صفحه نخست »» بازار سرمایه ۰۹:۵۰ ۱۴۰۱/۰۶/۲۰

اتفاق بد در بورس

اکوبورس: حمایت مهم شاخص کل بورس سرانجام شکسته شد و اگر شاخص زیر این حمایت تثبیت شود، تا مدت ها باید فکر رشد بورس را از سر بیرون کرد.
اتفاق بد در بورس

به گزارش اکوبورس به نقل ازدیروز برای بازار سهام روز خوبی نبود. شاخص کل بورس با از دست دادن حمایت مهم یک میلیون و 400 الی یک میلیون و 420 هزار واحد، وارد کانال 1.3 میلیون واحدی شد.

البته این شکست حمایت در صورتی قطعی است که شاخص در این محدوده و محدوده های پایین تر، تثبیت شود.

 

اما فعلا با وقوع این رویداد با اهمیت، به طور موقت هم که شده امید بورسی ها برای بهبود وضعیت بازار سهام کم رنگ تر می شود و خریداران با احتیاط بیشتری دست به معامله خواهند زد.

همزمان با شکسته شدن حمایت شاخص، ارزش معاملات نیز نسبت به چهارشنبه هفته گذشته افت زیادی داشت و از سطح 3 هزار میلیارد تومان به سطح 2550 میلیارد تومان رسید.
سهام ارزان می شود اما باز هم خریدار نیست

این کاهش ارزش معاملات از نگاه بورسی ها یک معنا دارد؛ اینکه با وجود پایین آمدن قیمت سهام، همچنان خریداران دست نگه داشته اند و انتظار افت بیشتر قیمت سهام را می کشند. این یکی از اتفاقات بد در بورس است؛ کاهش ارزش معاملات همزمان با کاهش قیمت سهام.

 

در حال حاضر ارزش معاملات خرد نسبت به تابستان 99 چیزی حدود 80 الی 90 درصد افت کرده که این سقوط وحشتناک ارزش معاملات، رابطه مستقیم با کاهش قیمت سهام و افت شاخص ها دارد.

دیروز حدود 400 میلیارد تومان هم نقدینگی از بازار سهام خارج شد و سهامداران حقیقی پول زیادی از بازار خارج کردند. هرچه خروج پول حقیقی ها شدت بیشتری بگیرد، نشان می دهد امیدها نسبت به آینده بورس کم رنگ تر شده است. فعلا برای 11 روز متوالی خروج پول خرد از بازار ثبت شده که آمار خوبی نیست.

بورس تهران
انتقال فشار فروش دیروز به معاملات امروز

همچنین شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز دوباره به کمتر از عدد یک رسیده که نشان می دهد خریداران حقیقی قدرت کمتری نسبت به فروشندگان حقیقی پیدا کرده اند. البته عدد 0.93 که در معاملات دیروز به ثبت رسید، رقم خیلی پایینی نیست اما درصورتی که افت شاخص ها ادامه پیدا کند، این عدد نیز کوچک تر خواهد شد و فروشندگان جسورتر خواهند شد.

امروز احتمال بازگشایی منفی شاخص ها بسیار بیشتر از احتمال بازگشایی مثبت آن هاست. یکی از مهم ترین دلایل برای این موضوع، منفی بودن بیش از 500 نماد در دقایق پایانی معاملات روز گذشته است. حدود 150 نماد هم مثبت بودند که تعداد سه برابری نمادهای منفی در مقابل مثبت ها، فشار فروشی را به ابتدای معاملات امروز منتقل خواهد کرد. اما امروز احتمال اینکه شدت فروش ها نسبت به دیروز کمتر شود وجود دارد.

برچسب ها
اخبار مرتبط

یکه تازی دلار در بازارسرمایه

اکوبورس: یک کارشناس بازار سرمایه افزایش حجم تقاضای ارز در معاملات روزهای اخیر سبب ورود شاخص دلار بازار آزاد به کانال ۳۶ هزار تومان شد که همین امر موجب شد بانک مرکزی سیاست عرضه ارز در معاملات نیمایی را در پیش بگیرد.

۱۶:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷ ادامه مطلب

تامین مالی اکوسیستم دانش بنیان از منابع شخصی تا بازار سرمایه

اکوبورس: عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری گفت: اکوسیستم دانش بنیان در ایران هم اکنون بیش از 7200 شرکت دارد و در کنار این شرکت ها بسیاری از شرکت های فناور و نوآور هستند که محصولاتی را برای اولین بار در کشور تولید و توسعه داده اند؛ در نتیجه همه این ها مخاطبان تامین مالی از بازارسرمایه هستند.

۱۵:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۱ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!