صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۱۲:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۲

صفرهای مهم‌تر از یک

اکوبورس: «صفر» بازهم صدرنشین اخبار شد. عیبی هم ندارد، مسئله‌ای است که باید اهالی اقتصاد به آن بپردازند و بررسی کنند اما نکته اینجاست که عموم اقتصاددانان، بر این نکته متفق القولند، این حذف و اضافه‌های صفری، «تقریباً هیچ» دردی را دوا نمی‌کند و به عبارتی صفربازی‌ها علاج بیماری اقتصاد ما نیست؛ نهایتاً مکمل است، آن‌هم برای اقتصادی که ثباتش قطعی شده نه اوضاع‌واحوال کنونی اقتصاد کشور.
صفرهای مهم‌تر از یک

به گزارش اکوبورس،  «صفر» بازهم صدرنشین اخبار شد. عیبی هم ندارد، مسئله‌ای است که باید اهالی اقتصاد به آن بپردازند و بررسی کنند اما نکته اینجاست که عموم اقتصاددانان، بر این نکته متفق القولند، این حذف و اضافه‌های صفری، «تقریباً هیچ» دردی را دوا نمی‌کند و به عبارتی صفربازی‌ها علاج بیماری اقتصاد ما نیست؛ نهایتاً مکمل است، آن‌هم برای اقتصادی که ثباتش قطعی شده نه اوضاع‌واحوال کنونی اقتصاد کشور.

عادت کردیم به فرار از زیر بار مسئولیت اصلی، آن‌هم به‌وسیله طراحی یک زمین‌بازی فرعی و بحث‌های چالش‌برانگیز و جنجالی؛ چراکه بازی در زمین اصلی و با حریف قدر و دست‌وپنجه نرم کردن با غول‌های تورم و بیکاری و اشتغال و ... بدنی ورزیده و آماده می‌خواهد.

این جنس صفرها فقط در اقتصاد نیستند، در فرهنگ می‌شود صفری به نام کنسرت پیدا کرد، در امور اجتماعی صفری به نام حضور بانوان در ورزشگاه خودنمایی می‌کند، در سیاست، رفع حصر می‌شود صفر، در فضای بین‌الملل یک روز برجام «تقریباً هیچ» و یک روز SPV سرکاری و قس علی‌هذا.

کاسبی با این صفرها برای برخی خیلی سود دارد. مثلاً بودجه نهادهای فعال و انقلابی که سرجمعش به نسبت بودجه کشور، تقریباً صفر است را بولد می‌کنند و از پاسخگویی نسبت به دوسوم بودجه کل کشور که در اختیار مؤسسات و شرکت‌های دولتی است، فرار می‌کنند.

البته گویی جنس دنیا همین است، درگیر شدن به صفرها و بی‌ارزش‌ها و رها کردن یک‌ها، مهم‌ها و اولویت‌ها. در قرآن کریم کم نیست از ترجیح‌های بلا مرجح بندگان فراموش‌کاری مثل ما؛ تؤثرون الحیاة الدنیا و الآخرة خیر و ابقی؛ زندگی دنیا را ترجیح می‌دهند، حال‌آنکه آخرت، باقی و نیکوست.

 به‌نوعی لهو و لعب دنیا زینت داده می‌شود و اصل ماجرا به ورطه فراموشی می‌رود. حاشیه‌ها، بی‌دلیل و بی‌جهت، مهم‌تر از متن دانسته و پرداخته می‌شود و وقتی به خود می‌آییم، فرصتِ ازدست‌رفته، جز حسرت، چیزی عایدمان نمی‌کند. اصلی و فرعی کردن امور و شناخت اولویت‌ها از مهم‌ترین مسائل در زندگی و مدیریت است و همان است که برخی را بزرگ و گروهی را کوچک و حقیر می‌کند.

مسعود پیرهادی

برچسب ها
اخبار مرتبط

رشد صنایع با توسعه تجارت الکترونیک

اکوبورس: توسعه تجارت الکترونیک مزایای فراوانی از جمله تقویت رقابت در بازار کالاها و خدمات، شفافیت داده ها در بازار و کاهش تعداد واسطه‌ها بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نهایی را برای صنایع به همراه دارد. در این میان در بورس کالای ایران تمام معاملات در بستر الکترونیک با حذف بروکراسی‌های غیرضروری انجام می‌شود که علاوه بر شفافیت، اطلاع‌رسانی مناسب و توسعه دسترسی عمومی به سامانه‌های معاملاتی در سطح کشور را به همراه داشته است.

۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ ادامه مطلب

آیا می‌توان به میانجیگری ژاپن امیدوار بود؟

اکوبورس: سفر آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن، به تهران را باید تحول مهمی در بستر بحران در روابط ایران و امریکا به شمار آورد. تردیدی نیست که این سفر اگر نگوییم صرفاً، حداقل عمدتاً با هدف میانجیگری است چراکه اگر غیر از این بود و روابط دوجانبه مدنظر قرار داشت، ژاپن نباید در آستانه این سفر با توقف خرید نفت از ایران روابط اقتصادی خود با ایران را دچار مشکل می‌کرد.

۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ ادامه مطلب

علل کاهش قیمت دلار چیست؟

اکوبورس: بازار ارز طی یک ماهه اخیر دچار سقوط قیمت شده، به نحوی که دلار یک ماهه بیش از 16 درصد از ارزش خود را از دست داده است؛ علت افت بازدهی در بازار ارز چیست؟

۱۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.