صفحه نخست »» اجتماعی »» شهری و سلامت ۱۰:۵۵ ۱۴۰۰/۰۵/۰۹

معضل تبانی پزشک و داروساز

اکوبورس: احتکار مجوزها، احتکار دارو و تبانی پزشک و داروساز می‌تواند با این تسهیل و همچنین با نظارت‌های مردم بر مردم و داروساز بر داروساز و داروخانه بر داروخانه برطرف شود.
معضل تبانی پزشک و داروساز

به گزارش اکوبورس به نقل از فارس، در آیین نامه جدید تاسیس داروخانه ها ابلاغیه 8 خرداد 1400 توسط وزارت بهداشت، دو قانون انحصارگرایانه حدنصاب جمعیتی و نیز حدفاصله از داروخانه دایر تاحدودی برداشته شده که از موانع جدی بر سرراه داروسازان برای ورود به بازار دارویی است، حذف انحصار سبب ایجاد رقابت و در نتیجه افزایش کیفیت ارائه خدمات و نیز سهولت دسترسی به امکانات بهداشتی و دارویی در این شرایط خاص و بحران کرونایی است که پیش روی کشور است، پیرامون بررسی آیین نامه جدید تاسیس داروخانه‌ها با دکتر کیوان لطفی کارشناس حوزه بهداشت و سلامت و داروساز جوانی که سرمنشاء انحصار شکنی در مجوز داروخانه‌هاست به گفتگو پرداختیم که مشروح این گفتو در زیر آمده است.

کیوان لطفی کارشناس سلامت و شاکی پرونده انحصار در مجوز داروخانه‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، در خصوص مزایای آیین نامه جدید تاسیس داروخانه‌ها گفت: در آیین‌نامه‌ی جدید داروخانه‌ها قرار بود که دو محدودیت در تاسیس داروخانه‌ها برداشته شود که یکی سقف جمعیتی و دیگری محدودیت جغرافیایی بود که سقف جمعیتی برداشته ولی محدودیت جغرافیایی به شکل جدیدی حفظ شده است و انحصار آن پابرجاست و تنها حدفاصله از داروخانه دایر از حالت الزام‌آور به حالت امتیازی تغییر کرده است، درحالیکه این مورد یک محدودیت بی‌معنا و بی‌ربط است و ربطی به تأسیس داروخانه و فعالیت حرفه‌ای در این حوزه ندارد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت حذف انحصار در داروخانه‌ها افزود: مسلماً در هر شغلی که مانعی در ورود رقبا نباشد، خود به خود ایجاد رقابت می‌کند و این رقابت می‌تواند باعث افزایش کیفیت ارائه محصول و خدمات شود. حذف سقف جمعیتی سبب خواهد شد تا افرادی سریع‌تر وارد حوزه داروخانه‌داری شوند و با افرادی رقابت کنند که به صورت انحصاری پشت پرده داروخانه‌ها قرار دارند که خیلی از آن‌ها داروساز نبوده و داروخانه‌ها را به نام داروسازان دیگری می‌زنند و بعضا داروساز مؤسس در داروخانه حضور ندارد و به جای خود مسئول فنی می‌گذارد که او نیز گاهی حضور نداشته و برای خود قائم مقام قرار می‌دهد که این مسائل بعد علمی داروخانه‌ها را تا پایین‌ترین سطح تنزل داده که اینها همه ناشی از وجود انحصار است.

این کارشناس سلامت در ادمه تاکید کرد: باوجود انحصار در داروخانه‌ها قیمت مجوزها بعضا تا ده میلیارد تومان رسیده است ولی با تسهیل مجوز داروخانه‌ها با وجود آیین نامه جدید، امید است که مجوزها این چینین قیمت‌هایی نخواهند داشت و احتکار مجوزها برطرف می‌شود و بحث احتکار دارو و تبانی پزشک و داروساز می‌تواند با این تسهیل و همچنین با نظارت‌های مردم بر مردم و داروساز بر داروساز و داروخانه بر داروخانه برطرف شود، و با یاری خدا یک رقابت سالم بوجود آید تا بالاخره خدمات دارویی کشور ما توسعه پیدا کرده و وضعیت از اینکه هست بهتر شود.

