صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۱۰:۲۴ ۱۳۹۸/۰۲/۰۴

مدیریت دارایی‌های خرد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی

اکوبورس: یک کارشناس ارشد بازار سرمایه با تشریح راهکارهای افزایش بازدهی سرمایه‌های کوچک در بازارهایی غیر از دلار و سکه گفت: مدیریت دارایی‌های خرد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی امکان‌پذیر است.
مدیریت دارایی‌های خرد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی

به گزارش اکوبورس، حجت‌اله نصرتیان در خصوص سرمایه‌گذاری‌های غیرمستقیم در بورس، گفت: روش غیرمستقیم سرمایه گذاری در ایران بسیار جوان است و از این منظر، پتانسیل بسیار بالایی برای رشد دارد؛ اگرچه در چند سال گذشته، اقبال سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی افزایش یافته؛ اما در مقایسه با کشورهایی که سابقه بیشتری در این حوزه داشته‌اند، درمی‌یابیم که راه درازی در پیش داریم و برای جذب سرمایه‌گذاران و استفاده بهینه از منابع موجود در چرخه اقتصادی کشور، باید بیشتر تلاش کنیم.

کارشناس ارشد بازار سرمایه افزود: تلقی عمومی از بورس معمولاً این است که خود شخص باید اقدام به خرید و فروش سهم در بازار کند؛ در حالی که اولاً نیاز نیست سرمایه‌گذار شخصاً این کار را انجام دهد و ثانیاً موضوع سرمایه گذاری می‌تواند فقط سهام نباشد و مثلاً اوراق کم ریسک، طلا و موارد دیگر باشد. تجربه کشورهای پیشرو در زمینه سرمایه گذاری غیر مستقیم یا به عبارت دقیق‌تر «مدیریت دارایی» نشان می‌دهد با رویکرد مناسب و افزایش آگاهی جامعه به اهمیت سرمایه‌گذاری و نیز آموزش خانواده‌ها در مورد لزوم تخصیص بخشی از درآمد خانوار به سرمایه‌گذاری، می‌توان جایگاه سرمایه‌گذاری و بالاخص سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را در جامعه ارتقا داده و آن را نهادینه کرد.

وی در پاسخ به این سوال که گزینه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم مناسب چه افرادی است، گفت: به طور کلی سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، برای تمام سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود؛ چرا که نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم یا همان خرید و فروش به صورت شخصی در بازار وقت، انرژی و هزینه کمتری در بردارد و از طرف دیگر، تصمیم‌گیری‌های هیجانی، خرید و فروش‌های مبتنی بر شایعات و فاقد پشتوانه تحلیلی از جمله مواردی است که در سرمایه‌گذاری‌های مستقیم دیده می‌شود؛ در حالی که با تغییر رویکرد به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و سپردن مدیریت دارایی به متخصصان، عملاً این نقیصه قابل رفع کردن است.

به گفته نصرتیان، اگر در مقام راهنمایی به افرادی که تخصص و زمان کافی برای مدیریت سرمایه‌گذاری مستقیم خود ندارند، باشیم شاید تنها ابزار مناسب سرمایه‌گذاری غیرمستقیم خواهد بود؛ ضمن اینکه علاوه بر موارد یاد شده، تجربه خوشایند از سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه نیز می‌تواند این قشر را راغب به سرمایه‌گذاری بیشتر و پرهیز از نگهداری وجوه به صورت نقد و بلااستفاده نماید.

وی در ادامه به سرمایه‌گذاری مردم در صندوق‌ها و سبدهای سرمایه‌گذاری و تأثیر آن بر اقتصاد کشور گفت: همانطور که بازار سهام، ابزار بسیار کارآمدی برای ورود مبالغ اندک به چرخه اقتصادی است، طبیعتاً یکی از بزرگترین مزایای صندوق‌ها و سبدهای سرمایه‌گذاری، جمع‌آوری همان مبالغ اندک و تبدیل آن به مبالغ قابل توجه برای سرمایه‌گذاری‌های بهینه و سودآور در بازار بورس است.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه خاطرنشان کرد: وجه تمایز سرمایه‌گذاری غیرمستقیم با خرید و فروش مستقیم سهام، مدیریت تخصصی دارایی و استفاده از ابزارهای حرفه‌ای برای کسب عملکرد بهتر و مهم‌تر کنترل ریسک است.

