صفحه نخست » تحلیل ها ۱۸:۴۸ ۱۳۹۷/۱۱/۱۵

درآمدهای بانک مرکزی هیچ جای جهان مشمول مالیات نیست

اکوبورس: یک اقتصاددان با بیان اینکه معمولا درآمد بانک‌های مرکزی مشمول مالیات نمی‌شود، گفت: اخذ مالیات از بانک مرکزی در شرایط فعلی منطقی نیست و بهتر است این درآمد به عنوان افزایش سرمایه بانک مرکزی و پوشش هزینه سیاست‌های پولی در نظر گرفته شود.
درآمدهای بانک مرکزی هیچ جای جهان مشمول مالیات نیست

به گزارش اکوبورس به نقل از فارس، کامران ندری درباره طرح یک فوریتی پرداخت علی الحساب سود و مالیات خرید و فروش ارز و تاثیر آن بر پایه پولی اظهارداشت: اگر ارز‌های بانک مرکزی در بازار فروخته و ریال آن از درون اقتصاد گرفته شود پرداخت مالیات آن منجر به افزایش پایه پولی نمی‌شود. 

وی افزود: بانک مرکزی عملیات خرید و فروش ارز را انجام می‌‌دهد و در کشورهای دیگر علاوه بر آن بانک‌های مرکزی از طریق عملیات بازار باز هم خرید و فروش می‌کند و ممکن است درآمد کسب کنند اما این درآمد به حساب سرمایه بانک مرکزی اضافه می‌شود و مالیات برای آن وضع نمی‌شود.

این اقتصاددان گفت: علت اینکه در اغلب کشورها از درآمد بانک مرکزی مالیات نمی‌گیرند این است که این نهاد ممکن است در برخی معاملات و خرید و فروش‌ها زیان کند و درآمدهای قبلی برای پوشش آن زیان به کار گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی سیاست‌هایی اتخاذ می‌کند که ممکن است هزینه‌زا باشد، تصریح کرد: اگر این هزینه‌ها از محل درآمدهای بانک مرکزی تامین شود، تاثیری کمتری در پایه پولی خواهد داشت. به عنوان مثال ممکن است بانک مرکزی یک سپرده ویژه باز کند و به بانک‌ها اعلام کند شما سپرده از مردم بگیرید و در بانک مرکزی سپرده‌گذاری کنید و این بانک سود آن را پرداخت می‌کند. این سیاست ممکن است در شرایط ویژه اتخاذ شود که هزینه آن می‌تواند از محل درآمدهای بانک مرکزی تامین شود.

ندری گفت: اخذ مالیات از بانک مرکزی در شرایط فعلی منطقی نیست و بهتر است این درآمد به عنوان افزایش سرمایه بانک مرکزی و پوشش هزینه سیاست‌های پولی در نظر گرفته شود. البته تحلیل‌های دقیق‌تر نیازمند به بررسی بیشتر این پیشنهاد است.

انتهای پیام/

برچسب ها بانک ،
اخبار مرتبط

نرخ سود بانکی در سال ۹۸ چگونه تعیین می‌شود؟

اکوبورس: مشاور سابق بانک جهانی و استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، معتقد است عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران از سوی آمریکا از ماه جولای سال جاری (اواسط تابستان) به صورت جدی تاثیر خود را بر اقتصاد ایران، از جمله صادرات و بازارهای داخلی مانند بازار ارز می‌‎گذارد.

۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ادامه مطلب

مدیریت دارایی‌های خرد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی

اکوبورس: یک کارشناس ارشد بازار سرمایه با تشریح راهکارهای افزایش بازدهی سرمایه‌های کوچک در بازارهایی غیر از دلار و سکه گفت: مدیریت دارایی‌های خرد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی امکان‌پذیر است.

۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ادامه مطلب

احتمال افزایش سودآوری شرکت‌های صادراتی در سال ۹۸

اکوبورس: محمدمهدی بحرالعلوم، کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه چشم‌انداز سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ تفاوت‌هایی دارد، گفت: استنباط من این است که ما در نیمه اول سال جدید شرایط خوبی داشته باشیم اما در نیمه دوم لازم است معادلات بازار مجددا رصد شود و شرایط قابل پیش‌بینی نیست.

۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.