صفحه نخست »» بورس بانک و بیمه ۱۲:۳۳ ۱۳۹۸/۰۱/۲۴

احتمال افزایش عرضه در نمادهای شاخص ساز

اکوبورس: یک کارگزاری با اعلام دلایل رونق جالب توجه بازار سهام و اهمیت شرایط فعلی و بهترین رویکرد، وضعیت 10 گروه در روزهای آینده و افزایش عرضه نمادهای شاخص ساز را پیش‌بینی کرد.
احتمال افزایش عرضه در نمادهای شاخص ساز

به گزارش اکوبورس،  در حالی بازار سهام طی هفته گذشته با ادامه رونق و روند صعودی قیمت‌ها، موجب جلب توجه بسیاری شد و شاخص برای اولین بار آماده ورود به کانال ۱۹۴ هزار تایی شده که کارگزاری آبان درباره وضعیت روزهای گذشته و پیش‌بینی آینده اعلام کرد: بازار هفته گذشته را نیز با رشد قابل توجه به پایان رساند و این بار اکثر گروه‌ها و نمادها در این روند صعودی با بازار همراه بودند.

همراهی بازارهای جهانی به خصوص نفت و فرآورده‌های وابسته گروه‌های متاثر را با خود همراه کرد و در این میان رشد بازار ارز که عمدتا ناشی از افزایش ریسک سیاسی بود، پس از تعدیل بدبینی‌ها به نکته مثبتی برای بازار بدل شد و افزایش تقاضای محصولات گروه‌های کالایی در بورس کالا را به دنبال داشت.

در پایان هفته گذشته، بازارهای جهانی همچنان روند مطلوبی داشته‌اند و همین موضوع می‌تواند پشتوانه مناسبی برای افزایش قیمت‌های قبلی در مقطع فعلی باشد و رفته رفته گزارش‌های عملکرد در سال ۹۷ در کنار مجامع نیز ملاک دیگری برای غربالگری بازار خواهد بود.

نکته حائز اهمیت اینکه بازار در محدوده کنونی و در بسیاری از گروه‌ها و نمادها، رشد قابل قبول و منطقی داشته و از این پس تغییر در متغیرهای اساسی تعیین‌کننده روند خواهد بود.

به نظر می‌رسد عقب‌ماندگی بازار سهام به خصوص در ماه‌های پایانی سال قبل و در نمادهای بزرگ و ارزنده تا حدودی جبران شده و خرید بی‌پروا به منظور کسب سود کوتاه مدتی خالی از ریسک نخواهد بود.

همچنان سهامداری در نمادهای با پشتوانه رویکردی منطقی به نظر می‌رسد.

در گروه‌های مختلف بازار به نظر می‌رسد خودرویی‌ها پس از شناسایی سود توسط سهامداران و تغییر در ترکیب سرمایه‌گذاران، می‌توانند مجددا به کانون توجه بازگردند.

در گروه فلزات اساسی، فولادی‌ها با رشد قیمت محصولات در بورس کالا مورد توجه بودند و به نظر می‌رسد همچنان بازار سهام در این نمادها دنباله‌رو معاملات در بورس کالا باشد.

تعدیل نسبی قیمت دلار می‌تواند تا حدودی شیب رشد این نمادها را کاهش دهد.

هر چند همچنان سهامداری در این نمادها جذابیت خواهد داشت.

در گروه مس و روی نیز رشد صورت گرفته در بازارهای جهانی و بهبود تقاضای محصولات می‌تواند پشتوانه رشدهای اخیر باشد.

در گروه فرآورده‌های نفتی که معمولا در روندهای رشد بازار از آخرین نمادها در صف صعود هستند، می‌توان خوش‌بین به ادامه روند صعودی و پر کردن عقب‌ماندگی نسبی بود.

«شبندر، شتران، شاوان، شراز» از نمادهای همراه با ظرفیت رشد خواهند بود.

در گروه محصولات شیمیایی با توجه به نزدیکی به مجامع، می‌توان انتظار بهبود معاملات در نمادهای بزرگ را داشت.

هرچند روند کلی گروه تا به این جای کار به کام نمادهای کوچکتر بوده است.

در سیمانی‌ها و قندی‌ها، رشد مناسب صورت گرفته تا حدودی ریسک ورود به نمادها را افزایش داده و نزدیکی شاخص این دو گروه به سطوح مقاومتی می‌تواند از شیب رشد نمادها بکاهد اما انبوه سازها همچنان مستعد رشد خواهند بود.

در محصولات دارویی و غذایی، زمزمه حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌تواند ادامه روند صعودی را در پی داشته باشد.

در بانکی‌ها ، «وپاسار، وپارس و وسینا» همچنان مستعد رشد میان مدتی خواهند بود و برای «وبملت» هم باید دید آیا توانایی عبور از سقف قبلی را دارد و یا نیازمند اصلاح خواهد بود؟

بازگشایی نماد دو بانک تجارت و صادرات می‌تواند جو گروه را دستخوش نوسانات کند. امری که چگونگی آن تا حدودی با ابهام روبرو است.

به صورت کلی با نزدیکی شاخص کل به سقف تاریخی که به نظر می‌رسد از لحاظ رفتاری با ماهیت اصلاح مثبت صورت گرفته، می‌توان انتظار افزایش عرضه به خصوص در نمادهای شاخص‌ ساز را داشت که نحوه جذب عرضه‌ها در کنار وضعیت متغیرهای موثر همچون نوسانات نرخ ارز و بازارهای جهانی تعیین‌کننده گستردگی موج صعودی کنونی است.

بورس پرس

برچسب ها
اخبار مرتبط

شاخص کل بورس رشد کرد

اکوبورس: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم مانند روزهای گذشته در مدار صعودی قرار گرفت و ۵ هزار و ۶۲۳ واحد رشد کرد.

۱۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ ادامه مطلب

جزئیات بخشودگی سود و جرایم تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون در سال ۹۸

اکوبورس: بانک مرکزی در راستای طرح بخشودگی سود و تسهیلات از سوی مجلس موظف شده بدون رعایت مبلغ حداکثر مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها، نسبت به اجرای طرح بخشودگی سود تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان اقدام کند.

۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ ادامه مطلب

کدام نمادها شفاف‌سازی کردند؟

اکوبورس: ناظر بورس، امروز هشت پیام به سهامداران داده است که این پیام‌ها درباره نمادهای «ولغدر 1»، «تاصیکو»، «کاوهح»، «والبرح»، «فپنتا 1»، «فلوله 1»، «دفرا» و «بکام 1» است.

۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.