صفحه نخست » مسکن و عمران ۱۲:۲۴ ۱۳۹۷/۰۸/۰۹

گلایه‌های زوار از افزایش نامتعارف کرایه‌ها

اکوبورس: کرایه‌های حمل و نقل با آغاز بازگشت زوار اربعین‌ حسینی (ع) و بالا رفتن حجم تقاضا به صورت نامتعارفی تا حدود دو برابر زمان رفت افزایش پیدا کرده و موجب گله‌مندی زائران شده است.
گلایه‌های زوار از افزایش نامتعارف کرایه‌ها

به گزارش اکوبورس به نقل از مهر، از مدت ها پیش و با فرا رسیدن اربعین حسینی نهادهای مختلف با تمام ظرفیت‌ها آماده پذیرایی از زائران اباعبدالله‌ (ع)  شده و همگان - از مردم گرفته تا دستگاه های اجرایی- دست به کار شده‌اند تا مسافران عتبات عالیات فارغ از دغدغه‌های دنیوی قدم در این راه و سفر معنوی بگذارند.

یکی از ضرورت‌های بسیار مهم برای تسهیل در امر خدمت‌رسانی به زائران حسینی بحث حمل و نقل و انتقال مسافران به مبادی مرزی کشور بوده که این روزها و به گفته مسافران و رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی با مشکلات و نابسامانی‌هایی همراه است.

موج بازگشت زوار اربعین آغاز شده و طی روزهای گذشته تعداد زیادی از آنها به کشور برگشته و به شهرهای خود منتقل شده‌اند؛ گلایه‌های زوار از افزایش کرایه‌ها تا حدود دو برابر زمان رفت حکایت دارد. همچنین به این مشکلات باید جولان مسافرکش‌های شخصی را هم اضافه کرد.

گلایه زائران از افزایش نامتعارف کرایه‌ها

رامین نصرتی، یکی از زائران اربعین حسینی که از مرز مهران به کرمانشاه برگشته از افزایش قیمت کرایه ها گلایه داشت و گفت: متاسفانه کرایه‌ها به صورت غیرمتعارفی افزایش پیدا کرده و برای مثال از مهران تا کرمانشاه بابت هر مسافر حدود ۱۲۰ هزار تومان کرایه از ما گرفتند.

وی افزود: البته به دلیل افزایش حجم سفرها از مهران به کرمانشاه و انتقال تعداد زیادی از زائران که از کرمانشاه به استانهای خودشان برمی‌گردند تعدادی از رانندگان وسایل نقلیه شخصی نیز به جمع ناوگان حمل و نقل اضافه شده که حتی از قانون خاصی نیز تبعیت نکرده و هر یک کرایه مورد نظر و دلخواه خود را از مسافران طلب می‌کنند.

این زائر اباعبدالله الحسین(ع) تصریح کرد: مسافران نیز به ناچار و برای تسریع در سفر خود کرایه‌های درخواستی را می پردازند تا زودتر به مقصد برسند.

حضور مسافرکشان شخصی از گلایه‌های رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه راننده تاکسی ها نیز بود و معتقدند با توجه به قوانین وضع شده برای ناوگان حمل و نقل عمومی نباید اجازه ورود مسافرکشان شخصی به بحث انتقال مسافران داده شود.

محمدی، یکی از رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی که از حضور مسافرکشان شخصی گلایه داشت به خبرنگار مهر گفت: رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی باید مراحل مختلفی را برای حضور در این ناوگان طی کنند و سالیانه مبالغی را بابت عوارض و... بپردازند که این موضوع در مورد مسافرکشان شخصی وجود ندارد.

رفتارهای مسافرکشان شخصی مردم را به کل ناوگان حمل و نقل بدبین می‌کند

وی افزود: مسافرکشان شخصی نه تنها مراحل ذکر شده برای رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی را طی نکرده، بلکه از قوانین وضع شده به این منظور نیز تبعیت نمی‌کنند و کرایه های تعیین شده توسط خودشان را از مسافران اخذ می‌کنند که این رفتار آنها باعث بدبینی مسافران نسبت به تمام ناوگان حمل و نقل می‌شود.

این راننده ناوگان حمل و نقل عمومی تاکید کرد: بحث امنیت را نیز باید به موارد بالا اضافه کرد، چرا که مسافرکشان شخصی تعهدی به هیچ نهادی نداده‌اند و امکان ایجاد هرگونه ناامنی در سفر با این مسافرکش‌ها وجود دارد.

با توجه به مباحث مطرح شده از سوی زائران اربعین که از مسیر مرز مهران به کرمانشاه و همچنین رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی که از مدت ها پیش به این منظور سازماندهی شده و آموزش‌های لازم را دیده‌اند، به سراغ مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه رفتیم تا از تدابیر این اداره‌کل برای ساماندهی موضوع فوق و چگونگی برخورد آنها با متخلفین مطلع شویم.

فریبرز کرمی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه در خصوص تدابیر اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه گفت: از زمان شروع سفرهای اربعین چون ما در استان کرمانشاه انتقال دهنده و به نوعی مقصد تعداد زیادی از مسافران نیز بودیم و این مسافران از استان کرمانشاه و با ناوگان استان کرمانشاه به سمت مرز مهران جابه‌جا می‌شدند، در دو شاخه کار کردیم.

تقویت مسیرها و ارتقا خدمات جاده‌ای برای تسهیل در سفر زائران اربعین

وی افزود: اولین اقدام ما تقویت مسیرها بود که از آن جمله می توان به بهسازی جاده ها، نصب علائم جاده ای، خط کشی و رفع مشکلات موجود در مسیرهای مذکور اشاره کرد تا مسافرانی که از طریق استان کرمانشاه به مهران منتقل می شوند و در مسیرهای استان کرمانشاه - مهران و بالعکس تردد می کنند، در ایمنی کامل به سر ببرند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه، دومین اقدام را ارتقای سطح خدمات عنوان کرد و اظهار داشت: در این راستا نیز می توان به تقویت جایگاه های سوخت، ارتقا مراکز معاینه فنی و بهینه کردن خدمات این مراکز در مسیرهای مذکور اشاره کرد.

وی از به‌کارگیری بیش از ۲۰۰۰ دستگاه خودروی سنگین، نیمه سنگین و سبک در قالب اتوبوس، مینی‌بوس، ون و سواری برای انتقال زائران اربعین حسینی از کرمانشاه به مهران و بالعکس (در مسیر برگشت) خبر داد.

پایش مستمر ناوگان حمل و نقل عمومی از ابتدای سفرها

کرمی در خصوص اقدامات نظارتی برای فعالیت ناوگان حملی و نقلی مذکور نیز گفت: از ابتدای سفرهای اربعین کار پایش ناوگان حملی و نقلی استان آغاز شده است و به صورت مستمر ادامه دارد.

وی تصریح کرد: اقدامات نظارتی و پایشی از همان پایانه های حمل و نقلی استان و راه آهن آغاز می‌شود و مسافرانی که از طرق مختلف- از جمله اتوبوس و قطار- و از استانهای دیگر به استان کرمانشاه سفر می کنند، توسط ناوگان حمل و نقلی تعیین شده در استان به مرز مهران انتقال خواهند یافت.

این مسئول افزود: با توجه به جلساتی که با دستگاه‌های همکار در کمیته حمل ونقل و سوخت اربعین حسینی داشتیم، جاده ها را نیز از هر نظرآماده کردیم که مسافران به مشکلی برنخورند.

وی ادامه داد: طی همکاری خوب که با پلیس راه داریم، گشت های نامحسوس نیز برای جاده های مذکور تدارک دیده شده است. همچنین همکاران ما نیز در حوزه راهداری و حمل و نقل جاده ای در مسیرهای ذکر شده حضور مستمری دارند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه از کاهش تلفات جاده ای طی سفرهای اربعین امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه سنوات گذشته خبر داد.

