صفحه نخست »» صنعت و بازرگانی ۰۸:۵۰ ۱۳۹۷/۱۱/۱۷
دژپسند:

معافیت ۴۰ درصد GDP کشور از مالیات

اکوبورس: وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) معاف از مالیات است، گفت: فرار مالیاتی در کشور بین ۲۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان است.
معافیت ۴۰ درصد GDP کشور از مالیات

به گزارش اکوبورس، فرهاد دژپسند، در نشست مشترک خود با اقتصاددانان جوان که هم اکنون در وزارت اقتصاد در حال برگزاری است، با بیان اینکه این وزارتخانه برای همفکری بیشتر دست یاری به سمت اقتصاددانان دراز می کند، اظهار داشت: در حوزه اقتصاد کلان کلان باید ایده های نو داشته باشیم تا بتوانیم از موانع اقتصادی عبور کنیم.  

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: برای مقابله با تورم باید جدی باشیم اما نمی خواهیم این مساله باعث صدمه به سرمایه گذاری شود.

وی با اشاره به حجم فرار مالیاتی در کشور گفت: بین ۲۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم، این مبلغ بسیار درشت است و برای مسدود کردن راه های این فرار مالیاتی نیازمند بسیج عقلانی جمعی هستیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) معاف از مالیات است، اظهار داشت: برای مثال در جایی که به خاطر کم آبی نباید شلتوک کشت شود ما هم به آن یارانه می دهیم و هم از مالیات معافش می کنیم.

دژپسند همچنین به رشد اقتصادی اشاره کرد و گفت: رسیدن به نرخ رشد اقتصادی ۶ درصد با این اوضاع یک معجزه خواهد بود، بنابراین نیازمند استفاده از منابع خارجی هستیم.  

چرا فقط ۴۰ درصد سرمایه ورودی جذب شد؟

وی ادامه داد: به همین خاطر باید بررسی کنیم که چرا وقتی سالی ۱۲.۷ میلیارد دلار ورود سرمایه گذاری داشته ایم تنها ۴۰ درصد از آن جذب شده است.

دژپسند با بیان اینکه آیا می توان امیدوار بود شرایط سرمایه گذاری بهتر شود، افزود:  امروز پاهای سرمایه گذار در غل و زنجیر گیر کرده و توان پرش ندارد. البته فساد اقتصادی هم در کنار مجوزهای بی شمار و مقررات بسیار زیاد در کنار لیست بلند مسائل دست و پاگیر وجود دارد. احساس بد امنیت اقتصادی و احساس بد فساد اقتصادی داریم نه اینکه فساد اقتصادی و عوامل مخل وجود ندارد.

راه‌های دور زدن تحریم‌ها را شناسایی کرده‌ایم

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه با اشاره به موضوع تحریم‌ها، اظهار داشت:‌ راه‌هایی که قبلا تحریم‌ها را دور زده بودیم، شناخته‌اند و در همین سه ماه گذشته نیز راهکارهایی که برای دور زدن استفاده می‌کردیم  شناسایی کرده‌اند. 

دژپسند در ادامه با بیان اینکه مملکت داری بسیار ظریف است، افزود: در این شرایط با میدان مین مواجه هستیم که در این میدان پوست مور، هندوانه و خربزه ریخته اند که سر می خوریم و به زمین می افتیم و هم خود را هم محوطه را منفجر می کنیم؛ برخی از سیاست گذاری های ما حالت انفجار دارد.

اگر تا دو ماه دیگر نتوانستم، کنار می روم

وی با بیان اینکه هر مسئولی باید پاسخگو باشد و اگر نمی‌تواند کار کند، کنار برود، تصریح کرد: این موضوع برای بنده هم صادق است و اگر دو ماه دیگر نتوانستم، به رئیس‌جمهور می‌گویم و می‌روم. 

وزیر اقتصاد خطاب به اقتصاددانان جوان گفت:‌ به نظر شما بااولویت‌ترین موضوع اقتصاد چیست و این موضوع را به صورت جلسات الکترونیکی بپرورانیم و در دستورکار قرار دهیم. 

وی ادامه داد: شرایط به واسطه محدودیت‌ها به گونه‌ای شده که باید دست به دست هم بدهیم و فکرها را روی هم بریزیم و طرح‌های اساسی را بپرورانیم تا مانع از آسیب اقتصاد و رشد تولید شویم و تورم را کنترل کنیم.

برچسب ها
اخبار مرتبط

حذف ارز کالاهای اساسی تاثیر زیادی بر قیمت‌ها می‌گذارد

اکوبورس: دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی با بیان اینکه بازار منتظر حذف یا عدم حذف ارز اختصاصی واردات سه دسته کالاهای اساسی است گفت: در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات کالاهای اساسی تاثیر خیلی زیادی بر روی قیمت‌ها خواهد داشت و اثرات منفی بر جای می‌گذارد.

۱۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.