صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۱۲:۴۵ ۱۳۹۸/۰۱/۲۴

کاهش نرخ سود بانکی چه تاثیری بر بورس دارد؟

اکوبورس: محمد خبری‌زاده، کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: با اینکه خبر کاهش نرخ سود بانکی بیشتر جنبه رسانه‌ای و تبلیغاتی دارد، اما در صورت اجرایی شدن، قطعا کلیت بازار سرمایه با استقبال خوبی رو‌به‌رو خواهد شد و می‌تواند اثر مثبتی بر بازار داشته و باعث افزایش نسبت P/E بازار شود.
کاهش نرخ سود بانکی چه تاثیری بر بورس دارد؟

به گزارش اکوبورس، احتمال کاهش نرخ سود بانکی که به‌تازگی توسط رییس کل بانک مرکزی اعلام شده، موجب می‌شود بهای تمام‌شده پول کاهش یابد و حوزه‌های مختلف اقتصادی تحت تاثیر قرار بگیرد. همتی عنوان کرده که این روش را برای اقتصاد کشور مناسب است و می‌تواند منابع ریالی لازم جهت کارکرد بهتر اقتصاد و رونق تولید از ناحیه رشد پایه پولی را فراهم اورد.
مطالعه بیشتر:
اعلام موضع رییس کل بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی

در حالی که کارشناسان حوزه ارز و طلا ابراز نگرانی کرده‌اند که در صورت کاهش نرخ سود بانکی، سپرده‌ها از بانک خارج شده و روانه بازارهای دیگر می‌شود و ممکن است التهابات بیشتری را در بازار ارز و طلا ایجاد کند، کارشناسان بورسی معتقدند کاهش نرخ سود بانکی خبر خوبی برای بورس تهران و بانک‌ها محسوب می‌شود.
مطالعه بیشتر:
قیمت طلا تا پایان این هفته روند باثباتی دارد / قیمت سکه در این هفته گران نمی‌شود

محمد خبری‌زاده، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: به نظرم خبر مربوط به کاهش نرخ سود بانکی بیشتر جنبه رسانه‌ای و تبلیغاتی دارد و اطلاعیه رسمی تاکنون در خصوص آن اعلام نشده است.

وی ادامه می‌دهد: نرخ سود بانکی یکی از مسائل بسیار حساسی بوده که به نظر می‌رسد دولت و بانک مرکزی در حال حاضر جرات ریسک کردن در حوزه کاهش نرخ سود بانکی را ندارند.

خبری‌زاده می‌افزاید: در حالی که این خبر تنها در حد تبلیغ بوده، اما در صورت اجرایی شدن کاهش سود بانکی، قطعا کلیت بازار سرمایه با استقبال خوبی روبه‌رو خواهد شد و می‌تواند اثر مثبتی بر بازار داشته و باعث افزایش نسبت P/E بازار شود.

این کارشناس با اشاره به بهبود وضعیت بانک‌ها عنوان می‌کند: با کاهش سود بانکی، صنعت بانک نیز قطعا از اجرایی شدن این تصمیم سود مستقیم خواهد برد. درست است که در صورت کاهش نرخ سود سپرده، نرخ سود تسهیلات نیز باید کاهش یابد، اما با توجه به وضعیت فعلی صنعت بانکداری، کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند اثرات خوبی بر روی عملیات بانکداری در کشور داشته باشد.

منبع: تجارت نیوز

برچسب ها
اخبار مرتبط

رشد صنایع با توسعه تجارت الکترونیک

اکوبورس: توسعه تجارت الکترونیک مزایای فراوانی از جمله تقویت رقابت در بازار کالاها و خدمات، شفافیت داده ها در بازار و کاهش تعداد واسطه‌ها بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نهایی را برای صنایع به همراه دارد. در این میان در بورس کالای ایران تمام معاملات در بستر الکترونیک با حذف بروکراسی‌های غیرضروری انجام می‌شود که علاوه بر شفافیت، اطلاع‌رسانی مناسب و توسعه دسترسی عمومی به سامانه‌های معاملاتی در سطح کشور را به همراه داشته است.

۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ ادامه مطلب

آیا می‌توان به میانجیگری ژاپن امیدوار بود؟

اکوبورس: سفر آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن، به تهران را باید تحول مهمی در بستر بحران در روابط ایران و امریکا به شمار آورد. تردیدی نیست که این سفر اگر نگوییم صرفاً، حداقل عمدتاً با هدف میانجیگری است چراکه اگر غیر از این بود و روابط دوجانبه مدنظر قرار داشت، ژاپن نباید در آستانه این سفر با توقف خرید نفت از ایران روابط اقتصادی خود با ایران را دچار مشکل می‌کرد.

۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ ادامه مطلب

علل کاهش قیمت دلار چیست؟

اکوبورس: بازار ارز طی یک ماهه اخیر دچار سقوط قیمت شده، به نحوی که دلار یک ماهه بیش از 16 درصد از ارزش خود را از دست داده است؛ علت افت بازدهی در بازار ارز چیست؟

۱۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.