صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۱۱:۱۷ ۱۳۹۸/۰۲/۰۴

نرخ سود بانکی در سال ۹۸ چگونه تعیین می‌شود؟

اکوبورس: مشاور سابق بانک جهانی و استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، معتقد است عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران از سوی آمریکا از ماه جولای سال جاری (اواسط تابستان) به صورت جدی تاثیر خود را بر اقتصاد ایران، از جمله صادرات و بازارهای داخلی مانند بازار ارز می‌‎گذارد.
نرخ سود بانکی در سال ۹۸ چگونه تعیین می‌شود؟

به گزارش اکوبورس؛ معافیت کشورهای خریدار نفت ایران از سوی آمریکا تمدید نشد، تاثیر این اقدام آمریکا در اقتصاد و بازارهای داخلی کشور چیست؟

محمد تقی وزیری، مشاور سابق بانک جهانی معتقد است تاثیر عدم تمدید معافیت نفتی ایران از سوی آمریکا، پس از اعمال تحریم محصولات پتروشیمی شدیدتر می‌شود.

وی در ابتدا عنوان کرد: تحریم‌های آمریکا غیر از محدودیت‌های فروش نفت، شامل فروش محصولات پتروشیمی نیز می‌شود. ایران بیشتر فراورده‌های نفتی را به صورت محصولات پتروشیمی صادر می‌کند و درآمد ۱۴ میلیارد دلاری از این طریق به دست می‌آورد؛ اما مقامات آمریکایی در جدیدترین تصمیم خود موضوع تحریم محصولات پتروشیمی را در دستور کار قرار داده‌اند.

وی در این خصوص ادامه داد: فروش محصولات پتروشیمی به راحتی فروش نفت نیست زیرا برای صادر شدن این محصولات مشکلاتی وجود دارد، بنابراین بازار ایران از این دو تحریم خیلی متاثر می‌شود.

پس از انتشار خبر لغو معافیت‌ها، بر خلاف پیش‌بینی‌ها بازار نفت با شوک قیمتی مواجه نشد؛ محمد تقی وزیری، علت را در افزایش تولید نفت از سوی عربستان، امارات و آمریکا دانست.

وی در پاسخ به این سوال که بازارهای داخلی در چه صورت بیشتر متضرر می‌شود؟ گفت: اگر در جلسه‌ای که اوپک در ماه ژوئن برگزار می‌کند، توافق عربستان برای کاهش تولید نفت به هم بخورد و تولید نفت افزایش یابد، بازار نفت ثبات پیدا می‌کند که به زیان ایران تمام می‌شود. در این صورت ایران مجبور می‌شود نفت خود را به صورت غیربازاری به فروش برساند که که فروش نفت غی بازاری یعنی با قیمت پایین فروختن؛ بنابراین درآمد دولت کم می‌‌شود و تاثیر زیادی روی واردات و بازار ارز دارد، چون هزینه واردات زیاد می‌شود.

وزیری معتقد است چون ارزش پول ملی کشور کاهش یافت، در بخش صادرات بهبود حاصل شد، اما اگر تحریم محصولات پتروشیمی اجرایی شود صادرات کشور افت می‌کند، بنابراین وزارتخانه‌های نفت و اقتصاد باید به دنبال طراحی برنامه خاصی برای جبران آن باشند.

برخی از کارشناسان معتقدند تاثیرات جدی این تحریم‌ها در شش ماهه دوم سال بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

وزیری در این خصوص گفت: یک اصل اقتصادی وجود دارد که وقتی بحرانی رخ می‌دهد، حدود سه تا چهار ماه زمان لازم است که تاثیر خود را بگذارد، در مورد فروش محصولات نففتی نیز معمولا شش ماه بعد از فروش، ارز حاصل از آن به کشور برمی‌گردد. بنابراین ایران تراکنش‌های مالی را تا شش ماه آینده انجام داده، از آن جایی که تحریم‌ها از میانه اردیبهشت ماه آغاز می‌شود، تاثیر جدی تحریم‌ها از ماه جولای سال جاری (اواسط تابستان) ظاهر می‌شود. بنابراین در ماه‌های آینده تاثیر بیشتری از خود نشان می‌دهد.

تعیین نرخ سود بانکی یکی دیگر از موضوعات مناقشه برانگیز  سال جاری و طی چند ماهه اخیر بوده است.

در حالی که رییس کل بانک مرکزی به کاهش نرخ بهره بانکی میل بیشتری دارد، بازدهی سرمایه‌گذاری در بانک طی ۱۲ ماهه گذشته منفی بوده، اما بازارهای موازی دیگر مانند دلار، طلا، سکه و بورس بازدهی‌های بالایی را در این بازه ثبت کرده‌اند. با توجه به داده‌‎های مرکز آمار ایران، تورم ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ماه سال جاری معادل ۵۱٫۴ درصد است، نرخ سود بانکی در سال جاری باید چگونه تعیین شود؟

وزیری در این خصوص گفت: در موضوع نرخ سود بانکی نوعی چند گانگی وجود دارد:

اول این که هرچه نرخ بهره بالاتر باشد هزینه قرض گرفتن و وام بالا می‌رود و به دنبال خود هزینه تولید را بالا می‌برد.

