صفحه نخست »» شرکتها ۱۶:۴۴ ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
مدیرعامل«رایان هم‌افزا» خبر داد:

رشد 54 درصدی درآمد صنعت آی‌تی در 9 ماهه نخست سال

اکوبورس: مدیرعامل شرکت رایان هم‌افزا با اشاره به اینکه در حال‌حاضر شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی و خدمات آی‌تی در بازار سرمایه شامل 13 شرکت هستند، افزود: به طور این گروه شامل سه صنعت پرداخت، خدمات نرم‌افزاری- آی‌تی و صنعت انفورماتیک می‌شود و مجموع ارزش بازار این سه صنعت در یکم بهمن 1401، برابر با 74.4 هزار میلیارد تومان بوده است که صنعت پرداخت با 40 هزار میلیارد تومان بیشترین سهم را از مجموع این سه گروه دارا است.
رشد 54 درصدی درآمد صنعت آی‌تی در 9 ماهه نخست سال

به گزارش اکوبورس، حجت‌الله فرهنگیان، گفت: مجموع ارزش بازار صنعت خدمات نرم‌افزاری و آی‌تی با وجود 6 شرکت فعال برابر با 17.4 هزار میلیارد تومان است و در این میان شرکت نرم‌افزاری همکاران سیستم با ارزشی نزدیک به 7.7 هزار میلیارد تومان بزرگترین شرکت از نظر ارزش بازار در این صنعت است.

وی با بیان اینکه P برE ttm(میانگین موزون) صنعت پرداخت، خدمات نرم‌افزاری- آی‌تی و انفورماتیک به ترتیب برابر با 43، 32 و 11 است، ادامه داد: شرکت‌های فعال در صنعت خدمات نرم افزاری بازارسرمایه نیز شامل 6 شرکت همکاران سیستم، آتیه داده پرداز، رایان هم افزا، سپیدار سیستم آسیا، مبین وان کیش و توسعه سامانه نرم افزاری نگین هستند و مجموع درآمد 9 ماهه 1401 این 6 شرکت فعال در صنعت خدمات نرم‌افزاری و آی‌تی برابر با 2 هزار و 2 میلیارد تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 54 درصد افزایش را نمایان می‌کند.

مدیرعامل رایان هم‌افزا اضافه کرد: سود خالص 5 شرکت فعال در صنعت خدمات نرم‌افزاری با در نظر گرفتن این مورد که صورت‌های مالی شرکت توسعه سامانه نرم‌افزاری نگین طی فصل پاییز 1401 در تاریخ حاضر منتشره نشده است، در 9 ماهه 1401 برابر با 530 میلیارد تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 20 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی افزود: در 9 ماهه نخست 1401متوسط حاشیه سود عملیاتی صنعت خدمات نرم افزاری برابر با 36 درصد بوده است که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته (46 درصد حاشیه سود عملیاتی) نزدیک به 10 درصد افت داشته است و سهم بالای هزینه پرسنلی در ساختار بهای تمام شده خدمات ارائه شده، افزایش چشمگیر حقوق و دستمزد در سال 1401  سبب شده که حاشیه سود ناخالص و عملیاتی صنعت خدمات نرم افزاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با افت روبرو شود، اما همچنان مقایسه حاشیه سود عملیاتی و ناخالص صنعت خدمات نرم افزاری با صنایع بزرگ بازار سرمایه حاکیست که این صنعت حاشیه سود مناسبی در سال 1401 داشته است.

فرهنگیان با اشاره به اینکه رایان هم افزا در تاریخ 10 بهمن 1401  ارزش بازاری نزدیک به 1.2 هزار میلیارد تومان داشته است، اظهار کرد: این شرکت به عنوان یکی از شرکت‌های فعال در صنعت خدمات نرم‌افزاری و سرویس‌دهنده به نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه شناخته می‌شود و به طور کلی مدل درآمدی رایان هم افزا از محل‌های معاملات برخط، ارائه خدمات به شرکت‌های کارگزاری، ارائه خدمات به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ارائه خدمات به سبدگردان‌ها است.

