صفحه نخست »» اقتصادی »» صنعت معدن و بازرگانی ۲۱:۳۲ ۱۳۹۹/۰۶/۳۰

نکاتی درباره بسته حمایت از صادرات گمرک ایران

اکوبورس: طبق اعلام معاون فنی و امور گمرکی گمرک : ایران، پیرو بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی و در راستای اهداف عالی سازمان جهت حمایت از واحدهای تولیدی به منظور رونق و جهش تولید، بسته حمایت از صادرات گمرک ایران به کلیه گمرکات کشور جهت اجرا ابلاغ شد.
نکاتی درباره بسته حمایت از صادرات گمرک ایران

به گزارش اکوبورس : مهرداد جمال ارونقی- معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران- تسهیلات مندرج در این بسته حمایتی را تشریح کرد که به شرح زیر است.
 

۱- باتوجه به اجرای طرح دور اظهاری محموله‌های صادرات قطعی، کلیۀ فعالان تجاری و ذینفعان مربوطه می‌توانند از تسهیلات ارائه شده در این خصوص بصورت شبانه روزی استفاده کنند؛

۲-ورودموقت جهت پردازش و استرداد حقوق ورودی:صدور و تمدید مجوز‌های ورودموقت برای پردازش و تمدید پروانه‌های ورودموقت برای پردازش به حوزه‌های نظارت گمرکات و گمرکات مراکز استان‌ها تفویض اختیار گردیده، همچنین امکان تسویه پروانه‌های ورودموقت به صورت مرحله‌ای (قبل از انجام کامل صادرات) فراهم شده است؛

-استرداد حقوق ورودی کالا‌های وارداتی که عیناً از کشور صادر می‌گردند و نیز مواد اولیه به کاررفته در تولید محصولات صادراتی به حوزه‌های نظارت گمرکات و گمرکات مراکز استانها، تفویض اختیار گردیده است؛ همچنین در رسیدگی به درخواست‌های استرداد حقوق ورودی صادرکنندگان نمونه ملی و استانی و نیز فعالان مجاز اقتصادی (AEO) مطابق مفاد بخشنامه صدر الاشاره تسریع گردد.

۳-صادرات موقت کالاها:صدور مجوز صادرات موقت کالا‌ها جهت تعمیر، شرکت در نمایشگاه، تجهیزات مورد نیاز صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی و خودرو به گمرکات تهران، مراکز استان‌ها و نیز گمرکات مرزی و ... تفویض اختیار گردید ه است.

۴-‌صادرات غیر نفتی:-‌امکان ارائه خدمات «حمل یکسره» و «ارزیابی در محل» به واحد‌های تولیدی در انجام تشریفات گمرکی محموله‌های صادراتی فراهم و همچنین امکان خروج محموله‌های صادراتی واحد‌های تولیدی از طریق بازارچه‌های مرزی (به استثنای برخی کالا‌ها همچون مشتقات نفتی) میسر گردیده است، لذا مقتضی است گمرکات نسبت به اجرای آن اقدام نمایند وهمچنین نسبت به ارائه خدمات در خارج از ساعات اداری و ایام تعطیل و ارائه تسهیلات اقدام لازم معمول گردد.


بیشتر بخوانید: اختصاص یک میلیاردیورو برای اعتبار خریدار و فروشنده در حوزه صادرات


-‌باتوجه به ایجاد شرایطی مناسب جهت تسهیل انجام تشریفات گمرکی محموله‌های صادراتی در گمرکات مبدأ از جمله عدم نیاز به مراجعه محموله اظهارنامه‌های صادراتی مسیر‌های سبز و زرد جهت توزین و ایجاد امکان ثبت مشخصات حامل‌ها توسط صادرکنندگان در اظهارنامه‌های صادراتی مسیر‌های موصوف، ایجاد امکان تودیع ضمانتنامه بانکی توسط صادرکنندگان کالا‌های مشمول عوارض صادراتی به جای پرداخت نقدی، کاهش مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی واحد‌های تولیدی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از طریق امکان نگهداری بخشی از کالای صادراتی تولیدشده در مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی به عنوان تضمین و ایجاد امکان صادرات کالا‌های صادرکنندگان دارای گواهی صادرکننده برتر و دارندگان گواهی کاربرد علامت استاندارد بدون نیاز به اخذ مجوز موردی استاندارد، امکان اختصاص درب و مسیر ویژه صادرات به خصوص در گمرکات مرزی پرتردد برای کالا‌های سریع الفساد و خطرناک، شایسته است نسبت به ارائه تسهیلات اشاره شده اقدام نمایند.


