صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۰۸:۴۸ ۱۳۹۷/۱۱/۱۷
یک اقتصاددان:

می‌دانستیم قرار است تحریم شویم ولی آمادگی لازم را کسب نکردیم

اکوبورس: یک اقتصاددان با بیان اینکه آمادگی لازم برای مقابله با تحریم نداشتیم، چهار چالش اصلی کنونی اقتصاد کشور را تشریح کرد.
می‌دانستیم قرار است تحریم شویم ولی آمادگی لازم را کسب نکردیم

به گزارش اکوبورس، محمد صادق الحسینی در نشست هم اندیشی اقتصاددانان جوان با وزیر امور اقتصادی و دارایی که در محل این وزارتخانه در حال برگزاری است،  با بیان اینکه در حال حاضر با چهار چالش مواجه هستیم، اظهار داشت: در دوران جنگ هیاتی بود که همه خواسته های کشور را مشخص می کرد.  

این اقتصاددان افزود: شرایط حال حاضر ما از دوران جنگ سخت تر است؛ تحریم ها سخت تر است و ابزارهایی که امریکا در اختیار دارد متفاوت از گذشته است، اما ما آمادگی لازم را نداریم؛ این در حالی است که می دانستیم قرار است تحریم شویم؛ البته هنوز هم وقت داریم تا آمادگی لازم را کسب کنیم.

وی ادامه داد: مبحث دوم مربوط به ارز می شود. در حال حاضر مسئول ارز در کشور مشخص نیست. هیات دولت بیش از حد جلسه برگزار می کند.  

صادق الحسینی گفت: بحث ارز نباید در دولت مطرح شود زیرا این موضوع کاملا بی ارتباط به دولت است. اینکه یک موضوع را به ۳۰ نفری بدهیم که هیچ چیز از اقتصاد نمی دانند نتیجه این می شود که در نهایت ارز ۴۲۰۰ تومانی را تصویب می کنند و هیچ کس هم این موضوع را گردن نمی گیرد.

وی با بیان اینکه معضلات ارزی زیاد است، اظهار داشت: در موضوع ارز اشتباه کردیم و باید به سراغ راه حل برویم.

این اقتصاددان بیکاری را چالش سوم کشور عنوان کرد و گفت: بیکاری در کشور ما به شدت در حال جدی شدن است. در ۸ ماه گذشته به دلیل شوک ارزی و تحریم بیمه ۶۵۰ هزار نفر قطع شده و بیکار شده اند.

وی تاکید کرد: باید بتوانیم یک بسته حمایتی برای رساندن سطح زندگی مردم به سطح استاندارد، فراهم کنیم.  

صادق الحسینی افزود: بین ۸۵۰ تا ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان می دهیم؛ باید به سمت جراحی بزرگ برویم. اگر سال آینده مشکلات سال ۹۶ تکرار شد دیگر برقراری بسته حمایتی ارزش نخواهد داشت.

وی به چالش چهارم اشاره کرد و گفت: سیاست خارجی ما مبتنی بر پتانسیل های واقعی کشور نیست.

این اقتصاددان افزود: سیاست خارجی اقتصادی ما رها شده است. بحث نظامی کشور در منطقه بر مبنای همسایگان شکل گرفته اما چقدر سیاست خارجی ما مبتنی بر همسایگان است؟  

وی گفت: متاسفانه درست نتوانستیم این موضوع را سامان دهیم؛ اگر به این سمت برویم بخش عمده اقتصاد و مبادلات تجاری ما غیرقابل تحریم می شود./منبع: مهر

برچسب ها
اخبار مرتبط

دلار در آستانه تک نرخی شدن؟

اکوبورس: درحالی قیمت دلار در بازار آزاد بیش از ۳۰۰ تومان ارزانتر از نرخ نیما شده است که برخی بازاری ها احتمال می دهند بانک مرکزی بنا دارد نرخ آزاد و رسمی دلار یکسان شود.

۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶ ادامه مطلب

نگاهی به مزایای معاملات کشف پریمیوم در بورس کالا

اکوبورس: شرکت نفت جی یکشنبه هفته آینده مورخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در حالی تعداد ۱۲ قرارداد ۵۰۰۰ تنی -حجم عرضه اولیه- قیر ۶۰۷۰ را در قالب قراردادهای کشف پریمیوم در بورس کالای ایران عرضه خواهد کرد که به همین بهانه در این گزارش، ۶ مزیت و کارکرد این ابزار معاملاتی بورس کالا معرفی می شود.

۲۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب

نامک و توسعه ارزیابی اعتباری مشتریان در کارگزاری ها

اکوبورس: موفقیت در اجرایی‌شدن سامانه مدیریت ریسک نامک علی‌رغم وجود برخی مشکلات فنی موجود در سیستم‌ها، مستلزم فرهنگ سازی و ایجاد پذیرش همگانی به منظور فراگیری آن میان سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سرمایه است.

۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب

تاجیک: مردم دنبال جریان سومی می‌‌گردند که نه متولد شده و نه امکان تولد دارد

«آینده ایران چگونه خواهد بود؟ کشور و مردم از چه مسائلی رنج می برند؟ جامعه چه وضعیتی دارد؟ آیا اوضاع و احوال بحرانی است یا آنکه نه، فقط باید گفت مشکلاتی در برخی حوزه‌ها وجود دارد؟ برای عبور از این شرایط حاکمیت و نیروهای سیاسی چه نقشی بر عهده دارند و...» اینها بخشی از پرسش‌هایی است که محمدرضا تاجیک، رئیس مرکز پژوهش‌های استراتژیک ریاست جمهوری در دولت اصلاحات و یکی از تئوریسین‌های جریان اصلاحات به آن پاسخ داده است.

۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.