دوم این که هر چه نرخ بهره پایین‌تر باشد تولید بهتر به نتیجه می‌رسد. ولی در ایران به خاطر این که تورم خیلی بالا است ترجیح این است که نرخ بهره بالا باشد، به این خاطر که در افزایش نرخ بهره نوعی مقابله با تورم است. بنابراین مانند چاقو دو لبه است.

سوم این که درصد بالایی از مردم از سود بانک‌ها برای درآمدزایی استفاده می‌کنند که اثرات بدی روی قدرت خرید مردم دارد.

وی برای حل این مشکل پیشنهاد کرد که از طریق ایجاد یک بازار، اموال مازاد بانک‌ها و شرکت‌های مالی به عنوان ودیعه در نزد متقاضیان قرار گیرد و به شکل اورق قرضه فروخته شود. تا پول حاصل از فروش به بانک‌ها برگردد و تبدیل به نقدینگی شود. زیرا اگر نقدینگی بالا رود، نرخ بهره برای بانک‌ها کاهش می‌یابد؛ که در این صورت می‌توانند وام ارزان‌تری به دست آورند، چون نرخ اوراق قرضه پایین‌تر از آن است که سپرده‌گذاران می‌دهند. اما در این جا لازم است با بازار بورس، بانک مرکزی، بانک‌ها و وزارت اقتصاد هماهنگی لازم به وجود آید.

وی در پایان افزود: این روش پیشنهادی در بحران‌های بزرگ دنیا مثل پرو، برزیل، آرژانتین، شلی و مکزیک بازدهی خوبی داشت و تجربه موفقی بود، یعنی حتی ودیعه‌ای که قیمت آن صد دلار بوده با یک دلار فروخته شد، بنابراین هزینه وام را پایین آورده و در نهایت به تولید و فعالیت‌هایی که نیاز به سرمایه دارد کمک کرده است./تجارت نیوز

برچسب ها
اخبار مرتبط

آرایش جدید بازار بین‌بانکی

اکوبورس: بازار بین بانکی در سال ۹۷ دارای یک آرایش جدید شد. گزارش بانک مرکزی نشان از برجسته شدن نقش بانک‌های مشمول اصل ۴۴ در قرض‌دهی به بانک‌های دیگر و کمرنگ شدن نقش بانک‌های دولتی در این امر دارد. آمادگی بالای بانک‌های خصوصی‌شده در سپرده‌گذاری در شبکه بانکی، یکی از دلایل اصلی رشد ۶۷ درصدی حجم معاملات بازار بین‌بانکی در سال گذشته بوده است. کارشناسان منابع حاصل از تهاتر بدهی‌های بانک‌ها (در قالب بودجه ۹۷) و میل کمتر برخی بانک‌ها به ارائه تسهیلات به مشتریان را در بسط بازار بین بانکی دخیل می‌دانند.

۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴ ادامه مطلب

دوراهی معاون اول رئیس‌جمهور

اکوبورس: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور از کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادی خواسته‌اند با توجه به شرایط دشوار کنونی اقتصاد کشور، نظر خود را در مورد دو راهکار متفاوت برای تخفیف این مشکلات ارائه کنند تا دولت یکی را انتخاب کند. راه اول سهمیه‌بندی و کوپنی شدن کالاهای اساسی و راه دوم در پیش‌گرفتن سازوکارهای اقتصاد آزاد با هدف حذف یارانه‌های پنهان.

۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴ ادامه مطلب

به ناوهای آمریکا حمله کنیم؟

اکوبورس: با احتساب اظهارات مقامات آمریکایی اعم از رئیس جمهور، وزیر خارجه و برخی نمایندگان کنگره، به نظر می‌رسد آمریکا بیشتر از این‌که در پی کنش نظامی باشد، زمینه را برای واکنش نظامی به ایران فراهم می‌‌سازد.

۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ ادامه مطلب

تک‌نرخی شدن دلار چقدر جدی است؟

اکوبورس: مقایسه قیمت‌های درج شده از دلار در سامانه سنا و قیمت این ارز در بازار آزاد نشان می‌دهد، قیمت دلار در این دو بازار طی دو ماهه ابتدایی سال جاری در حال نزدیک شدن به هم هستند. آیا یکسان‌سازی ارز در حال انجام است؟

۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ ادامه مطلب

چند گام مانده تا جهاني شدن

اکوبورس: اقتصاد دنیا به سرعت به سوی جهانی شدن پیش می‌رود جهانی شدن فرآیندی است که قانونمندی های خاص خود را دارد و کشورهایی که به این جریان پر تلاطم می‌پیوندند . در تعیین مقررات و سیاست گذاری ها ایفای نقش کرده و از منافع آن نیز بهره‌مند می‌شوند . اما کشورهایی که خود را از حوزه جهانی شدن اقتصاد دور نگاه می‌دارند، قادر نخواهند بود به سهم عادلانه خود در آن دست یابند .

۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.