صفحه نخست »» مسکن و عمران ۰۸:۳۷ ۱۳۹۷/۱۱/۱۷
وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد:

تغییر آیین‌نامه ساخت‌ و ساز در کشور براساس تجارب زلزله کرمانشاه

اکوبورس: وزیر راه و شهرسازی گفت: معیارها و ضوابط آیین‌نامه ساخت‌ و ساز در کشور براساس تجارب زلزله کرمانشاه تغییر پیدا کرده است.
تغییر آیین‌نامه ساخت‌ و ساز در کشور براساس تجارب زلزله کرمانشاه

به گزارش اکوبورس، محمد اسلامی  در روند بازدید از مناطق زلزله‌زده سرپل ‌ذهاب و مسکن مهر این مناطق در جمع خبرنگاران اظهار داشت: همه ساخت و سازها در کشور براساس ضوابط و معیارهای قانونی صورت می‌گیرد و سازمان نظام مهندسی هم موظف به نظارت بر آنها است.

وی با اشاره به وضعیت مسکن مهر سرپل ذهاب در زلزله سال گذشته، افزود: اتفاقی که در مسکن مهر این منطقه اتفاق افتاد به دلیل عدم رعایت آیین نامه‌ها و اجرا نشدن آن ها بود و این واحدها در جریا زلزله ایستایی و پایداری خوبی از خود نشان ندادند.

وزیر راه و شهرسازی از تغییر آیین نامه‌های ساخت و ساز با توجه به تجارب زلزله سال گذشته خبر داد و بیان داشت: معیارها و ضوابط آیین‌نامه تغییر پیدا کرده است تا واحدها استحکام و ایستایی بیشتری داشته باشد.

وی با بیان اینکه در بازسازی‌های صورت گرفته در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه آیین نامه جدید رعایت شده است، تصریح کرد: همه مقاوم سازی ها براساس معیارهای جدید است و تا واحدهای جدید بتوانند به عنوان یک ساختمان مقاوم در زلزله‌ها باشند.

اسلامی عنوان کرد: در واحدهای مسکن مهر سرپل ذهاب تعداد سه بلوک به دلیل ناپایداری تخریب شد و از نو احداث می‌شود همچنین ۲۱ بلوک باقی‌مانده هم مقاوم‌سازی شده اند.

وی با تقدیر از مشارکت مردم در ساخت و سازهای مناطق زلزله‌زده گفت: رکورد بی ‌سابقه ای در مناطق زلزله زده کرمانشاه رقم خورده است و با توجه به حجم ساخت و سازها و نیز مدت زمان یکسال یک رکورد در کشور به ثبت رسیده است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به اینکه ساخت و سازهایی که در حال حاضر صورت می‌گیرد بیشتر از واحدهای مسکونی قبل از زلزله بوده است، عنوان کرد: حجم کار سه برابر شده است و تا کنون بیش از ۱۱ هزار و ۸۰۰ واحد پروانه صادر شده است که با توجه به الزامات فنی و بالا بودن حجم کار بسیار قابل قبول است.

وی در ادامه به فعالیت های بنیاد مسکن در مناطق زلزله‌زده اشاره و با قدردانی از این فعالیت ها تصریح کرد: با مدیریت مردم و نیز همکاری آنان با پیمانکاران این وضعیت پیشرفت ها بالا بوده است.

اسلامی با اشاره به اینکه بنیادهای مسکن معین نقش یکپارچه ای در بازسازی ‌ها داشته اند، اظهار داشت: امیدواریم در سال آینده و دومین سالگرد زلزله شاهد اتمام ساخت و سازها و ایجاد شهری نو باشیم.

وی  با اشاره به الزامات قانونی در شناسنامه‌دار شدن ساختمان‌ها و ملاک ارزیابی آن برای واحدها گفت: دولت ضوابط و مقررات جدیدی را برای ساخت و سازها ابلاغ کرده است و اگر دراین زمینه قصوری صورت گیرد، با جدیت برخورد می‌شود.

برچسب ها
اخبار مرتبط

پیش‌بینی آینده بازار مسکن و اجاره‌بها

اکوبورس: معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه قیمت مسکن و اجاره‌بها دستوری نیست، گفت: تکمیل مسکن شهرهای پردیس، اندیشه، پرند و هشتگرد می‌تواند به کنترل قیمت و اجاره‌بهای مسکن کمک کند.

۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ ادامه مطلب

مسکن کارگران باید در دستور کار وزارت راه و شهرسازی باشد

اکوبورس: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه اگر کارگر دغدغه معیشت نداشته باشد حوادث کارگری کاهش می‌یابد گفت: برای حل مشکل مسکن کارگران باید وزارت راه و شهرسازی به سمت مسکن ارزان قیمت برود.

۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.