صفحه نخست » صنعت و بازرگانی ۱۵:۲۷ ۱۳۹۷/۱۱/۱۶

رتبه‌بندی ۲۱ هزار بازرگان فعال در سامانه رتبه‌بندی

اکوبورس: یک مقام مسئول در وزارت صمت از رتبه‌بندی۱۲هزار بازرگان فعال در سامانه رتبه‌بندی کارتهای بازرگانی خبر داد و گفت:بهره برداری کامل از سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری،معطل اتاق است.
رتبه‌بندی ۲۱ هزار بازرگان فعال در سامانه رتبه‌بندی

به گزارش اکوبورس به نقل از مهر، بهنام امیری  با اشاره به همکاری ضعیف اتاق بازرگانی با سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری گفت: بهره‌برداری کامل از این سامانه مشروط به همکاری اتاق بازرگانی است چرا که دریافت اطلاعات مربوط به درخواست‌های صدور و تمدید کارت بازرگانی نیازمند همکاری اتاق بازرگانی می‌باشد.

معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اشاره به اینکه طبق مصوبه دولت، مبنای تخصیص ارز به واردکنندگان، سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری است، گفت: عملیاتی شدن سامانه در بخش اعتبارسنجی مشروط به همکاری اتاق بازرگانی است چرا که دریافت اطلاعات درخواست‌های صدور و تمدید کارت بازرگانی نیازمند همکاری اتاق بازرگانی می‌باشد، ضمن اینکه در بخش رتبه‌بندی نیز برخی شاخص‌های ارزیابی بازرگانان نیازمند استعلام از اتاق بازرگانی است.

وی افزود: اتاق بازرگانی در بخش صدور کارت‌های بازرگانی با ما همکاری نمی‌کند، البته شاید بهتر است به جای عدم همکاری بگویم که ما با اتاق در حال طی مراحل جلسات کارشناسی این موضوع هستیم ولی این همکاری بسیار کند پیش می‌رود. ما کارهایمان را در این خصوص انجام دادیم و منتظر هستیم این ارتباط از سوی اتاق بازرگانی هم ایجاد شود.

معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیکی توضیح داد: فرآیند اخذ کارت بازرگانی طبق ماده ۳ قانون مقررات صادرات و واردات دو مرحله دارد، در مرحله اول متقاضی به اتاق بازرگانی مراجعه و مراحل تشکیل پرونده را طی می‌کند، پس از بررسی اتاق بازرگانی، مراحل تایید آن در وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز می‌شود که کاملاً سیستمی بوده و نیازی به مراجعه متقاضی ندارد.

امیری اضافه کرد: درخواست مرکز توسعه تجارت آن بود که مرحله دوم در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری انجام شود تا وزارت صمت با "سامانه جامع تجارت" بتواند، اطلاعات را دقیق‌تر و با روندی سریعتر به صورت سیستمی دریافت و آنالیز کند و کارشناسان این وزارتخانه مجبور نباشند از سامانه خود که به طور روزمره در آن کار می کنند، خارج شوند و برای بررسی درخواست‌های متقاضیان کارت‌های بارزگانی  وارد سامانه اتاق بازرگانی شوند.

وی در ادامه گفت: آنچه تا به این جا گفته شد در مورد بخش اعتبارسنجی سامانه بود و در حوزه رتبه‌بندی کارت‌های بارزگانی موضوع متفاوت است. در حوزه رتبه‌بندی شاخص‌های مختلفی از جمله مسئولیت‌پذیری، مالی و کسب‌وکار در نظر گرفته شده است. در مورد شاخص کسب و کار، اتاق بازرگانی هم در بخشی از داده‌های خود، اطلاعات این شاخص را دارد و ما درخواست کردیم که اطلاعات کسب و کار بازرگانان را در اختیار سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی قرار دهند و ما نیز اطلاعات سایر شاخص‌ها را در اختیار اتاق بگذاریم تا این همکاری باعث ارتقای هر دو سیستم شود.

معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در پایان بیان کرد: رتبه بندی ۲۱ هزار بازرگان فعال امسال به انجام رسیده است که اتاق طی چند سال، تعداد بسیار کمی از این بازرگانان را رتبه‌بندی کرده بود اما به هر حال همین تعداد کم هم می تواند در این رابطه کمک بسیار خوبی باشد، ضمن اینکه رتبه‌بندی ما با اتاق متفاوت است ولی در عین همه تفاوت‌ها در برخی بخش‌ها می توانیم با هم تبادل اطلاعات داشته و یکدیگر را کامل کنیم.

به گزارش مهر، سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری موضوع بند (ت) ماده ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که وزارت صنعت موظف شده است با همکاری اتاق‌های بازرگانی و تعاون صدور، تمدید و ابطال کارت‌های بازرگانی را با هدف پیشگیری از بروز تخلفات و قاچاق کالا و ارز ساماندهی کند.

برچسب ها
اخبار مرتبط

صادرات تخم مرغ آزاد شد

اکوبورس: دبیر ستاد تنظیم بازار از آزاد شدن صادرات تخم مرغ خبر داد و گفت: با توجه به افزایش تولید و در راستای حمایت از تولیدکنندگان، صادرات این محصول آزاد شد.

۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ادامه مطلب

مدیریت مواد اولیه، نقدینگی و بازار سه نیاز تولید است

اکوبورس: وزیر صنعت، معدن و تجارت، تامین مواد اولیه، نقدینگی و بازار را از نیازهای تولید برشمرد و گفت:باید مواد اولیه را تامین کنیم و در حوزه نقدینگی به مشارکت و همکاری بیشتر نظام بانکی نیاز داریم.

۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ادامه مطلب

صادرات به عراق ۳۶ درصد رشد کرد

اکوبورس: بررسی آمار تجارت خارجی سال ۹۷ نشان می دهد که کشورهای چین، عراق، امارات، افغانستان و کره مقصد اصلی صادرات غیرنفتی ایران بوده اند و صادرات به عراق با رشد ۳۶ درصدی مواجه شده است.

۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.