صفحه نخست »» اجتماعی »» شهری و سلامت ۱۱:۴۰ ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
دستاورد جدید پژوهشگران؛

ترکیب ضدویروسی مانع از ورود کرونا به سلول ها می شود

اکوبورس: دانشمندان یک ترکیب شیمیایی ایجاد کرده اند که در خصیصه اصلی بسیاری از ویروس ها که به سلول های انسان حمله می کنند، تداخل ایجاد می کند.
ترکیب ضدویروسی مانع از ورود کرونا به سلول ها می شود

به گزارش اکوبورس به نقل از مهر، به گفته محققان دانشگاه واشنگتن، این ترکیب که MM۳۱۲۲ نامیده می شود، در سلول ها و موش ها مورد مطالعه قرار گرفت و نویدبخش راه جدیدی برای جلوگیری از عفونت یا کاهش شدت کووید ۱۹ است.

محققان مشاهده کردند این ترکیب، پروتئین کلیدی انسانی به نام سرامین پروتئاز ۲ غشایی (TMPRSS۲) را هدف قرار می دهد؛ کروناویروس از این پروتئین برای ورود و آلوده کردن سلول های انسانی استفاده می کند.

«جیمز جانکتا»، سرپرست تیم تحقیق، می گوید: «واکسن های بسیار خوبی در حال حاضر برای کروناویروس در دسترس است، اما ما هنوز به داروهای ضدویروسی موثر برای کمک به مهار شدت این بیماری همه گیر نیاز داریم.»

وی در ادامه می افزاید: «ترکیبی که ما در حال توسعه آن هستیم از ورود ویروس به سلول ها جلوگیری می کند. ما در حال بررسی پنجره درمانی هستیم که در آن مولکول را می توان به موش ها تزریق کرد و آنها را در برابر بیماری ها محافظت کرد. هدف نهایی ما این است که مولکول ها را به یک مهارکننده که قابل مصرف از طرق دهان باشد تبدیل کرد.»

ترکیب دارویی جدید به طور قوی TMPRSS۲ و پروتئین مرتبط دیگر به نام ماتریپتاز را که در سطح ریه و سایر سلول ها یافت می شود مسدود می کند.

بسیاری از ویروس ها از جمله کروناویروس عامل کووید ۱۹ و ویروس آنفلوانزا، به این پروتئین ها برای آلوده کردن سلول ها و پخش شدن در سراسر ریه وابسته هستند. پس از چسبیدن ویروس به سلول در پوشش مجاری هوایی، پروتئین انسانی TMPRSS۲ پروتئین سنبله ویروس را متوقف می کند و پروتئین سنبله را فعال می کند تا به عنوان واسطه ادغام غشای ویروسی و سلولی عمل کند و فرایند عفونت را آغاز کند. MM۳۱۲۲ فعالیت آنزیمی پروتئین TMPRSS۲ انسان را مسدود می کند. هنگامی که آنزیم مسدود می شود، فعال شدن پروتئین سنبله هم مختل می شود.

به گفته محققان، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که MM۳۱۲۲ بسیار بهتر از داروی رمدسیویر که قبلاً توسط سازمان غذا و دارو برای بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تأیید شده است، از سلول ها در مقابل آسیب ویروسی محافظت می کند.

برچسب ها
اخبار مرتبط

متناسب شدن ساختار جمعیتی نیازمند افزایش نرخ باروری/منابع موجود جوابگوی رشد جمعیت است؟

اکوبورس: رئیس کمیته مطالعات جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: متناسب شدن ساختار جمعیتی کشور نیازمند این است که نرخ باروری بالاتر از حد جایگزینی شود که البته اگر این نرخ به بالاتر از حد جایگزینی برسد شاید دیگر منابع موجود جوابگوی جمعیت نباشند.

۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷ ادامه مطلب

آمار جهانی کرونا؛ بیش از ۲۶۷ میلیون مبتلا به کووید-۱۹

اکوبورس: مجموع مبتلایان به بیماری «کووید-۱۹» در جهان تاکنون به ۲۶۷ میلیون و ۴۱۶ هزار و ۶ نفر رسیده، مرگ پنج میلیون و ۲۸۷ هزار و ۲۷۹ نفر بر اثر این بیماری تأیید شده و ۲۴۰ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۶۴۱ نفر از مبتلایان نیز تاکنون بهبود یافته‌اند.

۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷ ادامه مطلب

علایق نوجوانان را "مسخره" نکنید

اکوبورس: یک مشاور با بیان اینکه والدین از طریق توجه به علایق نوجوان می‌توانند با فرزند خود ارتباط مناسبی برقرار کنند، گفت: برای مثال اگر نوجوانی ورزشکار خاصی را دوست دارد و یا بازیگر محبوب خود را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کند، والدین نباید این رفتار نوجوان را مورد تمسخر و نکوهش قرار داده و شروع به نصیحت کنند بلکه در این موقعیت‌ها همدلی بسیار موثر است.

۱۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!