صفحه نخست » تحلیل ها ۱۲:۴۵ ۱۳۹۸/۰۱/۲۴

کاهش نرخ سود بانکی چه تاثیری بر بورس دارد؟

اکوبورس: محمد خبری‌زاده، کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: با اینکه خبر کاهش نرخ سود بانکی بیشتر جنبه رسانه‌ای و تبلیغاتی دارد، اما در صورت اجرایی شدن، قطعا کلیت بازار سرمایه با استقبال خوبی رو‌به‌رو خواهد شد و می‌تواند اثر مثبتی بر بازار داشته و باعث افزایش نسبت P/E بازار شود.
کاهش نرخ سود بانکی چه تاثیری بر بورس دارد؟

به گزارش اکوبورس، احتمال کاهش نرخ سود بانکی که به‌تازگی توسط رییس کل بانک مرکزی اعلام شده، موجب می‌شود بهای تمام‌شده پول کاهش یابد و حوزه‌های مختلف اقتصادی تحت تاثیر قرار بگیرد. همتی عنوان کرده که این روش را برای اقتصاد کشور مناسب است و می‌تواند منابع ریالی لازم جهت کارکرد بهتر اقتصاد و رونق تولید از ناحیه رشد پایه پولی را فراهم اورد.
مطالعه بیشتر:
اعلام موضع رییس کل بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی

در حالی که کارشناسان حوزه ارز و طلا ابراز نگرانی کرده‌اند که در صورت کاهش نرخ سود بانکی، سپرده‌ها از بانک خارج شده و روانه بازارهای دیگر می‌شود و ممکن است التهابات بیشتری را در بازار ارز و طلا ایجاد کند، کارشناسان بورسی معتقدند کاهش نرخ سود بانکی خبر خوبی برای بورس تهران و بانک‌ها محسوب می‌شود.
مطالعه بیشتر:
قیمت طلا تا پایان این هفته روند باثباتی دارد / قیمت سکه در این هفته گران نمی‌شود

محمد خبری‌زاده، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: به نظرم خبر مربوط به کاهش نرخ سود بانکی بیشتر جنبه رسانه‌ای و تبلیغاتی دارد و اطلاعیه رسمی تاکنون در خصوص آن اعلام نشده است.

وی ادامه می‌دهد: نرخ سود بانکی یکی از مسائل بسیار حساسی بوده که به نظر می‌رسد دولت و بانک مرکزی در حال حاضر جرات ریسک کردن در حوزه کاهش نرخ سود بانکی را ندارند.

خبری‌زاده می‌افزاید: در حالی که این خبر تنها در حد تبلیغ بوده، اما در صورت اجرایی شدن کاهش سود بانکی، قطعا کلیت بازار سرمایه با استقبال خوبی روبه‌رو خواهد شد و می‌تواند اثر مثبتی بر بازار داشته و باعث افزایش نسبت P/E بازار شود.

این کارشناس با اشاره به بهبود وضعیت بانک‌ها عنوان می‌کند: با کاهش سود بانکی، صنعت بانک نیز قطعا از اجرایی شدن این تصمیم سود مستقیم خواهد برد. درست است که در صورت کاهش نرخ سود سپرده، نرخ سود تسهیلات نیز باید کاهش یابد، اما با توجه به وضعیت فعلی صنعت بانکداری، کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند اثرات خوبی بر روی عملیات بانکداری در کشور داشته باشد.

منبع: تجارت نیوز

برچسب ها
اخبار مرتبط

نرخ سود بانکی در سال ۹۸ چگونه تعیین می‌شود؟

اکوبورس: مشاور سابق بانک جهانی و استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، معتقد است عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران از سوی آمریکا از ماه جولای سال جاری (اواسط تابستان) به صورت جدی تاثیر خود را بر اقتصاد ایران، از جمله صادرات و بازارهای داخلی مانند بازار ارز می‌‎گذارد.

۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ادامه مطلب

مدیریت دارایی‌های خرد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی

اکوبورس: یک کارشناس ارشد بازار سرمایه با تشریح راهکارهای افزایش بازدهی سرمایه‌های کوچک در بازارهایی غیر از دلار و سکه گفت: مدیریت دارایی‌های خرد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی امکان‌پذیر است.

۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ادامه مطلب

احتمال افزایش سودآوری شرکت‌های صادراتی در سال ۹۸

اکوبورس: محمدمهدی بحرالعلوم، کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه چشم‌انداز سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ تفاوت‌هایی دارد، گفت: استنباط من این است که ما در نیمه اول سال جدید شرایط خوبی داشته باشیم اما در نیمه دوم لازم است معادلات بازار مجددا رصد شود و شرایط قابل پیش‌بینی نیست.

۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.