صفحه نخست »» صنعت و بازرگانی ۱۶:۱۷ ۱۳۹۸/۰۲/۰۹

خروج صادرکنندگان حرفه‌ای از چرخه صادرات

اکوبورس: سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با انتقاد به سیاست‌های ارزی کشور گفت: این سیاست‌ها در سال گذشته منجر به شکل گیری پدیده صادرکنندگان موقت شد.
خروج صادرکنندگان حرفه‌ای از چرخه صادرات

به گزارش اکوبورس،محمدرضا مودودی امروز در نشست شورای راهبردی توسعه صادرات با بیان اینکه سیاست‌های ارزی در سال گذشته منجر به خروج تعدادی از صادرکنندگان حرفه‌ای از چرخه صادرات کشور شد، گفت: براین اساس صادرکنندگانی که سابقه صادراتی نداشتند، وارد این عرصه شدند. 

سرپرست سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه باید با ارائه راهکارهای مناسب در سیاستگذاری‌های ارزی تغییراتی ایجاد کرد، افزود: هدف از تشکیل شورای راهبردی توسعه صادرات غیر نفتی در سازمان توسعه تجارت بهره‌گیری از نظرات کارشناسان صادرات است. 

وی با بیان اینکه باید حداکثر استفاده را از ظرفیت بخش خصوصی در امر صادرات غیرنفتی داشت، بیان داشت: در شرایط کنونی به جای اصرار بر بازگشت ارز باید تلاش کرد مواد اولیه واحدهای تولیدی فراهم شود تا اشتغال ایجاد شود و برای این منظور باید شرایطی را فراهم کرد تا صادرکنندگان برای واردات مواد اولیه کمک کنند. 

مودودی با اشاره به تاکید اعضای شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی به تک نرخی شدن ارز بیان داشت: اعضا این شورا معتقدند که ارز چند نرخی رانت و فساد ایجاد می‌کند. 

وی با اشاره به تفاوتی که بین صادرکنندگان یک میلیون دلاری و مبالغ بالاتری برای بازگشت ارز حاصل از صادرات وجود دارد، گفت: اعضای شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی معتقدند که این موضوع منجر به آشفتگی و رقابت منفی در صادرات می‌شود. 

سرپرست سازمان توسعه تجارت  با بیان اینکه سیاست‌های ارزی کشور منجر به شکل‌گیری صادرکنندگان موقت شد، گفت: ارز حاصل از صادرات این افراد به شیوه‌ای که بانک مرکزی به کشور برنمی‌گردد. 

برچسب ها
اخبار مرتبط

حذف ارز کالاهای اساسی تاثیر زیادی بر قیمت‌ها می‌گذارد

اکوبورس: دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی با بیان اینکه بازار منتظر حذف یا عدم حذف ارز اختصاصی واردات سه دسته کالاهای اساسی است گفت: در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات کالاهای اساسی تاثیر خیلی زیادی بر روی قیمت‌ها خواهد داشت و اثرات منفی بر جای می‌گذارد.

۱۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!