-‌باتوجه به ایجاد ارتباط سیستمی با سازمان‌های همجوار جهت اخذ کلیه مجوز‌های مقرراتی مربوطه، جهت تسریع و تسهیل انجام تشریفات گمرکی محموله‌های صرفاً نسبت به اخذ مجوز‌های مربوطه بصورت سیستمی اقدام فرمایید.

۵- صادرات نفتی:با توجه به اصلاح «دستورالعمل اصلاح و بهبود فرآیند‌های صادرات، واردات، عبور (ترانزیت) و سوآپ نفت‌خام و میعانات گازی، فرآورده‌ها و مشتقات نفتی» به گمرکات ابلاغ گردیده که لازم است گمرکات نسبت به اجرای آن اقدام نمایند.


-باتوجه به حذف روند خوشنامی در فرآیند صادرات مشتقات مایع نفت و گاز، مطابق دستورالعمل اصلاح و بهبود فرآیند‌های صادرات، واردات، عبور (ترانزیت) و معاوضه (سوآپ) نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌ها و مشتقات نفتی در امورگمرکی و به منظورتسهیل تشریفات گمرکی محموله‌های صادراتی متعلق به واحد‌های تولیدی یا مظروف دارای علامت استاندارد ملی (صادراتی توسط واحد‌های تولیدی یا بازرگانی) و نیز محموله‌هایی که مشمول کدگذاری نمیباشند و از طریق رینگ صادراتی بورس خریداری میگردد، خروج این محموله‌ها پس از انجام فرآیند نمونه برداری با اخذ تعهد از صادرکننده میسر گردیده است.

- با توجه به ایجاد امکان نگهداری محموله‌های صادراتی مشتقات مایع نفت و گاز متعلق به واحد‌های تولیدی در انبار‌های اختصاصی، ایجاد امکان نگهداری محموله‌های صادراتی مشتقات مایع نفت و گاز تولید شده در مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در انبار‌های اختصاصی وایجاد امکان صادرات فرآورده‌های اصلی نفتی (بنزین، نفت سفید، گازوئیل و مازوت) توسط شرکت‌های تابعه وزارت نفت از طریق کلیه مرز‌های رسمی کشور، لازم است گمرکات مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند.

۶-‌ارائه تسهیلات به فعالان مجاز اقتصادی (AEO):در راستای اهداف عالی سازمان در حمایت از فعالان اقتصادی مجاز، لازم است تسهیلات ذیل به این گروه از خدمت گیرندگان محترم در بخش صادرات ارائه گردد:

- پذیرش و تسهیل رسیدگی به درخواست مجوز ورود موقت برای پردازش
- تسریع در رسیدگی به درخواست‌های استرداد حقوق ورودی
-استفاده از تسهیلات «ارزیابی در محل»
- ارائه تسهیلات بسته حمایت از صادرات به صورت کامل به فعالان مجاز اقتصادی.
- با توجه به اینکه رسیدگی به پرونده اختلاف گمرکی فعالان اقتصادی مجاز به صورت فوری و خارج از نوبت در کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی صورت می‌پذیرد جهت ارسال پرونده‌های مربوطه به کمیسیون، گمرکات اجرایی نیز تسریع کنند.

منبع: ایسنا

برچسب ها
اخبار مرتبط

رانت ۴ هزار میلیاردی مافیای فولاد

اکوبورس: رئیس انجمن نوردکاران فولادی گفت: در روز روشن در این کشور، شمش را با قیمت ۴۹۰ دلار به خریدار داخلی می‌فروشند در حالیکه همین محصول با نرخ ۴۰۰ دلار به خریدار خارجی فروخته شده است.

۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷ ادامه مطلب

قیمت‌گذاری دستوری فولاد لغو شد

اکوبورس: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه مجلس دستورالعمل قیمت گذاری دستوری فولاد را لغو کرد، گفت: مقرر شد، برای شفاف سازی، علاوه بر شمش کل زنجیره فولاد در بورس عرضه شود.

۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ ادامه مطلب

هدف‌گذاری ظرفیت تولید ۵۵ میلیون‌تن فولاد خام در افق ۱۴۰۴

اکوبورس: طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، ضمن همکاری این سازمان با تشکل‌های مرتبط، طرح توازن فولاد کشور با هدف ایجاد ظرفیت تولید ۵۵ میلیون‌تن فولاد خام در افق ۱۴۰۴ تدوین شده و قرار است تا وضعیت پروژه‌های زنجیره فولاد به‌صورت مستمر مورد پایش و ارزیابی قرار گیرند.

۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!