صفحه نخست »» اجتماعی ۱۲:۴۷ ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
وزیر علوم:

اعزام دانشجوی بورسیه به خارج از کشور کاهش یافته است

اکوبورس: غلامی گفت: آمار پایین اعزام دانشجوی بورسیه به خارج نشان می‌دهد که دانشگاه‌های ما ظرفیت تربیت نیروی متخصص را دارند.
اعزام دانشجوی بورسیه به خارج از کشور کاهش یافته است

به گزارش اکوبورس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری در سومین نشست مجازی خیرین آموزش عالی کشور  اظهار کرد: امیدواریم قدم‌های خیر برای ساخت خوابگاه‌ها پایدار باشد.

او ادامه داد: از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون اقدامات خوبی در زمینه ارتقای کیفیت خوابگاه‌ها انجام شده البته نقدهایی هم وجود داشته که طبیعی است.

غلامی تصریح کرد: در حوزه آموزش عالی در این چهل سال کلیه نیاز‌های کشور را در آموزش و تربیت نیروی انسانی تحصیل کرده متخصص و کارشناس تامین کردیم به گونه‌ای که امروز دولت تعداد خیلی کمی بورسیه به خارج اعزام می‌کند؛ طبق آمار امسال فقط حدود ۱۰۰ نفر اعزام شدند.

او ادامه داد: آمار پایین بورسیه خارج از کشور نشان می‌دهد که دانشگاه های ما ظرفیت تربیت نیروی متخصص را به طور کامل دارند.

غلامی با بیان اینکه متخصصان ما در هر جایی که باشند، خوش می‌درخشند، گفت: استاندارد آموزش عالی ما بالاست براین اساس ایجاد امید، شادابی، نشان دادن نیمه پر لیوان و ارائه دستاوردها خیلی مهم است.

وزیر علوم بیان کرد: گاهی نقد می شود که فارغ التحصیلان ما نمی توانند در بخش صنعت وارد شوند؛ این امر ناشی از مشکل وزارت علوم و آموزش عالی نیست بلکه صنعت باید بیشتر به روز شود.

او یادآوری کرد: شرکت های دانش بنیان ما همواره در حال درخشش هستند؛ این امر نشان می دهد که جوانان ما برای علم روز تربیت شده اند.

غلامی با اشاره به اینکه در حوزه پژوهش سال‌ها در زمره ۲۰ کشور مطرح دنیا بودیم، گفت: طی ۶ سال گذشته در تولید دانش و عرضه آن به مجامع بین المللی در رتبه ۱۵ و ۱۶ قرار گرفتیم. این موفقیت ها دستاوردهای مهمی است که با تلاش تحصیل کنندگان جامعه علی رغم محدودیت‌های جامعه علمی بدست آمده است.

وزیر علوم ادامه داد: در برخی رشته‌های علمی جزو ۱۰ کشور اول دنیا هستیم. در حوزه فناوری نیز دانشگاه‌ها در پاسخ به نیاز جامعه، بسیار خوب عمل کرده اند. در حال حاضر ۴۵ پارک علم و فناوری مشغول به فعالیت هستند.

او افزود: وزارت علوم متولی ۳۷ پارک است و همه پارک‌ها علاوه بر حمایت وزارت علوم، تحت حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم هستند.

غلامی با بیان اینکه  ۲۰۰ مرکز رشد در دانشگاه‌ها فعال هستند، گفت: بسیاری از پارک‌های علم و فناوری در کنار دانشگاه‌ها قرار دارند، بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ شرکت دانش بنیان در این مجموعه‌ها هستند که در دوران کرونا اقدامات بی نظیری داشتند.

او افزود: این مجموعه ای از دستاوردهای آموزش عالی است که به جامعه تقدیم شده است. امیدواریم در این زمینه توفیقات بیشتری حاصل شود. آمدن خیرین در این مجموعه بسیار امید بخش بوده و در توانمند سازی دانشگاه‌ها بسیار اثرگذار خواهد بود. بحث حمایت از دانشجویان و تکریم آنها با فراهم کردن شرایط برای زیست آنها در دانشگاه‌ها، سرمایه گذاری ارزشمندی است که خیرین می‌توانند به آن بخش ورود کنند.

وزیر علوم تصریح کرد: ما در دانشگاه‌ها زمینه‌های مختلفی داریم که خیرین آموزش عالی می‌توانند به آن ورود کنند؛ از جمله می‌توان به رفاهیات زیست دانشجویی و تأمین تجهیزات آزمایشگاهی اشاره کرد.

برچسب ها
اخبار مرتبط

بارش باران در استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل/ ورود سامانه بارشی جدید به کشور از روز پنجشنبه

اکوبورس: امروز در استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، سواحل دریای خزر، خراسان جنوبی و پاره‌ای از مناطق خراسان رضوی بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!