صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۰۸:۴۷ ۱۳۹۹/۱۲/۲۷

یک قرن فراز و نشیب

اکوبورس: یک قرن اخیر به واسطه تغییر در نظامات سیاسی و جابه جایی خطوط مرزی جهان که در نتیجه دو جنگ جهانی بروز کرد جوامع دو قطب و چند قطبی شدند و امروز می بینیم که کشورها به سه دسته توسعه یافته، در حال توسعه و عقب افتاده یا جهان سوم تقسیم شده اند و در تمام این سال های کشورهای پیرامونی توسط کشورهای کانونی مورد استعمار قرار گرفته اند.
یک قرن فراز و نشیب

به گزارش اکوبورس،هر چند با رشد تکنولوژی و توسعه کشاورزی صنعتی برخی از کشورها توانسته اند از نظر سطح شهرنشینی فاصله خود را با کشورها توسعه یافته کمتر کنند و حداقل امکانات و خدمات را به شهروندان خود ارائه بدهند، اما به دلیل اینکه جهان 4 انقلاب صنعتی را تاکنون پشت سر گذاشته اند هنوز کشورهای توسعه یافته از سایر کشورها به واسطه دانشی که در اختیار دارند پیش هستند و همین مساله باعث شده استثمار در دنیا وجود داشته باشد هرچند چهره آن تغییر کرده است.

چراکه در یکسال گذشته با شیوع ویروس کرونا هر چند خطر بیماری در همه کشورها یکسان بود و حتی کشورهای پیشرفته به دلیل داشتن جمعیت مسن بیشتر در آستانه آسیب کرونا قرار داشتند، اما به دلیل بهره مندی از تجهیزات و فناوری های مدرن پزشکی توانستند راحت تر این بیماری را مدیریت کنند و حالا واکسن کرونا به ابزاری برای نمایش قدرت و برتری آنها بدل شده است و برای کسب درآمد بیشتر با جان میلیون ها انسان در کشورهای عقب افتاده بازی می کنند.
همچنین در نیم قرن اخیر هرچند ایران با تجربه جنگ تحمیلی و مشکلات تحریمی مواجه بوده است اما به واسطه مدیریت اسلامی که در طول همه این سال ها اجرا کرده، توانسته است در مسیر استقلال و خودکفایی حرکت کند و این روزها می بینیم که تولید چند واکسن کرونا در کشور در دستور کار قرار دارد و هم اکنون مراحل آزمایش را می گذرانند و به گفته مقام های مسئول تا تابستان سال 1400 به صورت انبوه در اختیار جامعه قرار می گیرد و این نشان دهنده حرکت بالنده کشور به سمت استقلال و توسعه است.
البته بر هیچکس پوشیده نیست که در طول سال های تحریم، استکبار جهانی بسیاری از مردم دهک های پایین جامعه زیر فشار اقتصادی قرار داده و ممکن است تا سالها تبعات ناشی از شکاف اقتصادی در جامعه وجود داشته باشد و به ناهنجاری ها و آسیب ها دامن بزند اما به طور قطع مقاومت و صبوری مردم ایران در این سال ها ستودنی است. 
بنابراین نباید نادیده گرفت که با وجود رشادت ها و تلاش مردم ایران، شایسته آنها نبود که به دلیل سوءمدیریت برخی مسئولان دولتی، فساد، رانت و ... برای تامین کالاهای اساسی اینچنین در صف های طولانی قرار بگیرند.
متاسفانه چند سالی است که اختلاف چندبرابری قیمت محصولات از تولید تا مصرف کننده یکی از معضلات بزرگ بازار میوه و تره بار است که به دلیل عدم شفافیت عملکرد نهادهای نظارتی ضررهای زیادی را به تولیدکننده و مصرف کننده وارد می‌کند. در این خصوص باید سر رشته این معضلات را علاوه بر تحریم در شیوه نظارت و نبود شفافیت در زنجیره اتصال تولید به توزیع جستجو کرد.  
 از این رو به نظر می رسد با توجه به اینکه انتخابات سال 1400 را پیش رو داریم باید افرادی کاندیدای انتخابات شوند که نه تنها از صلاحیت کافی برخوردار باشند تخصص لازم را هم داشته باشند تا بتوانند مرهمی برای اقتصاد بیمار کشور پیدا کنند و مسیر توسعه ایران اسلامی را با صلابت بیشتر دنبال کنند تا بتوانیم خلاء اقتصادی که در سال های اخیر بروز کرده را جبران کنیم و به نوعی به توصیه های رهبر معظم انقلاب در گام دوم انقلاب جامه عمل بپوشانیم.
در پایان روزهای مبارک ماه شعبان، ماه رحمت و برکت الهی، فرخنده‌ ترین روزها برای نکوداشت مقام پاسداران و جانبازان ایثارگر سرافراز ایران اسلامی و همچنین اغار قرن جديد و “عید نوروز باستانی” ، را به مردم عزیز ایران و همچنین هموطنان ايرانی خارج کشور  و به خصوص ایرانیان بلاروس و ایرانیان مقیم انگلستان، تبریک و تهنیت عرض می کنم و از خدای تعالی سلامتی، صحت و پیشرفت را  خواستارم. و اميد آن دارم سال ١٤٠٠ سالی خوب و پر رونق برای تولید کشور و سال بهبود معيشت و اقتصاد مردم عزیز کشورم باشد.
 
دکتر محمدرضا کمالی
جانباز، ایثارگر، کارشناس مسائل سیاسی و اقتصادی

 

برچسب ها
اخبار مرتبط

ساخت یک میلیون خانه در سال؛ رؤیا یا برنامه قابل تحقق؟

اکوبورس: ملزومات مورد نیاز در داخل کشور برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی به میزان کافی وجود دارد. تمرکز بر این نکته که با وجود مهیا بودن مواد اولیه، چرا عرضه مسکن همواره از تقاضا برای آن عقب‌تر بوده، محور اصلی بحث است.

۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!