دولت هیچ دخالتی در این حوزه ندارد و نظر مجلس است که چه کسی را به عنوان رییس و نواب و اعضای هیئت رئیسه انتخاب می کنند». اما باید دید این حرف تا چه حد شنیده می شود و بر روی پیوند نخوردن پایداری ها با فراکسیون امید تأثیرگذار خواهد بود.

برچسب ها
اخبار مرتبط

قیمت بلیت برخی از پروازها نامتعارف است

اکوبورس: نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه «باید با اعمال نظارت دقیق قیمت بلیت هواپیما متعادل شود»، گفت: وزارت راه و شهرسازی در این زمینه جدی است و تلاش خود را به کار گرفته تا شرایط متعادلی در خطوط هوایی کشور ایجاد کند.

۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ ادامه مطلب

گزینشی نبودن حضور بانوان در استادیوم آزادی

اکوبورس: ربیعی در آغاز این نشست خبری با اشاره به سفر حسن روحانی به آنکارا گفت: این سفر در ادامه ابتکار مذاکرات آستانه و مربوط به ایجاد صلح و ثبات در سوریه و برقراری نظم و ثبات سیاسی در این کشور و همچنین تعمیق ارتباطات سیاسی دو کشور در موضوعات دیگر منطقه‌ای است.

۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!