اکوبورس: رئیس‌کل سازمان خصو‌صی‌سازی با ابراز "از نمایندگان مجلس درخواست داریم که هرچه‌زودتر تکلیف لایحه ساماندهی سهام عدالت را مشخص کنند" گفت: هرچه آزادسازی این سهام طولانی‌تر شود مشکلات این سهام بیشتر خواهد شد.
نمایندگان مجلس هرچه‌زودتر تکلیف لایحه سهام عدالت را مشخص کنند

به گزارش اکوبورس، پوری‌حسینی گفت: پس از پایان مهلت 10ساله قانونی، کارهای اداری و کارشناسی و نیز مدیریتی در خصوص آزادسازی سهام عدالت در سازمان خصوصی‌سازی انجام شد و این سازمان بر اساس وظایف قانونی و جلسات متعدد با وزارت امور اقتصادی و دارایی، پیش‌نویس لایحه ساماندهی سهام عدالت را به دولت ارسال کرد.

رئیس کل سازمان خصو‌صی‌سازی افزود: این لایحه پس از بررسی در دولت، سال گذشته به مجلس برای تصویب ارسال شده که تاکنون به‌تصویب نمایندگان نرسیده است.

وی ابراز کرد: در زمینه آزادسازی سهام عدالت دو روش را می‌توان انتخاب کرد؛ یکی این‌که مفاد لایحه ساماندهی سهام عدالت به‌تصویب نمایندگان مجلس برسد و پس از آن اقدام به آزادسازی سهام عدالت کنیم و دیگری این‌که از راهی به‌غیر از مجلس این کار را دنبال کنیم. اما به هر حال در مجموع تاکنون آزادسازی سهام عدالت صورت نگرفته است.

پوری‌حسینی اضافه کرد: به‌نظر نمی‌رسد که لایحه ساماندهی سهام عدالت این‌قدر پیچیده باشد که زمان زیادی را برای تصویب به خود اختصاص دهد و تمام آن چیزی که در این لایحه نهفته است، موضوع ایجاد واسطی میان شرکتهای سرمایه‌پذیر و مشمولان به‌نام صندوق‌های قابل معامله است.

وی گفت: دادن سهام عدالت به‌صورت مستقیم به مردم غیرممکن نیست اما این روش از آزادسازی تبعات و ضعف‌هایی دارد که برای پوشش این ضعف‌ها و خلأها، صندوق‌های قابل معامله در لایحه آزادسازی سهام عدالت پیشنهاد شده است.

رئیس کل سازمان خصو‌صی‌سازی ادامه داد: بر این اساس از نمایندگان مجلس درخواست داریم که هرچه زودتر تکلیف لایحه ساماندهی سهام عدالت را مشخص کنند؛ چرا که هرچه موضوع آزادسازی سهام عدالت طولانی‌تر شود مشکلات این سهام از جمله افزایش شمار متوفیان مشمول سهام عدالت بیشتر خواهد شد.

وی در خصوص وضعیت لایحه ساماندهی سهام عدالت در مجلس نیز اذعان داشت: در مجلس نظر واحدی در خصوص نحوه آزادسازی سهام عدالت وجود ندارد و همین موضوع موجب تأخیر در آزادسازی این سهام شده است؛ البته اختلاف نظر در زمینه یک موضوع امری طبیعی در مجلس است و امیدواریم هرچه زودتر نمایندگان مجلس در خصوص لایحه ساماندهی سهام عدالت تصمیم‌گیری کنند.

نظر شما: