صفحه نخست »» اقتصادی »» عمران و مسکن ۱۰:۳۱ ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
رئیس سازمان ملی استاندارد خبر داد:

۲۶ تله کابین در کشور مجوز استاندارد ندارند

اکوبورس: پیروز بخت گفت:در حال حاضر در کشور ۴۴ تله کابین داریم که ۱۱ مورد دارای مجوز و ۲۶ مورد مجوز استاندارد ندارند.
۲۶ تله کابین در کشور مجوز استاندارد ندارند

به گزارش اکوبورس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،نیره پیروز بخت رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: در سال ۹۹ در شرایط حادی قرار داشتیم، چرا که در ابتدای سال مقام معظم رهبری نام امسال را جهش تولید گذاشتند و ما باید در این راه قدم بر می داشتیم.

او بیان کرد: در همین سال با ویروس کرونا مواجه شدیم و بحث تنگ‌تر شدن تحریم‌ها علیه کشور و فضای سیاسی به طبع در حوزه اقتصادی اثر گذاشت. در سازمان استاندارد سعی بر این است که از مصرف کننده حمایت کنیم.

پیروز بخت ادامه داد:بحث ایمنی مواد غذایی بسیار مهم است، به ویژه در شرایط کووید ۱۹، متاسفانه در ماه‌های اخیر می‌بینیم که کلیپ‌ها و اخبار نامناسب و دروغی در مورد مواد غذایی ساخت داخل  در فضای مجازی منتشر شده است.

رئیس سازمان ملی استاندارد تشریح کرد:از همه رسانه ها درخواست داریم، همه را آگاهی کنند، این اخبار در فضای مجازی درست نیست. امسال روی بحث واردات مواد غذایی تمرکز ویژه داشتیم که طرح کنترل بازار است، در شرایطی که حضور فیزیکی در این بازار سخت است، اما تا جایی که توانستیم بازار را رها نکردیم .

او بیان کرد: چند وقت پیش خبری در مورد کلوچه شنیدیم که در آلمان از آن ایراد گرفته بودند، اما بررسی کردیم و متوجه شدیم ماجرا چیز دیگری بود، استاندارد آن‌ها مطابق استاندارد ما نبود و ما آزمایش‌های خیلی زیادی در این راستا انجام داده بودیم، بر اساس استاندارد روز دنیا و ایران هیچ مشکلی وجود نداشت.

پیروز بخت ادامه داد:سازمان ملی استاندارد روی مباحث روز تاکید بسیار دارد به عنوان مثال در خصوص مواد غذایی از ۳۴ هزار استانداردی که در سازمان استاندارد تدوین شده ۴ هزار واحد استانداردهای لازم را داشتند.

او ادامه داد:از حدود هزار فراورده که مشمول استاندارد هستند، ۳۷۸ مورد صنایع غذایی است که بیش از یک‌سوم محصولات را شامل می شود. از کل پروانه های استاندارد که تاکنون برای واحد‌های مختلف صادر شده، ۱۱ هزار و ۷۶۰ مورد برای واحدهای مواد غذایی است.

رئیس سازمان ملی استاندارد تشریح کرد: از حدود ۲۷ هزار واحد تولیدی که مجوز استاندارد دریافت کردند، ۵ هزار ۸۳۸ واحد صنایع غذایی و کشاورزی هستند. برای اولین بار شرکت‌های گواهی کننده سیستم غذایی را تایید صلاحیت کردیم.در حال حاضر ۷ شرکت می توانند گواهی سیستم ایمنی غذا صادر کنند.

او بیان کرد: در ۹ ماه اخیر برای ۱۲۴ هزار واحد کشاورزی، گواهینامه حد مجاز آلاینده‌ها با کمک جهاد کشاورزی صادر کردیم. تنها مرجع صدور حلال سازمان ملی استاندارد است. برای ۴۵ کالا گواهی حلال صادر شده است.

پیروز بخت ادامه داد: ۱۸،۵ درصد تجارت کالا‌ها در سطح دنیا کاهش پیدا کرده است که این موضوع ناشی از انتشار ویروس کرونا است، کاهش واردات برای ما بد نیست، اما در مجموع بحث تجارت مطرح است و می‌توان گفت صادرات افزایش یافته است.

رئیس سازمان ملی استاندارد تشریح کرد: امسال آیتم نامه مشاغل خانگی با وزارت کار و امور اجتماعی تصویب کردیم که به موجب آن‌ مشاغل روستایی می‌توانند گواهی انطباق دریافت کنند که آن برای شرکت‌های دانش بنیان هم کاربرد دارد.

او افزود: از نظر سازمان ملی استاندارد باید به شرکت‌های دانش بنیان اهمیت داد که اکنون ۶۷ گواهی برای این شرکت‌ها صادر شده است.

پیروز بخت گفت:در بحث آلودگی هوا، همانطور که همه می‌دانند سازمان استاندارد فقط به صورت همکار فعالیت دارد، طبق آیین نامه فنی چندین ماده برای سوخت روغن‌موتور تدوین کرده ایم.

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: استاندارد مازوت و بنزین با کمک شرکت نفت در حال کار است و اگر مشکلی باشد در جلسات حتما مشکلات برطرف خواهد شد.در ۹ ماه نخست سال حدود ۷۷ هزار دستگاه نازل سوخت  و‌  ۴ هزار و ۱۲۷ نازل سی ان‌جی را کنترل کردیم.

او افزود: یکی از مواردی که سازمان ملی استاندارد روی آن تمرکز دارد بحث وسایل ورزشی و شهربازی ها است، برخی از این وسایل با دستورات مقام استانی بازگشایی می‌شوند در صورتی که وسایل استاندارد لازم را ندارند، از مسئولان استانی  درخواست داریم جان مردم را به خطر نیاندازید. در حال حاضر در کشور ۴۴ تله کابین داریم که ۱۱ مورد مجوز دارد و ۲۶ مورد مجوز استاندارد ندارند.

برچسب ها
اخبار مرتبط

مسافران هوایی مبدا و مقصد خوزستان باید تست منفی کرونا داشته باشند

اکوبورس: سخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: مسافرانی که قصد سفر از مبدا و یا به مقصد خوزستان را دارند باید قبل از سوار شدن به هواپیما آزمایش PCR منفی از نظر کووید ۱۹ را با اعتبار حداکثر ۷۲ ساعت ارائه کنند.

۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!