صفحه نخست »» سیاسی ۱۴:۴۵ ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
جهانگیری در جلسه کارگروه رفع موانع جهش تولید:

روش‌های فروش خودرو باید در چارچوب منطقی انجام شود

اکوبورس: معاون اول رئیس جمهور گفت: روش‌های فروش خودرو باید در چارچوب منطقی انجام شود نه به صورت قرعه کشی.
روش‌های فروش خودرو باید در چارچوب منطقی انجام شود

به گزارش اکوبورس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جلسه کارگروه رفع موانع جهش تولید که با موضوع بسته سیاستی جهش تولید در زنجیره صنعت خودرو برگزار شد، گفت: یکی از مصادیق جهش تولید که در سخنان رهبر معظم انقلاب به طور خاص به آن اشاره شد، موضوع جهش تولید در صنعت خودرو بود، صنعتی که نقش پیشران در راه اندازی صد‌ها بنگاه اقتصادی و صنعتی را در کشور دارد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اشتغال صد‌ها هزار نفر در حوزه‌های طراحی، قطعه سازی و خدمات پس از فروش، اظهار داشت: بر اساس گزارشات حدود ۹۰۰ هزار نفر در صنعت خودرو و رشته‌های وابسته اشتغال دارند و باید تلاش کنیم تا با جهش تولید در این بخش، موجب امیدواری و ایجاد آینده‌ای روشن برای صد‌ها واحد تولیدی شویم که سهم مهمی در اشتغال و تولید کشور دارند.

وی با اشاره به برخی اشکالات در قیمت و کیفیت خودرو‌های تولیدی و موضوعاتی نظیر زیان دهی دو خودرو ساز بزرگ کشور، گفت: در کنار این مسائل، حرکت صنعت خودرو کشور رو به رشد است و اگر با دیده انصاف نگریسته شود، تولید کنندگان خودرو توانسته اند بخش زیادی از نیاز داخلی کشور را در شرایط دشوار تحریم برآورده کنند.

جهانگیری با تجلیل از قطعه سازان کشور که تعدادی از آن‌ها توانسته اند تولیداتی متنوع و منطبق با استاندارد‌های روز دنیا تولید کنند، گفت: باید برنامه ریزی ما در جهتی باشد که شرکت‌های قطعه ساز که عموماً در سال‌های اخیر و با مدیریت افراد تحصیلکرده شکل گرفته بیش از پیش تقویت شوند و به شبکه‌های جهانی متصل شوند که بطور روشن یکی از زمینه‌های مهم صادراتی کشور است.

معاون اول رئیس جمهور همچنین بر برنامه ریزی برای مسدود کردن رانت‌های ناشی از فروش خودرو به صورت قرعه کشی، اظهار امیدواری کرد با تدوین راهکار‌های مناسب مطالبات تولید کننده و مصرف کننده خودرو برآورده شود که خودرو با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده واقعی قرار گیرد و تولید کننده دچار زیان هنگفت نشود و دست رانت جویان کوتاه شود.

در این جلسه که علاوه بر نمایندگان قوای مقننه و قضاییه، وزرای صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و دارایی، رییس کل بانک مرکزی، مدیران عامل شرکت‌های ایران خودرو و سایپا نیز حضور داشتند، صالحی نیا رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گزارشی از فروش سالانه میزان تولید خودرو در سال ۱۳۹۹، تعداد شاغلان مستقیم و غیرمستقیم این صنعت و چالش‌ها و راهکار‌های مطرح برای جهش تولید در زنجیره صنعت خودرو ارائه کرد.

همچنین پس از بحث و تبادل نظر پیرامون موضوعاتی نظیر قیمت گذاری دستوری، رشد نهاده‌های تولید، کمبود نقدینگی و کاهش وابستگی و افزایش صادرات مقرر شد با تشکیل کارگروهی تا پایان بهمن ماه سال جاری بسته کامل راهکار‌های جهش تولید در زنجیره صنعت خودرو ارائه شود که در آن علاوه بر تامین نظر خودرو سازان، شورای رقابت و نهاد‌های موثر، منافع مصرف کنندگان نیز در نظر گرفته شود.

برچسب ها
اخبار مرتبط

وزارت خارجه درباره نحوه اعزام رایزن‌های اقتصادی اطلاعیه‌ای صادر کرد

اکوبورس: روابط عمومی وزارت امور خارجه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: اعزام رایزنان بازرگانی متناسب با نیاز‌های روز و ظرفیت اقتصادی با سایر کشور‌ها از سوی سازمان توسعه تجارت وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می‌شود.

۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!