صفحه نخست »» اجتماعی ۱۱:۳۱ ۱۴۰۱/۰۵/۱۱

وکلا به دید، حرکت مردم و دادگاه‌ها جهت می‌دهند

اکوبورس: وکالت مانند تمام شغل های حقوقی، شغلی است با ویژگی‌های خاص خود که این ویژگی‌ها در نگرش و دید کلی افراد تاثیرهای بسیار زیادی خواهد داشت.
وکلا به دید، حرکت مردم و دادگاه‌ها جهت می‌دهند

به گزارش اکوبورس، وکالت مانند تمام شغل‌های قضایی و حقوقی در پی شناخت راستی و حقیقت از حیله و تقلب و باطل است و برای دفاع از حقوق افرادی که خواه و ناخواه به عمد یا غیرعمد مورد تضییع واقع شده‌اند، است. در وکالت وکیل است که به دید و حرکت مردم و دادگاه‌ها سمت و سو می دهد علی الاصول وکلا هستند که می توانند به استفهام و استخراج درست از موازین و یا ملاک مواد قانونی و تا حدودی در رسیدن به یک راه حل عملی موثر و کارساز باشند. در همین راستا از مصطفی ملک مقدم، وکیل پایه یک دادگستری چند سوال مطرح شد که در ادامه می‌خوانید:

آیا قوانين حقوقی در موارد مختلف مكفي است؟ اصلأ نقصی در قوانین به خصوص در حوزه املاک که شما باهاش کار می کنید، می‌بینید؟

در حال حاضر قوانین در موارد مختلف کافی نیستند و متاسفانه این امر صورت عمدی و یا سهواً باعث وجود آراء متهافتی از دادگاه‌ها بوده و هست که این موضوع یکی از عوامل نارضایتی در سیستم قضایی شده است. لذا شایسته است باتوجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و نیاز روز جامعه در تمامی زمینه‌ها قوانینی در این خصوص وضع و یا حتی بعضی از قوانین نسخ و بازنگری شوند.

ويژگي‌هاي يك وكيل خوب چيست؟ توصیه شما برای دانشجویان رشته حقوق چیست ؟

به نظر من داشتن دانش کافی و مطالعات زیاد و به‌روز در زمینه‌های حقوقی برای وکلا، دانشجویان رشته حقوق و قضات نه تنها کافی نیست بلکه یک امر ضروری است. از آنجایی که درآمد و امرار معاش وکیل از محل تنظیم قرارداد و مشاوره و قبول پرونده‌ها بوده، اگر به عنوان یک تجارت کوچک به آن نگاه کنیم لازمه آن وجود قانون اجباری شدن وکیل در تمامی موضوعات وکالت در کشور بسان سایر کشورهای پیشرفته جهان است.

همچنین وکیل موفق باید قدرت دانش و بیان کافی برای مذاکرات و کنفرانس ایضا دارای کسب مهارت‌های لازم در زمینه‌های مختلف قراردادهای داخلی و خارجی و به تعبیر بهتر باید دارای شم حقوقی و روانشناسی باشد که البته لازمه آن نیز داشتن برنامه و عزمی راسخ، سرسخت و صداقت در کار و اعتماد متقابل وکیل و موکل وایضا مثبت نگری است.

چالش های حوزه املاک و بیشترین دعاوی که در این خصوص صورت میگیرد، چیست و چه باید کرد؟

از آنجایی‌که املاک در حال حاضر دارای ارزش ریالی بالایی هستند و در واقع اهمیت فراوانی دارند موضوع مبتلی به بوده لذا بالا بردن فن دانش در تمامی زمینه‌ها برای اشخاصی که در این حوزه فعالیت دارند  و حتی حضور وکیل برای تنظیم قراردادها و  ایضا مشاوره حضور در دادگاه ها تنظیم لوایح تقدیم دادخواست و یا دفاع ضروری است. اما یکی از چالش‌های حوزه املاک وجود قانون پیش فروش آپارتمان بوده که صراحت قانون دلالت بر تنظیم دردفاتر اسناد رسمی دارد لیکن متاسفانه اکثر مشاوران املاک بصورت عادی دردفاتر املاک تنظیم می‌کنند، اگرچه موضوع جرمه و دارای وصف مجرمانه است، لیکن موضوع مستلزم نظارت بیشتر است. بیشترین دعاوی که در حوزه املاک صورت می‌گیرد دعوای تخلیه فی ما بین موجر و مستاجر بوده که مستلزم وجود قرارداد کتبی بین موجر و مستاجر امضاء دو طرف و همچنین امضاء دو نفر شاهد ذیل قرارداد است که در صورت امتناع از تخلیه مستلزم دادخواست دستور تخلیه بوده و چنانچه قرارداد و یا شهود ذیل قرارداد امضاء نکرده باشد مستلزم تقدیم دادخواست خلع ید از املاکی که دارای سند مالکیت بوده می‌باشد. بنده در سال‌های مختلف وکالت پرونده‌های حقوقی و کیفری زیادی داشتم ولی بیشتر وقت و انرژی خود را در موضوعات حقوقی مرتبط با ملک متمرکز کرده‌ام.

برچسب ها
اخبار مرتبط

پلتفرم جدید ایران اسکیپ رونمایی شد

اکوبورس: مراسم رونمایی از پلتفرم جدید ایران‌اسکیپ، سامانه جامع مشاهده، مقایسه، رزرو و خرید آنلاین بلیت انواع اتاق فرار در سطح کشور در سالن همایش‌های خیریه رعد در شهرک غرب با حضور اصحاب رسانه و مجموعه‌داران اتاق‌های فرار برگزار شد.

۰۸:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۹ ادامه مطلب

قیمت وعده‌های غذایی و هزینه خوابگاه دانشجویان مشخص شد

اکوبورس: رئیس صندوق رفاه دانشجویان درباره مبلغ وعده‌های غذایی دانشجویان برای سال تحصیلی جدید گفت: امسال ۳ هزار تومان برای وعده‌های صبحانه، ۴ هزار تومان برای وعده شام و ۶ هزار تومان برای ناهار دانشجویان درنظر گرفته شده است.

۱۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!