صفحه نخست »» اقتصادی »» نفت و پتروشیمی ۱۱:۴۵ ۱۳۹۸/۰۲/۱۴

افزایش قیمت بنزین موج تورم در مواد غذایی ایجاد می‌کند

اکوبورس: دبیر کل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران گفت: در شرایط عادی اقتصادی افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بنزین کمتر از ۵ درصد هزینه های تولید در بخش مواد غذایی ایجاد می کند اما در شرایط اقتصادی کشور ما موج تورم ایجاد می‌کند.
افزایش قیمت بنزین موج تورم در مواد غذایی ایجاد می‌کند

به گزارش اکوبور، کاوه زرگران دبیر کل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران اظهار کرد: شبکه حمل و نقل زمینی کشور بخش عمده تولیدات غذایی کشور را حمل میکند و  بخش کمی از آن از طریق خطوط ریلی جابه جا میشود و افزایش قیمت گازوئیل تاثیر مستقیمی بر افزایش قیمت هزینه تمام شده مواد غذایی دارد اما به نظر می رسد که در این مرحله دولت قصد دارد تنها قیمت بنزین را افزایش دهد. 

وی با بیان اینکه در شرایط عادی اقتصادی افزایش صد درصدی قیمت بنزین کمتر از  5 درصد هزینه های تولید را افزایش میدهد افزود:ارتباط میان افزایش قیمت بنزین و سایر کالاها از جمله محصولات غذایی در کشور به خاطر شرایط اقتصادی موجود متفاوت است زیرا افزایش قیمت هرکالایی اثر روانی در جامعه دارد و موج تورم ایجاد می کند.

دبیر کل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران ادامه داد: در اقتصاد بیمار کشور افزایش قیمت بنزین می تواند هراتفاقی را در حوزه قیمتها رخ دهد اما باید ببینم که نهاد نظارتی چگونه می توانند به مسئولیت خود عمل و شرایط را کنترل کند.

وی تصریح کرد: اقتصاد کشور به دنبال بهانه ای برای تورم است و افراد فرصت طلب افزایش قیمت های زیادی را ایجاد میکنند و شرایط بودجه ای کشور نیز آن را می طلبد و در مقام عمل کسی یارای مقابله با آنها را ندارد.

زرگران گفت: در تمام کشور های توسعه یافته دنیا قیمت سوخت متعادل است اما در ایران به سوخت و بنزین یارانه پرداخت می شود اما با توجه به شرایط بودجه ای دولت یارانه بزرگی روی دوش دارد و به دنبال آن است که این بار را از روی دوش خود بردارد.

وی افزود: قیمت واقعی بنزین 7 تا 8 هزار تومان اعلام شده است و بهتر است دولت به جای افزایش دو برابری یا سه برابری به یکباره قیمت را آزاد کند زیرا تاثیر تورمی افزایش قیمت پله ای با بنزین قیمت واقعی یکسان است.منبع: تسنیم

برچسب ها نفت ،
اخبار مرتبط

طرح استیضاح وزیر نفت در جریان است

اکوبورس: عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس گفت:می‌شد برخی مشتریان سنتی نفت ایران را با چند سفر وزیر نفت به آن کشورها و یا دعوت دولتمردان آنها به ایران حفظ کرد، در حالی که ارتباطات دیپلماتیک وزارت نفت در بحث فروش نفت مطلوب و کارآمد نبود و ابهامات زیادی وجود دارد.

۰۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.