صفحه نخست »» اقتصادی »» عمران و مسکن ۱۳:۴۸ ۱۳۹۹/۱۲/۰۶

بلاتکلیفی 150 هزار مسکن ملی

اکوبورس: در سال تقریبا چیزی حدود ۹۵۰ تا یک میلیون واحد مسکونی نیاز داریم اما در عمل به ندرت ۶۰۰ تا ۶۵۰ هزار واحد مسکونی در سال تولید می‌شود.
بلاتکلیفی 150 هزار مسکن ملی

به گزارش اکوبورس، مسکن یکی از نیازهای اساسی هر جامعه ای است، همانطور که می دانید امروز با افزایش قیمت مسکن مواجه هستیم. در سال تقریبا چیزی حدود ۹۵۰ تا یک میلیون واحد مسکونی نیاز داریم  اما در عمل به ندرت  ۶۰۰ تا ۶۵۰ هزار واحد مسکونی در سال تولید می‌شود.

این اتفاق موجب می‌شود ضمن افزایش قیمت خانه، یک خانواده برای مسکن دار شدن  مدت زیادی را  به پس انداز درآمد خود بپردازد به عنوان مثال در شهری مانند تهران با در نظر گرفتن متوسط درآمد یک خانواده اگر یک سوم آن را هر ماه پس انداز کند با فرض ثابت بودن تورم و قیمت مسکن   ۶۲ سال طول می‌کشد  تا خانه بخرد حال اگر این خانواده به تواند کل درآمد خود را پس انداز کند حدود این زمان به ۲۲ سال تقلیل می یابد.این در حالی است که مسکن می‌تواند  پیشران مهمی در اقتصاد کشور باشد و بسیاری از تولیدات دیگر را  رونق دهد.

بر این اساس صنعت مسکن ضمن ایجاد اشتغال فراوان مستقیم و غیرمستقیم به ازای هر واحد ۱۰۰ متری دو اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد  همچنین موجب جهش تولید در صنایع وابسته شده و گردش مالی در کسب و کارها را افزایش می دهد این مزایا جدای از تسهیل ازدواج جوانان و  افزایش امید به زندگی در جامعه است.

 همچنین صنایعی همچون سیمان،  بتن، شن و ماسه گچ و گچ کاری، بلوک، سفال آجر، موزاییک کاشی و سرامیک،  سنگ، آهن آلات، چوب، ایزوگام، شیرآلات، تاسیسات  مکانیک  یراق آلات درب و پنجره، نقاشی ساختمان تاسیسات برق شیشه  با رونق صنعت مسکن  رونق خواهند گرفت.

 طبق آمار و ارقام به دست آمده تعداد واحد مسکونی  تکمیل شده در کشور و استان تهران در سال ۱۳۸۵حدود ۶۰۰ هزار دستگاه آپارتمان در کل کشور و ۱۰۰ هزار دستگاه در استان تهران بوده است، و با تکمیل پروژه های مسکن مهر در سال ۱۳۹۲ به حدود یک میلیون دستگاه در کل کشور و ۲۰۰ هزار دستگاه آپارتمان در استان تهران رسیده است. اما از سال ۱۳۹۷  تاکنون ساخت مسکن در کل کشور و استان تهران  به ندرت به رقم ۱۰۰ هزار دستگاه رسیده است.

 اما در دولت پس از کش و قوس های فراوان، تغییر وزیر راه و شهرسازی و مجاب شدن دولت برای ساخت مسکن ملی، هدفگذاری ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان عمر دولت دوازدهم پیش‌بینی شد. اما متاسفانه تاکنون تنها زمین حدود ۲۵۰ هزار واحد تامین شده است و حدود ۱۵۰ هزار واحد دیگر بلاتکلیف هستند.

منبع: اکوناپرس

 

برچسب ها مسکن ،
اخبار مرتبط

کاهش ۹۸ درصدی بارندگی در تهران/ نشانه‌های بروز خشکسالی ظاهر شد

اکوبورس: یک مقام مسئول با اشاره به اینکه ورودی آب به سدها به دلیل گرمای هوا و آب شدن ذخایر برفی نسبت به پارسال تغییری نکرده، گفت: میزان بارندگی در فروردین در سطح استان تهران ۹۸ درصد کاهش یافته است.

۱۴:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۰ ادامه مطلب

آخرین وضعیت فاز دوم آزادراه تهران شمال+جزئیات

اکوبورس: معاون وزیر راه و شهرسازی به پیشرفت فیزیکی ۵۸ درصدی فاز دوم آزادراه تهران-شمال اشاره کرد و گفت: با وجود افزایش حدود دو برابری هزینه‌های ساخت این محور آزادراهی طی سال گذشته، امیدواریم هر چه سریعتر فاز دوم آزادراه تهران شمال در دو مرحله به بهره‌برداری برسد.

۱۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹ ادامه مطلب

موانع تولید سیمان در سال ۱۴۰۰ چیست؟

اکوبورس: اکوبورس: از آنجا كه مقام معظم رهبري همواره بر محوريت توليد ملي در بهبود اوضاع اقتصادي كشور تاكيد كرده و اين مهم همواره در بيانات ايشان نيز مورد توجه قرار گرفته است، امسال نيز ايشان با هدف تحقق كامل جهش اقتصادي،‌ سال 1400 را به نام سال "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها" نامگذاري كرده‌اند. اما يكي از صنايعي كه امكان جهش توليد در آن متصور بوده ولي همچنان با موانع متعددي مواجه است، صنعت سيمان كشور است.

۱۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!