وی با اشاره به فروش کروکی مکان مناسب به داروخانه‌ها، عنوان کرد: باوجود انحصار و این مانع‌تراشی‌ها از جمله حدفاصله، مسلماً مکان‌های در دسترس برای تاسیس داروخانه با قیمت مناسب کمتر خواهد بود و خود مالکین هم این را می‌دانند که قیمت ماهانه‌ی ملک آنها شاید پنج میلیون تومان باشد ولی چون می‌داند تنها این مکان است که با آن داروخانه‌ای موجود دویست متر فاصله دارد و نزدیک مجتمع پزشکان است قیمت خود را بالا می‌برد. حال داروسازی که با این موانع روبه‌رو می‌شود باید چه کند؟ یا باید سال‌های سال منتظر مجوز بماند یا با گرفتن وام و فروش ملک این پول را تهیه کرده تا از عهده‌ی هزینه‌ها برآید.

لطفی با بیان خطرات انحصار موجود در بازار دارویی تصریح کرد: با این انحصار هر داروخانه حکم یک چاه نفت را برای موسس یا مالک داروخانه بازی می‌کند. برخی‌ از آن‌ها در کشورهای دیگر سکونت دارند و از آن‌جا مدیریت می‌کنند و داروخانه‌هایی که در اینجا درآمدزایی می‌کنند بواسطه حضور موسس یا مالک اصلی داروخانه در خارج از کشور همچون کانادا و آمریکا و غیره این پول‌ها از کشور خارج می‌شود که نتیجه انحصار فعلی در داروخانه‌ها آسیب به اقتصاد کشور، اشتغال داروسازان و نیز رفاه مردم است.

وی در خاتمه افزود: باتوجه به بحران کرونا، در داروخانه‌هایی که انحصاری هستند و مدیریت تنگ‌نظرانه و انحصارطلبانه‌ای دارند، می‌بینیم داروخانه‌ای که به اندازه‌ی ده الی بیست داروخانه فروش دارد، تنها یک مسئول فنی فعالیت کرده و بالتبع مردم در این داروخانه‌ بدون دیدن مسئول فنی، تنها برای خرید دارو هم صف می‌کشند. در حالی که اگر این انحصار جغرافیایی برداشته شود، می‌تواند دو الی سه داروخانه در این محدوده دایر شود و متقاضی تاسیس داروخانه نیز وجود دارد اما مجوز داده نمی‌شود، حتی برای مناطق دور و شهرهای مرزی که مردم نیاز دارند. مانع‌تراشی‌ها آنقدر است که یکی از موارد شیوع کرونا در مراکز درمانی، داروخانه‌هایی هستند که مردم در آن‌جا صف می‌بندند، درحالیکه اگر این محدودیت و انحصار برداشته شود، سهولت دسترسی مردم بیش‌تر خواهد شد و ازدحام در یک داروخانه را نخواهیم داشت.

برچسب ها
اخبار مرتبط

سازندگان واکسن داخلی کرونا در قالب کنسرسیوم همکاری کنند/ هم‌افزایی در تولید واکسن وجود ندارد

اکوبورس: رییس هیات مدیره سازمان نظام پزشکی استان تهران گفت: بخش‌های مختلف برای تولید واکسن وارد شده‌اند، اما هم‌افزایی ندارند؛ همه آنها باید با هم در قالب کنسرسیوم برای تولید مناسب، کیفی و به موقع واکسن همکاری کنند.

۱۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ ادامه مطلب

جدیدترین آمار جهانی مبتلایان و قربانیان کرونا/ آمریکا در صدر آمارها

اکوبورس: شمار مبتلایان به بیماری «کووید-۱۹» در جهان تاکنون به ۲۲۹ میلیون و ۸۳۵ هزار و ۲۳۱ نفر رسیده و مرگ چهار میلیون و ۷۱۳ هزار و ۶۳۶ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است و ۲۰۶ میلیون و ۵۱۵ هزار و ۷۱۸ نفر از مبتلایان نیز بهبود یافته‌اند.

۱۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ ادامه مطلب

تکلیف واکسیناسیون معلولان بستری در خانه چه می‌شود؟

اکوبورس: معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران با اشاره به واکسیناسیون معلولان بسترگرا در منزل گفت: به واسطه چالش‌هایی که دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تهران در انجام واکسیناسیون در منازل بواسطه اعزام تیم‌های تخصصی و تزریق واکسن داشتند، این کار هنوز محقق نشده این در حالیست که پیش از این اعلام کردیم با حضور نماینده‌ای از دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، بهزیستی تیمی متشکل از پزشک و پرستار برای واکسیناسیون آماده می‌کند، اما پاسخی هم در این خصوص دریافت نشد.

۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!