صفحه نخست »» اقتصادی »» بانک و بیمه ۱۲:۳۸ ۱۴۰۰/۰۶/۰۱
معاون وزیر راه و شهرسازی :

آمار بانک مرکزی از قیمت مسکن اشتباه است

اکوبورس: معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در تهران 399 محله وجود دارد وقتی تحلیل 255 محله رابررسی می‌کردیم، می‌دیدیم که در این محلات حتی یک معامله هم انجام نشده است.
آمار بانک مرکزی از قیمت مسکن اشتباه است

به گزارش اکوبورس به نقل ازمحمود محمودزاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با انتقاد از انتشار آمار قیمت مسکن در تهران از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار اظهار داشت: از ریشه با این تحلیل قیمت مسکن مخالف هستیم و چندین بار هم با بانک مرکزی و مرکز آمار مکاتبه داشته‌ایم. آماری که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود به ویژه افزایش قیمت 43 درصدی در تیرماه کاملا دور از واقعیت است .

وی ادامه داد: در خردادماه هم در تحلیل تحولات مسکن که توسط بانک مرکزی منتشر شد، قیمت‌ها در این گزارش با رشد قابل توجهی همراه بود.

معاون امور مسکن و ساختمان با اشاره به معاملات انجام شده در تهران در خردادماه گفت: در تهران 399 محله وجود دارد وقتی تحلیل 255 محله رابررسی می‌کردیم، می‌دیدیم که در این محلات حتی یک معامله هم انجام نشده است. در 80 محلات کمتر از 10 معامله منعقد شده بود. فقط در چند محله تهران معاملات رقابتی و معامله بورس بازی صورت می‌گیرد و اینکه این قیمت‌ها را به تمام 399 محله تهران تعمیم دهیم کار درستی نیست و این را هر فردی که کوچک‌ترین تحلیل آماری داشته باشد متوجه این موضوع خواهد شد.

محمودزاده با بیان اینکه تاکید می‌کنم که مخالف انتشار این امار نیستیم اما تاکید داریم که اطلاعات واقعی باشد، افزود: چند بار به بانک مرکزی اعلام کردیم که این گزارش با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی و بر پایه اطلاعات درست منتشر شود.

وی گفت:‌ معمولا در منطقه 5 و بعضا در مناطق شمال شهر خرید و فروش مسکن با هدف سرمایه‌گذاری داریم اما نباید این چند معامله را به تمام شهر تعمیم داد. بانک مرکزی در این باره استدلال‌های خود را دارد اما وزارت راه و شهرسازی معتقد است که این آمار منجر به ایجاد توقع ذهنی در بازار می‌شود.

معاون امور مسکن و ساختمان با بیان اینکه موضوع مهم این است که آنهایی که در کف بازار هستند و از بازار اطلاع دارند می‌دانند که این آمار بانک مرکزی صحیح نیست، ادامه داد: واقعیت امروز بازار این است که اساسا در حال حاضر بازار مسکن مشتری ندارد و افرادی که متقاضی فروش ملک هستند برای مشتری منتظر می‌مانند یا اینکه باید زیر قیمت آن ملک را به فروش برسانند. 

برچسب ها
اخبار مرتبط

ورود بانک مرکزی به رمزارزها؛ خوب یا بد؟

اکوبورس: درحالیکه رئیس کل بانک مرکزی از راه‌اندازی آزمایشی رمزارز ملی بر پایه ریال خبر داده است، یک کارشناس رمزارز معتقد است که انتشار رمزارز مربوط به پروژه‌های تجاری این حوزه‌ است که شرکت‌های دانش بنیان متخصص در حوزه بلاکچین می‌توانند به آن ورود کنند و ضروری نیست که یک نهاد حاکمیتی به این حوزه ورود کند.

۱۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ ادامه مطلب

بانک مرکزی باید متقاعد شود که روش تهاتر نفت به نفع منافع ملی است

اکوبورس: مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت، موفقیت در روش تهاتر نفت را در گرو همکاری وزارت نفت و بانک مرکزی دانست و گفت: بانک مرکزی باید متقاعد شود که این روش به نفع کشور است و وارد میدان شود.

۱۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!