صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۱۲:۴۵ ۱۳۹۸/۰۱/۲۴

کاهش نرخ سود بانکی چه تاثیری بر بورس دارد؟

اکوبورس: محمد خبری‌زاده، کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: با اینکه خبر کاهش نرخ سود بانکی بیشتر جنبه رسانه‌ای و تبلیغاتی دارد، اما در صورت اجرایی شدن، قطعا کلیت بازار سرمایه با استقبال خوبی رو‌به‌رو خواهد شد و می‌تواند اثر مثبتی بر بازار داشته و باعث افزایش نسبت P/E بازار شود.
کاهش نرخ سود بانکی چه تاثیری بر بورس دارد؟

به گزارش اکوبورس، احتمال کاهش نرخ سود بانکی که به‌تازگی توسط رییس کل بانک مرکزی اعلام شده، موجب می‌شود بهای تمام‌شده پول کاهش یابد و حوزه‌های مختلف اقتصادی تحت تاثیر قرار بگیرد. همتی عنوان کرده که این روش را برای اقتصاد کشور مناسب است و می‌تواند منابع ریالی لازم جهت کارکرد بهتر اقتصاد و رونق تولید از ناحیه رشد پایه پولی را فراهم اورد.
مطالعه بیشتر:
اعلام موضع رییس کل بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی

در حالی که کارشناسان حوزه ارز و طلا ابراز نگرانی کرده‌اند که در صورت کاهش نرخ سود بانکی، سپرده‌ها از بانک خارج شده و روانه بازارهای دیگر می‌شود و ممکن است التهابات بیشتری را در بازار ارز و طلا ایجاد کند، کارشناسان بورسی معتقدند کاهش نرخ سود بانکی خبر خوبی برای بورس تهران و بانک‌ها محسوب می‌شود.
مطالعه بیشتر:
قیمت طلا تا پایان این هفته روند باثباتی دارد / قیمت سکه در این هفته گران نمی‌شود

محمد خبری‌زاده، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: به نظرم خبر مربوط به کاهش نرخ سود بانکی بیشتر جنبه رسانه‌ای و تبلیغاتی دارد و اطلاعیه رسمی تاکنون در خصوص آن اعلام نشده است.

وی ادامه می‌دهد: نرخ سود بانکی یکی از مسائل بسیار حساسی بوده که به نظر می‌رسد دولت و بانک مرکزی در حال حاضر جرات ریسک کردن در حوزه کاهش نرخ سود بانکی را ندارند.

خبری‌زاده می‌افزاید: در حالی که این خبر تنها در حد تبلیغ بوده، اما در صورت اجرایی شدن کاهش سود بانکی، قطعا کلیت بازار سرمایه با استقبال خوبی روبه‌رو خواهد شد و می‌تواند اثر مثبتی بر بازار داشته و باعث افزایش نسبت P/E بازار شود.

این کارشناس با اشاره به بهبود وضعیت بانک‌ها عنوان می‌کند: با کاهش سود بانکی، صنعت بانک نیز قطعا از اجرایی شدن این تصمیم سود مستقیم خواهد برد. درست است که در صورت کاهش نرخ سود سپرده، نرخ سود تسهیلات نیز باید کاهش یابد، اما با توجه به وضعیت فعلی صنعت بانکداری، کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند اثرات خوبی بر روی عملیات بانکداری در کشور داشته باشد.

منبع: تجارت نیوز

برچسب ها
اخبار مرتبط

امید مردم به صنعت بیمه را نا امید نکنیم

اکوبورس: پرداخت های "شرکتهای بیمه گر" ایرانی بابت خسارات و درآمدهای آنان اصلاً با هم همخوانی نداشته و غیر قابل توجیه است، از همین رو چنین به نظر میرسد که سیاستها و دستورالعمل های بیمه‌گری در ایران یکطرفه، غلط و سود جویانه است.

۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ ادامه مطلب

نقش دلار کمرنگ شد

اکوبورس: دلار کماکان بیشترین سهم را از ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان دارد اما نقش آن در نظام مالی جهانی کمرنگ شده است.

۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ ادامه مطلب

انگ زنی و برندسازی

اکوبورس: واژه اَنگ در اصل معنای برَند را کم و بیش دارد؛ اما امروزه این دو واژه در دو معنای متفاوت یا حتی متضاد به کار می‌روند. انگ برچسبی است که موجب آبروریزی می‌شود؛ در حالی که برند باعث افتخار است. در زبان امروزی انگ زدن یعنی نسبت دادن صفتی نکوهیده به کسی و برند ساختن به معنای شناساندن برتری‌ها است.

۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ ادامه مطلب

طرح مسکن ۳۰ متری و "ازدواج سفید"

اکوبورس: شاید ایده ساخت مساکن خوابگاهی یا پانسیونی برای کشورهای غربی که در آن متوسط بعد خانوار کمی بیش از ۲ است و مفاهیمی هم‌چون ازدواج سفید و زندگی مجردی را علی‌الظاهر پذیرفته‌اند، توجیه داشته باشد.

۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ ادامه مطلب

۲۰ شبهه و سوال درباره "رمز ارز"

اکوبورس: در این یادداشت تلاش شده به‌اجمال، ۲۰ پرسش و سرفصل اساسی در خصوص رمز ارزها طرح شود، تا شاید گامی به جلو باشد و دانشمندان و متخصصان دانشی مرتبط با این پدیده را وادارد درباره‌ی «ماهیت» این «احتمالاً پولِ دیجیتال» بیشتر تعمق کنند.

۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!