صفحه نخست »» شرکتها ۱۶:۱۲ ۱۳۹۸/۰۲/۰۹

«تاصیکو» 220 تومان قیمت خورد

اکوبورس: شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین با سرمایه دو هزار میلیارد تومان وابسته به شستا با قیمت 220 تومان کشف قیمت شد.
«تاصیکو» 220 تومان قیمت خورد

به گزارش اکوبورس ، امروز تعداد دو میلیارد سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین «تاصیکو» به عنوان پانصد و سی و دومین شرکت پذیرفته شده برای اولین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد.

براساس این گزارش این سهم بیش از 640 میلیارد تومان ارزش دارد. و سهمیه در نظر گرفته شده برای هر کد حقیقی و حقوقی حداکثر هفت هزار  سهم است و هر کد معاملاتی تنها مجاز به ارسال یک سفارش خواهد بود.

این میزان سهم  در بخش استخراج کانه‌های فلزی و گروه و طبقه استخراج سایر کانه‌های فلزی در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد «تاصیکو» به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه می‌شود.

بررسی های تکمیلی نشان داد هر کد حقیقی و حقوقی قادر به خرید 4 هزار و 896 سهم با نقدینگی بیش از یک میلیون و 77 هزار تومانی است. بنابراین بیش از 408 هزار نفر از سهامداران می توانند مالک خرد و موقتی این شرکت شوند که در عرضه های اولیه رکورد جدیدی محسوب می شود .

احمد زمانی گندمانی مدیرعامل این شرکت با اعلام آماری از ارزش روز این شرکت گفت: بهای تمام شده شرکت های بورسی «تاصیکو» دو هزار و ۳۲۷ میلیارد تومان و ارزش روز آن به حدود ۶ هزار ۹۶۹ میلیارد تومان می رسد. همچنین بهای تمام شده سبد غیر بورسی شرکت هم ۷۴۲ میلیارد تومان ارزیابی شده که در مجموع ارزش روز سرمایهگذاری‌های شرکت به ۷ هزار و ۷۱۲ میلیارد تومان می‌رسد.

وی افزود: پایان سال مالی شرکت ۳۱ اردیبهشت هر سال  است که در سال مالی منتهی به اردیبهشت سال قبل، ۲۲۷ میلیارد تومان سود محقق شد و پیشبینی می‌شود که در سال مالی جاری ۶۴۵ میلیارد تومان سود محقق شود.

زمانی پروژه های مهم در شرکت های تابعه را شامل احداث کارخانه تولید بلوک، پانل بتنی سبک گازی و ملات خشک AAC در شرکت خاک چینی، طرح تولید سولفات پتاسیم و کلرور کلسیم گرانوله در شرکت معدنی املاح ایران، استریپ کستینگ، ریخته گری پیوسته و طرح تولید مقاطع مسی و باسبار به روش کانفورم و افزایش ظرفیت سکه زنی در شرکت مس باهنر، انتقال کارخانه پشم شیشه در شرکت پشم شیشه ایران، اکتشاف معادن پلی متال در شرکت پارس تامین، طرح اکتشاف و بهره برداری از معدن طلای قلقله در شرکت طلای کردستان، طرح فرآوری مواد اولیه جمبزه در شرکت فراورده های نسوز ایران و بازسازی و افزایش ظرفیت کوره 32 تن در شرکت لعابیران اعلام کرد.

زمانی ادامه داد: معادن طلا با ذخیره بیش از دو تن توجیه اقتصادی دارد که معدن طلای کردستان با ذخیره قطعی ۱۷ تن از معادن بزرگ و سودده شرکت است. معادن سیستان هم در مرحله اکتشافات بوده و نمی توان ذخیره دقیق آن را اعلام کرد.

نکات مهم درباره «تاصیکو»

طبق چشم انداز اعلامی، دسترسی به 15 درصد بازار رده اول و دوم در بخش معادن و فرآوری سنگ آهن و تولید فولاد، رده اول و دوم در بخش معادن و فرآوری مس، طلا، ذغالسنگ، باریت و سرب و روی، اکسید منیزیم از طریق سرمایه گذاری در صنایع معدنی و فلزی حداقل به 10 هزار میلیارد تومان طی سال های ۹۴-۹۷ است به نحوی که ارزش بهای تمام شده سرمایه گذاری 10 هزار میلیارد تومانی و ارزش روز سرمایه گذاری در پایان دوره به 31.5 هزار میلیارد تومان برسد.

تحقق این چشم انداز بستگی به عوامل مهمی همچون رونق بازار سرمایه، تامین منابع مالی مورد نیاز برای طرحها وپروژه های توسعه ای و . . . دارد.

سود انباشته شرکت در ۳۰ آبان سال گذشته به ۹۶۹ میلیارد تومان بالغ می شود که با سرمایه ۲ هزار میلیارد تومانی حدود ۴۸ تومان هر سهم خواهد بود.

عمده بهای تمام شده شرکتهای غیر بورسی شرکت زغال سنگ پرورده طبس است که ۵۹۰ میلیارد تومان از ۷۴۲ میلیارد تومان بهای تمام شده غیر بورسی را تشکیل می دهد . ۶۸ درصد این شرکت متعلق به "تاصیکو" است و به تنهایی ۴۷ درصد زغال کشور را تولید می کند . این شرکت با شرکت بورسی فرآوری زغال سنگ پروده طبس با نماد "کپرور" ، تشابه اسمی دارد .

فولاد اکسین خوزستان ، لوله سازی اهواز ، لوله سازی ماهشهر ، معادن  طلای کردستان ، صنایع سرم آرا ، توسعه معادن پارس تامین از سایر شرکتهای مهم خارج بورسی هستند که در آینده می توانند در سودآوری شرکت موثر باشند .

برچسب ها
اخبار مرتبط

قدرت سیتا و شستا در جذب سرمایه

اکوبورس: یکی از نکاتی که در خصوص ورود شستا و سیتا به بازار سرمایه اهمیت ویژه‌ای دارد افزایش عمق یا عمق بخشی به بازار سرمایه است. این شرکت‌ها به دلیل حجم و وسعت فعالیتی خود سرمایه قابل توجهی را جذب بازار سرمایه می‌کنند. این موضوع کمک می‌کند تا عمق بازار سرمایه افزایش یابد و ضریب خطرپذیری سرمایه در بازار کم شود.

۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ ادامه مطلب

جزییاتی از یک عرضه اولیه جدید در بورس

اکوبورس: عرضه ۱۵ درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین فردا (چهارشنبه) در حالی انجام می‌شود که تنها شرکت سیمانی غیربورسی در این هلدینگ در حال آماده‌سازی ارسال امیدنامه خود به بورس است.

۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ ادامه مطلب

۳ استراتژی مهم هلدینگ صدر تأمین

اکوبورس: مدیر عامل هلدینگ صدر تأمین با اعلام اینکه برای این مجموعه ۳استراتژی مهم را تعریف کرده ایم، گفت: امسال این هلدینگ حدود ۱۰طرح سرمایه گذاری را در دست اقدام دارد که در این طرح ها حدود ۱۰۰۰میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام می‌شود.

۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!