وی در توضیح این مطلب خاطرنشان کرد: ابزارهای مختلفی برای آشنایی مردم با بازار سرمایه و به خصوص ابزارهای سرمایه‌گذاری مستقیم وجود دارد؛ اما اگر با دیدگاه مالی به موضوع بنگریم، یکی از مهمترین راه‌ها، تسهیل ورود سرمایه‌گذاران به این حوزه با اصلاح قوانین و دستورالعمل‌ها و نیز تعریف و راه‌اندازی ابزارهای جدیدتر متناسب با نیاز طیف‌های مختلف جامعه است.

نصرتیان، معیار سنجش نیاز مخاطبان برای استفاده از خدمات سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را تشریح و خاطرنشان کرد: مهم‌ترین نکته پیشنهاد و مشاوره‌ای است که به سرمایه گذار داده می‌شود. این پیشنهاد باید متناسب با ویژگی‌های سرمایه‌گذار باشد؛ به این معنا که پارامترهایی از قبیل میزان ریسک‌پذیری، افق سرمایه‌گذاری، تناوب دریافت سود نقدی، نیاز به نقدینگی وجود دارند که با در نظر گرفتن هر یک از این پارامترها، می‌توان به سرمایه گذار گزینه درست را پیشنهاد کرد.

وی در ادامه به برخی از ابزارهای تأثیرگذار بر معرفی ابزارهای سرمایه‌گذاری و راهکارهای آشنایی هر چه بیشتر مردم با روش‌های سرمایه گذاری در بازار بورس اشاره کرد و گفت: یکی از این راهکارها برگزاری نمایشگاه‌هایی است که مردم بتوانند از نزدیک با سرمایه گذاری در بورس آشنا شوند. ماهیت نمایشگاه عموماً نمایش و عرضه آخرین تولیدات شرکت‌ها است. از این جنبه که نهادهای مالی محصول فیزیکی قابل عرضه‌ای ندارند و صرفاً ارائه دهنده خدمات مالی هستند، باید تلاش بیشتری برای جلب نظر متقاضیان سرمایه گذاری صورت گیرد.

برچسب ها بورس ،
اخبار مرتبط

دلار در آستانه تک نرخی شدن؟

اکوبورس: درحالی قیمت دلار در بازار آزاد بیش از ۳۰۰ تومان ارزانتر از نرخ نیما شده است که برخی بازاری ها احتمال می دهند بانک مرکزی بنا دارد نرخ آزاد و رسمی دلار یکسان شود.

۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶ ادامه مطلب

نگاهی به مزایای معاملات کشف پریمیوم در بورس کالا

اکوبورس: شرکت نفت جی یکشنبه هفته آینده مورخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در حالی تعداد ۱۲ قرارداد ۵۰۰۰ تنی -حجم عرضه اولیه- قیر ۶۰۷۰ را در قالب قراردادهای کشف پریمیوم در بورس کالای ایران عرضه خواهد کرد که به همین بهانه در این گزارش، ۶ مزیت و کارکرد این ابزار معاملاتی بورس کالا معرفی می شود.

۲۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب

نامک و توسعه ارزیابی اعتباری مشتریان در کارگزاری ها

اکوبورس: موفقیت در اجرایی‌شدن سامانه مدیریت ریسک نامک علی‌رغم وجود برخی مشکلات فنی موجود در سیستم‌ها، مستلزم فرهنگ سازی و ایجاد پذیرش همگانی به منظور فراگیری آن میان سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سرمایه است.

۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب

تاجیک: مردم دنبال جریان سومی می‌‌گردند که نه متولد شده و نه امکان تولد دارد

«آینده ایران چگونه خواهد بود؟ کشور و مردم از چه مسائلی رنج می برند؟ جامعه چه وضعیتی دارد؟ آیا اوضاع و احوال بحرانی است یا آنکه نه، فقط باید گفت مشکلاتی در برخی حوزه‌ها وجود دارد؟ برای عبور از این شرایط حاکمیت و نیروهای سیاسی چه نقشی بر عهده دارند و...» اینها بخشی از پرسش‌هایی است که محمدرضا تاجیک، رئیس مرکز پژوهش‌های استراتژیک ریاست جمهوری در دولت اصلاحات و یکی از تئوریسین‌های جریان اصلاحات به آن پاسخ داده است.

۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.