صفحه نخست »» بازار سرمایه »» بورس اوراق و بهادر ۱۶:۱۵ ۱۴۰۰/۰۴/۰۸

واریز ۲۴ هزار میلیارد تومان اقساط انواع صکوک در بهار امسال

اکوبورس: در بهار امسال بالغ بر ۲۴ هزار میلیارد ریال اقساط انواع صکوک دریافت و از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز شده است.
واریز ۲۴ هزار میلیارد تومان اقساط انواع صکوک در بهار امسال

به گزارش اکوبورس، بر اساس آمار منتشر شده در سه ماهه نخست امسال بیشترین حجم و تعداد درخواست تامین‌مالی از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه نسبت به دوره مشابه در ادوار گذشته رقم خورد؛ به طوریکه در این مدت تعداد 12 موافقت اصولی انتشار انواع صکوک مجموعاً بالغ بر 72 هزار میلیارد ریال توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شد که یک مورد آن مربوط به اوراق مرابحه شرکت بهمن دیزل (سهامی عام) است که به مبلغ 5 هزار میلیارد ریال در تاریخ 31 خرداد 1400 منتشر شده است، 11 مورد مابقی نیز همچنان در دست انتشار هستند.

این گزتارش می‌افزاید: 3 مورد از یازده موردی که اشاره شد، موافقت اصولی صادره و در دست انتشار مربوط به شرکت های بازرگانی سایپا یدک (سهامی خاص)، کرمان موتور (سهامی خاص) و شرکت ایرانی تولید اتومبیل سایپا بوده است که سابقه تامین مالی از طریق انتشار انواع صکوک در بازار سرمایه دارند و 8 مورد مابقی مربوط به شرکت‌هایی است که برای اولین بار نسبت به انتشار صکوک در بازار سرمایه اقدام کرده‌اند. مشخصات موافقت اصولی‌های صادره طی سه ماهه اول سال 1400 به شرح جدول زیر است.

لازم به ذکر است، دارایی‌های متنوعی از مواد و قطعات مورد نیاز تولید خودرو و لوازم خانگی گرفته تا سهام و تاسیسات و ماشین آلات که نشان دهنده تنوع ابزارهای مالی اسلامی مبنای انتشار اوراق مذکور قرار گرفته است که نسبت به شرایط مختلف بانیان اوراق وجود دارند.

بنابراین با احتساب موافقت اصولی‌های صادره در اواخر سال 1399 در حال حاضر مجموعاً 13 مورد انواع صکوک با حجم بالغ بر 128 هزار میلیارد ریال در دست انتشار در بازار سرمایه هستند.

بیشتر بخوانید

براساس این گزارش، در بهار سال جاری 5 مورد تامین مالی مجموعاً به مبلغ 39,500 میلیارد ریال از طریق انتشار انواع صکوک در بازار سرمایه به شرح زیر انجام شد که در این میان شرکت‌هایی نظیر ایران خودرو و سرمایه‌گذاری و توسعه کیش چندین بار از این طریق اقدام به تامین مالی کرده‌اند.

همچنین حجم و تعداد صکوک منتشره در سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با دوره مشابه در سال‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته است که یکی از دلایل آن می‌تواند تسهیل فرایند ضمانت صکوک با عملیاتی شدن رتبه‌بندی اوراق و همچنین استفاده از روش توثیق اوراق بهادار به جای استفاده از ضامن بانکی و یا اشخاص حقوقی موضوع ماده پنج دستورالعمل انتشار اوراق باشد.

براساس این گزارش، در سه ماهه ابتدایی سال جاری صکوک اجاره شرکت ایرانی تولید اتومبیل سایپا به مبلغ 3,500 میلیارد ریال در نمادهای «صایپا403» و «صایپا143» سررسید شد و مبلغ آخرین قسط و اصل این اوراق در موعد مقرر پرداخت شد.

 

 تسنیم

برچسب ها
اخبار مرتبط

مدیرعامل «ومعادن»: مردم را در پروژه‌های پر بازده معدنی شریک می‌کنیم

اکوبورس: اکوبورس: مجمع عمومی فوق العاده شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات (سهامی عام) صبح روز پنجشنبه 18 شهریور در محل سالن جلسات این شرکت با حضور سهامداران عمده با موضوع افزایش سرمایه این شرکت تشکیل شد.

۱۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰ ادامه مطلب

جزییات فروش سهام عدالت

اکوبورس: درحالی که مشمولان سهام عدالت که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند همچنان و بعد از گذشت یک سال امکان فروش سهام خود را ندارند، غیرمستقیم ها میتوانند با طی کردن چند مرحله سهام خود را به فروش بگذارند.

۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۶ ادامه مطلب

افزایش سهم تامین مالی از طریق بازار سرمایه با تجمیع و تنقیح قوانین

اکوبورس: رییس هیات مدیره بورس تهران به بررسی اهمیت بازار پایه و دلایل عدم توسعه آن در ایران پرداخت و گفت: در ایران علیرغم آنکه بازار سرمایه متشکل و ساختار یافته از قدمت زیادی برخوردار نیست اما تصویب قانون توسعه ابزارها و نهادهای و تلاش های صورت گرفته و رشد شتابان بخش های مختلفی از بازار سرمایه در سال های اخیر این بازار و پتانسیل نهفته آن را برای تأمین مالی بنگاه های اقتصادی در کانون توجه قرار داده است.

۱۵:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۹ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!