صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۱۸:۴۸ ۱۳۹۷/۱۱/۱۵

درآمدهای بانک مرکزی هیچ جای جهان مشمول مالیات نیست

اکوبورس: یک اقتصاددان با بیان اینکه معمولا درآمد بانک‌های مرکزی مشمول مالیات نمی‌شود، گفت: اخذ مالیات از بانک مرکزی در شرایط فعلی منطقی نیست و بهتر است این درآمد به عنوان افزایش سرمایه بانک مرکزی و پوشش هزینه سیاست‌های پولی در نظر گرفته شود.
درآمدهای بانک مرکزی هیچ جای جهان مشمول مالیات نیست

به گزارش اکوبورس به نقل از فارس، کامران ندری درباره طرح یک فوریتی پرداخت علی الحساب سود و مالیات خرید و فروش ارز و تاثیر آن بر پایه پولی اظهارداشت: اگر ارز‌های بانک مرکزی در بازار فروخته و ریال آن از درون اقتصاد گرفته شود پرداخت مالیات آن منجر به افزایش پایه پولی نمی‌شود. 

وی افزود: بانک مرکزی عملیات خرید و فروش ارز را انجام می‌‌دهد و در کشورهای دیگر علاوه بر آن بانک‌های مرکزی از طریق عملیات بازار باز هم خرید و فروش می‌کند و ممکن است درآمد کسب کنند اما این درآمد به حساب سرمایه بانک مرکزی اضافه می‌شود و مالیات برای آن وضع نمی‌شود.

این اقتصاددان گفت: علت اینکه در اغلب کشورها از درآمد بانک مرکزی مالیات نمی‌گیرند این است که این نهاد ممکن است در برخی معاملات و خرید و فروش‌ها زیان کند و درآمدهای قبلی برای پوشش آن زیان به کار گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی سیاست‌هایی اتخاذ می‌کند که ممکن است هزینه‌زا باشد، تصریح کرد: اگر این هزینه‌ها از محل درآمدهای بانک مرکزی تامین شود، تاثیری کمتری در پایه پولی خواهد داشت. به عنوان مثال ممکن است بانک مرکزی یک سپرده ویژه باز کند و به بانک‌ها اعلام کند شما سپرده از مردم بگیرید و در بانک مرکزی سپرده‌گذاری کنید و این بانک سود آن را پرداخت می‌کند. این سیاست ممکن است در شرایط ویژه اتخاذ شود که هزینه آن می‌تواند از محل درآمدهای بانک مرکزی تامین شود.

ندری گفت: اخذ مالیات از بانک مرکزی در شرایط فعلی منطقی نیست و بهتر است این درآمد به عنوان افزایش سرمایه بانک مرکزی و پوشش هزینه سیاست‌های پولی در نظر گرفته شود. البته تحلیل‌های دقیق‌تر نیازمند به بررسی بیشتر این پیشنهاد است.

انتهای پیام/

برچسب ها بانک ،
اخبار مرتبط

دلار در آستانه تک نرخی شدن؟

اکوبورس: درحالی قیمت دلار در بازار آزاد بیش از ۳۰۰ تومان ارزانتر از نرخ نیما شده است که برخی بازاری ها احتمال می دهند بانک مرکزی بنا دارد نرخ آزاد و رسمی دلار یکسان شود.

۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶ ادامه مطلب

نگاهی به مزایای معاملات کشف پریمیوم در بورس کالا

اکوبورس: شرکت نفت جی یکشنبه هفته آینده مورخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در حالی تعداد ۱۲ قرارداد ۵۰۰۰ تنی -حجم عرضه اولیه- قیر ۶۰۷۰ را در قالب قراردادهای کشف پریمیوم در بورس کالای ایران عرضه خواهد کرد که به همین بهانه در این گزارش، ۶ مزیت و کارکرد این ابزار معاملاتی بورس کالا معرفی می شود.

۲۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب

نامک و توسعه ارزیابی اعتباری مشتریان در کارگزاری ها

اکوبورس: موفقیت در اجرایی‌شدن سامانه مدیریت ریسک نامک علی‌رغم وجود برخی مشکلات فنی موجود در سیستم‌ها، مستلزم فرهنگ سازی و ایجاد پذیرش همگانی به منظور فراگیری آن میان سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سرمایه است.

۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب

تاجیک: مردم دنبال جریان سومی می‌‌گردند که نه متولد شده و نه امکان تولد دارد

«آینده ایران چگونه خواهد بود؟ کشور و مردم از چه مسائلی رنج می برند؟ جامعه چه وضعیتی دارد؟ آیا اوضاع و احوال بحرانی است یا آنکه نه، فقط باید گفت مشکلاتی در برخی حوزه‌ها وجود دارد؟ برای عبور از این شرایط حاکمیت و نیروهای سیاسی چه نقشی بر عهده دارند و...» اینها بخشی از پرسش‌هایی است که محمدرضا تاجیک، رئیس مرکز پژوهش‌های استراتژیک ریاست جمهوری در دولت اصلاحات و یکی از تئوریسین‌های جریان اصلاحات به آن پاسخ داده است.

۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.