وی فروش رایان هم افزا را طی 9 ماهه نخست سال 1401 برابر با 185 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: فروش شرکت نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 18درصد افزایش داشته است و متوسط حاشیه سود ناخالص رایان افزا طی 8 فصل اخیر برابر با 62 درصد بوده است. همچنین متوسط حاشیه سود ناخالص صنعت طی 8 فصل اخیر برابر با 52 درصد و متوسط حاشیه سود عملیاتی رایان افزا در 8 فصل اخیر برابر با 52 درصد است.

به گفته مدیرعامل رایان هم‌افزا، متوسط حاشیه سود عملیاتی صنعت طی 8 فصل اخیر برابر با 44 درصد بوده و بالابودن معنادار حاشیه سود ناخالص و عملیاتی رایان افزا از متوسط صنعت حاکی از عملکرد بهتر رایان افزا نسبت به سایر شرکت‌های خدمات نرم‌افزاری و آی‌تی در زمینه مدیریت نرخ فروش محصولات و مدیریت هزینه خدمات ارائه شده است.

برچسب ها
اخبار مرتبط

تا سال 2029، نیمی از جمعیت جهان فریلنسر می‌شوند

اکوبورس: احسان دادخواه، قائم‌مقام مرکز نوآوری و توسعه تعاون در ابتدای نشست پیرامون بحث تعاونی بیان کرد: اگر اقتصاد ما امروزه با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند به دلیل این است که اقتصاد دست مردم نیست.

۰۹:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ ادامه مطلب

سومین شماره فصلنامه فناوری‌های مالی با موضوع اقتصاد صنعت فناوری اطلاعات منتشر شد

اکوبورس: سومین شماره از فصلنامه «فناوری‌های مالی» با نگاهی پرونده‌ای به موضوع «اقتصاد صنعت فناوری اطلاعات» و پرداختن به عناوینی همچون ارزش‌گذاری و قیمت‌گذاری نرم‌افزار، ملاحظات شرکت در مناقصات نرم‌افزارها و… منتشر شد. این فصلنامه به‌عنوان نشریه داخلی شرکت داتین از تابستان ۱۴۰۱ منتشر شده و قرار است فضایی باشد برای گفت‌وگو درباره موضوعات کلیدی صنعت مالی با نگاهی به امروز و آینده، روندها و تحولات جهانی صنعت فناوری مالی و مسیر طی شده.

۱۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ ادامه مطلب

رکوردشکنی معاملات بورس انرژی ایران در سال ۱۴۰۱

اکوبورس: امروز ۱۰ هزار تن گاز مایع صادراتی عرضه می‌شود روز گذشته ۱۸۰ هزار تن گاز مایع مجتمع گاز پارس جنوبی متعلق به شرکت ملی گاز ایران، ۳ هزار تن گاز مایع پالایش گاز سرخون و قشم متعلق به همین شرکت و ۹ هزار تن گاز مایع پالایش گاز فجر جم در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران فروخته شد و بدین ترتیب رکورد ارزش معاملاتی سال ۱۴۰۱ بورس انرژی ایران برای روز ۲۳ اسفندماه ثبت شد.

۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ ادامه مطلب

رکورد سالانه ارزش معاملات بورس انرژی ایران شکسته شد

اکوبورس: رقابت سنگین در خرید گاز مایع مدیر عملیات بازار فیزیکی بورس انرژی ایران ضمن اعلام اینکه دیروزدر رینگ بین‌الملل این بورس ۱۹ میلیون دلار رقابت بر سر گاز مایع صورت گرفت، خبر داد: «روز گذشته رکورد سالانه ارزش معاملات بورس انرژی ایران شکسته شد».

۰۹:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!