آمادگی ناوگان حمل و نقل عمومی استان کرمانشاه برای بازگشت زائران اربعین

وی از سازماندهی اقدامات و ساماندهی مسیرها برای دور برگشت سفرهای اربعین نیز خبر داد و گفت: با توجه به توانی که از خودمان سراغ داریم و کمک هایی که بتوانیم از سایر ارگانها بگیریم، آمادگی کامل داریم که زائران از مرز مهران به کرمانشاه سفر کنند و از طریق استان کرمانشاه به وطن و شهر خود بازگردند.

کرمی تصریح کرد: هدف از این اقدام نیز این است که تخلیه مرز مهران تسریع یابد و مسافران در امنیت و آرامش بتوانند مسیر بازگشت به وطن را طی کرده و دچار مشکلاتی در این مسیر نیز نشوند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه از آمادگی ناوگان حمل و نقلی استان  شامل اتوبوسرانی، راه آهن و... برای انتقال زائران بازگشته به وطن خبر داد و گفت: تدابیر لازم نیز در این زمینه اندیشیده شده است.

هیچگونه افزایش کرایه ای طی سفرهای اربعین امسال نداشته ایم

این مسئول در خصوص افزایش نامتعارف کرایه ها در مسیر انتقال زائران از کرمانشاه به مهران و بالعکس نیز اظهارداشت: ما هیچگونه افزایش نرخ کرایه ای برای ناوگان حمل و نقلی تعیین شده نداشته ایم اما به دلیل اینکه مسافران از ابتدای سفرها در یک مسیر تردد می کنند- در زمان رفت تنها از کرمانشاه به مهران می روند و در روزهای پایانی ایام اربعین و پس از آن، تنها از مهران به کرمانشاه سفر می کنند- خودروها در مسیر رفت یا برگشت باید خالی حرکت کنند، کرایه ها براساس یک مسیر رفت و برگشت برای هر سفر تعیین شده است.

وی تصریح کرد: یعنی هر مسافر در مسیر رفت باید کرایه ای معادل رفت و برگشت و یا در مسیر برگشت نیز کرایه ای براساس رفت و برگشت به راننده بپردازد.

پرداخت کرایه رفت و برگشت در هر سفر مورد توافق وزارت راه و دستگاه‌های مربوط است

کرمی ادامه داد: این موضوع کشوری بوده و طبق توافق وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور با هماهنگی دستگاه های ذیربط کرایه ها تعیین شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه گفت: به دلیل آنکه در مرز مهران شاهد حجم بالای ترافیک نباشیم و همچنین در انتقال زائران تسریع شود، توقف ناوگان حمل و نقلی در مرز و دربستی ها را ممنوع کردیم، بنابراین ناوگان تعیین شده در یک مسیر خالی تردد می کنند.

این مسئول از برخورد شدید با متخلفین در موارد ذکر شده خبر داد و گفت: حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از کرمانشاه به مرز مهران و بالعکس طی این ایام منتقل شدند که تقریبا هیچ سیستم ناوگان حمل و نقل عمومی در این مدت کوتاه جوابگو نخواهد بود، لذا هر یک از خودروهای ناوگان حمل و نقلی باید چند برابر ظرفیت فعالیت کنند و در هر سفر رفت یا برگشت را بودن مسافر و خالی تردد کنند.

وی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از مشکلات و تسریع در کار، دولت تعیین کرده که مسافر در هر مسیر کرایه مسیر برگشت را نیز به راننده بپردازد تا پروسه حمل و نقل زائران تسهیل و بدون مشکل انجام شود.

کرمی بار دیگر به اقدامات نظارتی اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اشاره کرد و گفت: ما در تمام ایام سال بر پروسه حمل و نقل نظارت داریم و در این ایام نظارت ها بیش از پیش بوده و پُررنگتر خواهد بود.

برخورد با متخلفین حوزه حمل و نقل طبق کمیسیون ماده ۱۱ و ۱۲

وی افزود: ما کمیسیون ماده ۱۱ و ۱۲ را برای برخورد با متخلفین حمل و نقل داریم و اگر مسافری با هریک از سیستم های حمل و نقل عمومی با مشکلی بر بخورد و یا انتقاد و پیشنهادی نسبت به این موضوع داشته باشد، می تواند با پل های ارتباطی ما تماس بگیرد و موارد مذکور را اطلاع رسانی کند.

