صفحه نخست »» مسکن و عمران ۱۴:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۰

وام ۱۰۰ میلیونی مسکن، اوراق تسهیلات را گران نکرد

اکوبورس: در حالی که پیش‌بینی می‌شد تا صدور مجوز افزایش سقف انتقال تسهیلات ساخت مسکن به خریداران تا ۱۰۰ میلیون تومان بازار مسکن را رونق بدهد، اما قیمت اوراق تسهیلات فعلا در ثبات قرار دارد.
وام ۱۰۰ میلیونی مسکن، اوراق تسهیلات را گران نکرد

به گزارش اکوبورس به نقل از مهر، موافقت شورای پول و اعتبار با افزایش سقف انتقال وام ساخت مسکن تا ۱۰۰ میلیون تومان در تهران، تأثیری بر افزایش نرخ اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورس نداشت.

در حالی که همواره پیش بینی می‌شود افزایش سقف تسهیلات مسکن، این بازار را با رونق مواجه کند، اما مصوبه سه شنبه هفته گذشته شورای پول و اعتبار تأثیری در قیمت اوراق تسهیلات مسکن نداشت و این اوراق همچنان در دامنه قیمتی ۵۳ تا ۵۵ هزار تومان در نوسان است.

هر چند که هفته گذشته نرخ تعدادی از نمادهای معاملاتی این اوراق تا ۵۲ هزار تومان نیز کاهش یافته بود، اما تغییرات اخیر و افزایش حدوداً ۲ هزار تومانی قیمت اوراق تسهیلات مسکن، باعث بروز نوسان جدی در بازار خرید و فروش این برگه‌ها نشد.

با توجه به اینکه از چهارشنبه هفته گذشته (۱۵ اسفند) اعتبار برگه‌های تسهیلات مسکن صادره در اسفند ۹۵ منقضی شده و دیگر هیچیک از اوراق تسهیلات مسکن سال ۹۵ در معاملات هفته جاری فرابورس قابل خرید و فروش نیست، شاهد افزایش اندک برگه‌های «تسه» بوده‌ایم چراکه در حال حاضر تمامی برگه‌های در دسترس خریداران، حداقل تا فروردین سال آینده معتبر بوده و دیگر شاهد تفاوت قیمت نمادهای معاملاتی به دلیل نزدیک بودن زمان انقضای تاریخ اعتبار آنها نخواهیم بود.

گفتنی است هر برگه تسهیلات مسکن از زمان صدور تا دو سال اعتبار دارد که در حال حاضر، قدیمی ترین برگه‌های تسهیلات مسکن که در بازار این اوراق معامله می‌شود، برگه‌های «تسه ۹۶۰۱» (اوراق تسهیلات مسکن صادره در فروردین ۹۶) است که تا فروردین ۹۸ امکان خرید و فروش آنها در این بازار وجود دارد.

با این حال انتظار می‌رفت تا با افزایش سقف انتقال وام ساخت مسکن به خریداران واحدهای مسکونی نوساز، بازار این اوراق با افزایش تقاضا و درنتیجه افزایش قیمت مواجه شود که این اتفاق رخ نداد. به نظر می‌رسد نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و روزهای ابتدایی فروردین سال آینده که به طور سنتی سبب کاهش معاملات مسکن می‌شود، در راکد ماندن بازار مسکن بی تأثیر نباشد.

کاهش خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن از نظر حجم و تعداد

در معاملات امروز فرابورس، اکثر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن در بازه قیمتی ۵۳ تا ۵۵ هزار تومان به فروش رفتند که سبب شده بود تا تعدادی از نمادهای دیگر به دلیل عدم استقبال خریداران، وارد چرخه خرید و فروش نشوند. به گونه‌ای که حجم برگه‌های عرضه شده در نماد «تسه ۹۷۰۷» (اوراق تسهیلات مسکن صادره در مهر امسال) تنها ۶ برگه، در نماد تسه ۹۶۰۶ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در شهریور سال گذشته) تنها ۴ برگه، در نماد تسه ۹۷۱۰ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در دی ماه امسال) تنها ۸ برگه و … در آمار امروز اوراق تسهیلات مسکن دیده می‌شود.

برچسب ها
اخبار مرتبط

پیش‌بینی آینده بازار مسکن و اجاره‌بها

اکوبورس: معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه قیمت مسکن و اجاره‌بها دستوری نیست، گفت: تکمیل مسکن شهرهای پردیس، اندیشه، پرند و هشتگرد می‌تواند به کنترل قیمت و اجاره‌بهای مسکن کمک کند.

۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ ادامه مطلب

مسکن کارگران باید در دستور کار وزارت راه و شهرسازی باشد

اکوبورس: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه اگر کارگر دغدغه معیشت نداشته باشد حوادث کارگری کاهش می‌یابد گفت: برای حل مشکل مسکن کارگران باید وزارت راه و شهرسازی به سمت مسکن ارزان قیمت برود.

۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.