صفحه نخست »» اقتصادی »» عمران و مسکن ۱۲:۲۵ ۱۴۰۰/۰۵/۰۹
سعادت نژاد در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

افت کیفیت و کاهش عمر ساختمان ها در سایه عدم توجه به صدور شناسنامه فنی و ملکی

اکوبورس: رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران گفت: بدون صدور شناسنامه فنی و ملکی شهرداری‌ها نباید پایان کار ساختمان‌ها صادر شود.
افت کیفیت و کاهش عمر ساختمان ها در سایه عدم توجه به صدور شناسنامه فنی و ملکی

به گزارش اکوبورس به نقل ازشهاب سعادت نژاد رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران در  گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه در طول سال‌های گذشته بسیاری از  ساختمان سازی‌ها توسط افرادی که صلاحیت و پروانه اشتغال مربوط به آن را ندارند، ساخته می‌شود و این امر باعث پایین آمدن کیفیت و عمر ساختمان‌ها و نا ایمن شدن این واحدهای مسکونی شده است، افزود:  بی کیفیت بودن واحدهای مسکونی باعث شده که مال و جان بسیاری از افراد در زمان حوادثی مانند زلزله  به  خطر بیفتد.

او با بیان اینکه در قانون الزام استفاده از افراد دارای صلاحیت در ساخت ساختمان‌ها به صراحت آمده است و این صلاحیت‌ها توسط وزارت راه و شهر سازی به افراد و شرکت‌ها داده می‌شود،  افزود:  مطابق مصوبات هیئت وزیران برای  تمامی ساختمان‌ها باید در زمان اتمام کار شناسنامه فنی و ملکی صادر شود که تهیه این شناشنامه فنی و ملکی به همراه نقشه‌های ازبیلت ساختمان‌ها بر عهده سازندگان ذیصلاح (مجریان) ساختمان‌ها  است.

سعادت نژاد بیان کرد: بدون صدور شناسنامه فنی و ملکی شهرداری‌ها نباید پایان کار صادر کنند اما شهرداری‌ها به عناوین مختلف استفاده از خدمات سازنده در ساخت و ساز شهری و صدور شناسنامه فنی قبل از پایان‌کار را اجبار نمی‌دانند و این امر باعث افت کیفیت و عمر ساختمان‌ها و هدر رفت مصالح ساختمانی و منابع مالی خریداران ساختمان‌ها می‌شود.

رئیس  انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران توضیح داد: در شهریور سال گذشته تفاهم نامه‌ای بین شورای شهر و شهرداری نظام مهندسی استان تهران منعقد شد که طبق  آن در مرحله اول استفاده از سازنده دارای صلاحیت برای گروه ساختمانی ج و د توسط شهرداری‌های در زمان شروع به کار کنترل شود و بدون آن اجازه شروع به کار داده نشود و در انتهای کار نیز قبل از صدور شناسنامه فنی و ملکی پایان‌کار صادر نشود که متاسفانه هر بار، شهرداری تهران به عناوین مختلف از جمله  نبود زیر ساخت‌ها از طرف نظام مهندسی از اجرای این تفاهم نامه بسیار مهم که اعضا شورای شهر نیز  آن  را امضا کرده بودند سر باز زده است.

 سعادت نژاد بیان کرد: این امر باعث ادامه روند ساخت و ساز به صورت سنتی و با کیفیت پایین شده و در صورت ادامه این روش شاهد فاجعه انسانی بزرگ در زمان زلزله در تهران خواهیم بود و این در حالی  است که کیفیت و عمر ساختمان‌هایمان نیز به شدت در حال کاهش است.

رئیس  انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران توضیح داد: در حال حاضر تنها تعداد معدودی از ساختمان‌ها که توسط نظام مهندسی ملزم به استفاده از خدمات سازنده دارای صلاحیت شده‌اند در اتمام زمان ساخت، شناسنامه فنی برایشان صادر می‌شود و مشخصات فنی و اجرایی ملک در آن آورده می‌شود و این ساختمان‌ها دارای بیمه تضمین کیفیت و نقشه‌های ازبیلت  هستند  و خریداران نهایی به راحتی می‌توانند در زمان تعمیرات از نقشه‌های مربوطه استفاده کنند.

او در پایان یادآور شد: در دوره جدید شورای شهر و شهرداری تهران استفاده از خدمات سازندگان دارای صلاحیت صدور شناسنامه فنی که یک نیاز مهم و الزام قانونی است، توسط شهرداری اجرایی  شده  تا خریداران نهایی در خانه‌هایی امن و دارای کیفیت و عمر بالا بتوانند زندگی کنند.

برچسب ها
اخبار مرتبط

قیمت خانه در تهران از اروپا بیشتر شده است!

اکوبورس: یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه قیمت خانه در تهران با برخی شهرهای اروپایی برابری می کند و بعضا بیشتر شده است گفت: از سال ۹۰ به بعد دچار رکود ساخت و ساز شدیم که نتیجه آن به شکل رشد لجام گسیخته قیمت مسکن بروز پیدا کرد.

۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!