صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۱۲:۴۴ ۱۳۹۸/۰۳/۰۱

تک‌نرخی شدن دلار چقدر جدی است؟

اکوبورس: مقایسه قیمت‌های درج شده از دلار در سامانه سنا و قیمت این ارز در بازار آزاد نشان می‌دهد، قیمت دلار در این دو بازار طی دو ماهه ابتدایی سال جاری در حال نزدیک شدن به هم هستند. آیا یکسان‌سازی ارز در حال انجام است؟
تک‌نرخی شدن دلار چقدر جدی است؟

به گزارش اکوبورس به نقل از تجارت نیوز، اخیرا مهدی رئیس‌زاده، مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران از احتمال حذف دلار ۴۲۰۰ تومان و تک نرخی شدن ارز در آینده نزدیک خبر داد و افزود: احتمالا سیاست کلی بانک مرکزی و دولت پیشروی به سمت تک‌نرخی شدن ارز و حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی است. در حقیقت با توافق وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه صنعت دیگر گروه یکی وجود ندارد و اقلام صنعتی زیرمجموعه گروه دو شده‌اند. بر همین اساس قرار است فعلا دلار ۴۲۰۰ تومانی تنها در اختیار وزارت جهاد کشاورزی برای واردات اقلام اساسی قرار گیرد.

اما آیا واقعا فرضیه تک نرخی شدن ارز در حال قوت گرفتن است؟ دو نرخ دلار آزاد و سنا ۲۰ روز ابتدایی فروردین ماه سال جاری را با فاصله قیمتی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان طی کردند. به نحوی که قیمت دلار در ابتدای فروردین ماه در بازار آزاد ۱۳ هزار و ۳۵۰ تومان بود، این ارز در سامانه سنا روی نرخ ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

بر اساس داده‌های اقتباس شده از نرخ دلار در سامانه سنا، قیمت این شاخص ارز در این سامانه نسبت به بازار آزاد ثبات قیمتی بیشتری دارد.

در حالی که در هفته اول فروردین ماه امسال دلار در بازار آزاد نوسان روزانه زیادی داشته، دلار سنا در این هفته نوسان نداشته و روی نرخ ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان ثابت بوده است.

ثبات هفتگی دلار سنا در هفته دوم فروردین ماه نیز ادامه داشت، این دلار در ابتدای هفته دوم با ۲۵۰ تومان افزایش قیمت نسبت به هفته دوم به نرخ ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسید و تا پایان تعطیلات نوروزی روی این نرخ ثابت ماند؛ این در حالی است که دلار آزاد در این بازه زمانی در میانه کانال ۱۳ هزار و تومان نوسان کرد.

این فاصله قیمتی بین دلار آزاد و دلار سنا تا روز ۲۵ فروردین ماه حفظ شد، اما در روز بعد این دو نرخ دلار در هم نزدیک شد.

در روز ۲۶ فروردین ماه هر دلار در بازار آزاد ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد و دلار سنا نیز با نرخ ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومان به فروش رسید.

این روند و فاصله قیمتی که بین دلار آزاد و دلار سنا از ابتدای سال حاکم بود، در روز ۲۶ اردیبهشت ماه متوقف شد، یعنی در این روز نرخ دلار در بازار آزاد که از ابتدای سال بالاتر از نرخ دلار در سامانه سنا بود در روز مذکور به پایین‌تر از نرخ دلار سنا نزول کرد.

این دو نرخ دلار در هفته پایانی اردیبهشت ماه در دو روز در جای یکدیگر قرار گرفتند.

اولین بار در روز ۲۵ اردیبهشت ماه رخ داد، به این نحو که دلار روی نرخ ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان در بازار آزاد معامله شد، ولی دلار سنا کمی خود را بالاتر برد و روی نرخ ۱۴ هزار و ۸۵۰ تومان قرار گرفت.

اما این جابه‌جایی یک روزه بود و روال قیمتی این دو ارز در روز بعد به مدت چهار روز به شیوه قبلی بازگشت.

دومین بار نیز در روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه نوسان رخ داد که نرخ دلار سنا ۱۱۸ تومان بالاتر از دلار در بازار آزاد قرار گرفت؛ یعنی هر دلار در سامانه سنا ۱۴ هزار و ۳۱۸ تومان و هر دلار در سامانه سنا ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد.

این دو ارز روز پایانی دومین ماه سال را با ۱۵۰ تومان اختلاف قیمت به پایان رساندند؛ یعنی در روز ۳۱ اردیبهشت ماه هر دلار در سامانه سنا ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان و در بازار آزاد ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

بیشترین فاصله قیمتی که دلار در این دو بازار داشته به روز ۲۶ اردیبهشت ماه برمی‌گردد که دلار آزاد معادل ۵۳۰ تومان بیشتر از سامانه سنا فروخته شد.

نرخ دلار در بازار آزاد و سامانه سنا در حال نزدیک شدن به هم هستند.

با توجه به این که دلار در بازار آزاد و در سامانه سنا در حال نزدیک شدن به هم هستند؛ برخی از کاشناسان این موضوع را مطرح می‌کنند که بانک مرکزی به دنبال تک نرخی کردن ارز هستند. باید دید در آینده واقع در عمل این اتفاق رخ می‌دهد؟

برچسب ها
اخبار مرتبط
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!