صفحه نخست »» اقتصادی »» نفت و پتروشیمی ۱۱:۴۵ ۱۳۹۸/۰۲/۱۴

افزایش قیمت بنزین موج تورم در مواد غذایی ایجاد می‌کند

اکوبورس: دبیر کل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران گفت: در شرایط عادی اقتصادی افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بنزین کمتر از ۵ درصد هزینه های تولید در بخش مواد غذایی ایجاد می کند اما در شرایط اقتصادی کشور ما موج تورم ایجاد می‌کند.
افزایش قیمت بنزین موج تورم در مواد غذایی ایجاد می‌کند

به گزارش اکوبور، کاوه زرگران دبیر کل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران اظهار کرد: شبکه حمل و نقل زمینی کشور بخش عمده تولیدات غذایی کشور را حمل میکند و  بخش کمی از آن از طریق خطوط ریلی جابه جا میشود و افزایش قیمت گازوئیل تاثیر مستقیمی بر افزایش قیمت هزینه تمام شده مواد غذایی دارد اما به نظر می رسد که در این مرحله دولت قصد دارد تنها قیمت بنزین را افزایش دهد. 

وی با بیان اینکه در شرایط عادی اقتصادی افزایش صد درصدی قیمت بنزین کمتر از  5 درصد هزینه های تولید را افزایش میدهد افزود:ارتباط میان افزایش قیمت بنزین و سایر کالاها از جمله محصولات غذایی در کشور به خاطر شرایط اقتصادی موجود متفاوت است زیرا افزایش قیمت هرکالایی اثر روانی در جامعه دارد و موج تورم ایجاد می کند.

دبیر کل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران ادامه داد: در اقتصاد بیمار کشور افزایش قیمت بنزین می تواند هراتفاقی را در حوزه قیمتها رخ دهد اما باید ببینم که نهاد نظارتی چگونه می توانند به مسئولیت خود عمل و شرایط را کنترل کند.

وی تصریح کرد: اقتصاد کشور به دنبال بهانه ای برای تورم است و افراد فرصت طلب افزایش قیمت های زیادی را ایجاد میکنند و شرایط بودجه ای کشور نیز آن را می طلبد و در مقام عمل کسی یارای مقابله با آنها را ندارد.

زرگران گفت: در تمام کشور های توسعه یافته دنیا قیمت سوخت متعادل است اما در ایران به سوخت و بنزین یارانه پرداخت می شود اما با توجه به شرایط بودجه ای دولت یارانه بزرگی روی دوش دارد و به دنبال آن است که این بار را از روی دوش خود بردارد.

وی افزود: قیمت واقعی بنزین 7 تا 8 هزار تومان اعلام شده است و بهتر است دولت به جای افزایش دو برابری یا سه برابری به یکباره قیمت را آزاد کند زیرا تاثیر تورمی افزایش قیمت پله ای با بنزین قیمت واقعی یکسان است.منبع: تسنیم

برچسب ها نفت ،
اخبار مرتبط

ایجاد خط اعتباری راه رونق تولید در بخش خصوصی صنعت نفت

اکوبورس: رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با اشاره به اینکه امضای قراردادهای جدید در صنعت نفت می‌تواند تحرکی برای سفارش ساخت تجهیزات به بخش خصوصی به وجود آورد،‌ گفت: برای تامین نقدینگی مورد نیاز، لازم است به سازندگان خط اعتباری اختصاص داده شود.

۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ ادامه مطلب

جهانگیری: وزارت نفت کارنامه درخشانی دارد و باید از آن دفاع کرد

اکوبورس: معاون اول رئیس جمهوری ضمن تشریح دستاوردهای صنعت نفت در ۶ سال اخیر گفت:جای تعجب است که وزارت نفت با وجود کارنامه درخشان خود باید به جای حمایت و تقدیر بیشترین فشارها و هجمه ها را متحمل شود.

۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ ادامه مطلب

ظرفیت تولید پتروشیمی به ۱۰۰میلیون تن می‌رسد!‍

اکوبورس: معاون وزیر نفت با بیان اینکه "ظرفیت تولید پتروشیمی ایران تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیون تن در سال می‌رسد"، گفت: درآمد سالانه ۱۷ میلیارد دلاری کنونی صنعت پتروشیمی ایران تا سال ۱۴۰۰ به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ ادامه مطلب

رشد چشمگیر ۱۱ درصدی قیمت نفت در پی خسارات وارده به آرامکو

اکوبورس: قیمت نفت در معاملات امروز در نخستین ساعات کاری، با افزایش ۱۰ درصدی همراه شد در حالی که خسارات ناشی از حمله پهبادی به تاسیسات آرامکو در عربستان به تولیدات روزانه ۵.۷ میلیون بشکه ای این کشور صدمه وارد کرده است.

۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!