صفحه نخست »» اقتصادی ۰۹:۴۹ ۱۴۰۱/۰۶/۲۲

وزیر اقتصاد: دولت خواستار افزایش مالیات بخش شفاف اقتصاد نیست

اکوبورس: وزیر اقتصاد خواستار همراهی بخش خصوصی با دولت شد و گفت: اگر دولت در این مسیر تنها و با اطلاعات کم اقتصادی پیش برود، به ناچار باید برای تأمین مخارج خود بار بیشتری بر عهده بخش رسمی و شفاف اقتصاد بگذارد که این خواسته دولت نیست.
وزیر اقتصاد: دولت خواستار افزایش مالیات بخش شفاف اقتصاد نیست

به گزارش اکوبورس به نقل از ایران اکونومیست احسان خاندوزی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی ظهور داشت: اهداف اقتصاد کلان در سال 1401 بازگشت ثبات و ترمز جدی بر مسیر پر تورم سال‌های گذشته است که پیشبرد آن نیازمند اقدام برای تعدیل هزینه‌های معاملاتی فعالیت‌های اقتصادی، رفع موانع کسب و کارها، صادرات و تولیدات صنعتی خواهد بود تا عملکرد رشد اقتصادی سال 1401 وضعیت بهتری نسبت به سال گذشته باشد.

وی با بیان اینکه رسیدن به این هدف مستلزم ایجاد مجموعه‌ای از رویکردها، جهت گیری‌ها و همگرایی‌ها در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی است، تاکید کرد: تلاش‌های صورت گرفته در دولت به پشتیبانی‌های بخش خصوصی نیاز دارد که بر اساس آن باید به سمت کاهش بارهای مالیاتی و مقرراتی مشتمل بر فعالیت‌های اقتصادی شفاف، قانونی، رسمی و قاعده مند حرکت کنیم.

خاندوزی تصریح کرد: در این روند باید بار مالیاتی را بخش‌هایی بر عهده بگیرند که پیش از این سهیم نبودند یا کمتر بر دوش می‌گرفتند که با همکاری دولت و بخش خصوصی میسر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر دولت در این مسیر تنها و با اطلاعات کم اقتصادی پیش برود، به ناچار باید برای تأمین مخارج خود بار بیشتری بر عهده بخش رسمی و شفاف اقتصاد بگذارد و این در حالی است که این موضوع خواسته دولت نیست.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: باید به سمت کاهش سهم مالیات‌های شرکت‌های رسمی و قانونی در کل سبد مالیاتی کشور حرکت کنیم و البته در قانون بودجه، مجلس با پنج درصد کاهش موافقت کرده و این نمادی از جهت گیری است که باید در آینده نیز شاهد آن باشیم.‌

*فعالیت‌های ارزشمندی در زمینه مقررات زدایی  انجام شده

 غلامحسین شافعی در خصوص مقررات زدایی اظهار داشت: فعالیت ارزنده‌ای در این زمینه انجام شده است البته نتایج عملی نداشتیم امیدواریم انجام شود که تأثیر چشمگیری بر اقتصاد خواهد گذاشت.

وی با اشاره به تشکیل دبیرخانه مشترک سه تشکل رسمی اتاق تعاون، اتاق اصناف و اتاق بازرگانی در سال‌های گذشته تاکید کرد: این دبیرخانه مجموعه اقتصاد خصوصی و تعاونی را در بر می‌گیرد که برای هماهنگی اعلام مشکلات به دولت انجام شده است و تاکنون نیز نتایج مطلوبی ارائه کردیم زیرا در اقتصاد خرد و کلان این سه اتاق با هماهنگی، نظرات خود را به قوای سه گانه اعلام می‌کنند.

وی با اشاره به ایجاد شورای راهبری بهبود کسب و کار نیز گفت: اگر وابستگی این نهاد در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی تثبیت شود می تواند تحول اساسی را ایجاد کند، اثرگذاری قابل توجهی در اقتصاد کشور داشته باشد و در تولید و توزیع هماهنگی خوبی ایجاد می‌شود که بی اثر در رفع مشکلات اقتصادی نخواهد بود

 

برچسب ها
اخبار مرتبط

تغییرات مجلس در بودجه باید معقول و منطقی باشد

کارشناس مسائل اقتصادی با تأکید بر ضرورت تفاهم میان مجلس و دولت برای رسیدن به اتفاق نظر در خصوص لایحه بودجه، گفت: مجلس باید در خصوص بودجه با دولت همکاری کند زیرا در غیر این صورت دولت قادر به عملی کردن آن نخواهد بود و منجر به افزایش نقدینگی و تورم می‌شود.

۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶ ادامه مطلب

اقتصاد آلمان در مسیر بهبود است؟

انجمن صنعت آلمان (BDI) اعلام کرد که تولید صنعتی آلمان در مسیر رشد اندکی در سال جاری به لطف سفارش‌های عقب‌افتاده قرار گرفته است اما چشم‌انداز سال ۲۰۲۳ تاریک است زیرا قیمت‌های بالای انرژی و عدم قطعیت‌های ژئوپلیتیکی به مشاغل آسیب می‌زند.

۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!