این مسئول تصریح کرد: راهداری و حمل و نقل جاده ای نمایندگانی در پایانه‌ها دارد که مسافران یا می‌توانند با مراجعه به این نمایندگان مسائل و مشکلات خود را مطرح یا از طریق تلفن گویا و سامانه پیامکی ما اقدام کنند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه گفت: برخورد با متخلفین در قالب رانندگان طبق کمیسیون ماده ۱۱ و با شرکت ها طبق کمیسیون ماده ۱۲ صورت خواهد گرفت.

وی گفت: مردم علاوه بر اعلام انتقادات و مشکلات خود از طریق نمایندگان ما در پایانه ها و یا پل‌های ارتباطی مذکور حتی می توانند نسبت به تشویق بخش هایی که خوب کار کرده اند اقدام کنند و آن را به اطلاع ما برسانند.

اعلام انتقادات و پیشنهادات از طریق سامانه پیامکی و تلفن گویا

کرمی سامانه پیامکی ۳۰۰۰۱۴۳ و شماره تلفن گویای ۳۸۳۳۲۴۴۶ را به عنوان پل های ارتباطی مسافران با اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه اعلام کرد و اظهارداشت: همچنین مسافران عزیز می توانند از طریق  سامانه کشوری ۱۴۱ نسبت به انتقال پیشنهادات و انتقادات خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: انتقادات و پیشنهادات اعلام شده از طریق سامانه کشوری ۱۴۱ نیز ضبط خواهد شد و پیام آنها به صورت مکتوب به ما اطلاع رسانی می‌شود و ما نیز نسبت به برخورد با متخلفین اقدام و نتیجه را نیز به شاکیان اعلام می‌کنیم.

نرخ کرایه ها براساس نوع خودرو و میزان مسیر متغیر است

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه در خصوص نرخ مصوب تعیین شده نیز برای سفر زائرین با شرایط مذکور گفت: نرخ‌ها کیلومتری حساب می‌شود و نسبت به هر خودرو متغیر است.

وی تصریح کرد: ناوگان ما متفرق، متنوع و متعدد است، برای مثال ناوگان «وی. آی. پی» ۲۵ نفره یک نرخ دارد، ناوگان ویژه یک نرخ دارد و ناوگان عادی نیز نرخ دیگری دارد و رانندگان براساس لیستی که اعلام شده باید کرایه دریافت کنند.

کرمی تفکیکی نیز از ناوگان حمل و نقل تعیین شده برای زائران اربعین حسینی داشت و گفت: حدود ۲۵۰ دستگاه اتوبوس، حدود یک هزار دستگاه مینی بوس و بیش از ۱۰۰۰دستگاه سواری نیز فعال است که مجموعا  ۲۲۵۰ دستگاه خودرو در ناوگان حمل و نقلی ما برای این ایام فعالیت خواهند کرد.

وی، تمام اتوبوس‌های به‌کارگیری شده برای این ایام را مربوط به ناوگان حمل و نقل برون شهری دانست و گفت: هیچ‌یک از اتوبوس‌های به‌کارگیری شده از ناوگان درون شهری نبوده و کنترل‌های لازم در مورد سلامت خودرو راننده صورت گرفته است.

با نگاهی به اظهارات زائران و رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی می‌توان به این نتیجه رسید که با وجود تدابیر ذکر شده از سوی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان، مشکلات  فوق نتیجه اهمال در حوزه نظارت است، لذا با توجه به اینکه در حال حاضر دور برگشت سفرهای اربعین آغاز شده، انتظار می رود مسئولین مربوطه با ظرفیتی مضاعف این حوزه را رصد و ساماندهی کنند تا شاهد مشکلاتی از این قبیل نباشیم و سفرهای اربعین امسال از هر نظر با خاطره‌ای خوب در ذهن مسافران کربلا به پایان برسد.

برچسب ها ارز ، دلار ،
اخبار مرتبط
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.