صفحه نخست »» بازار سرمایه »» بورس اوراق و بهادر ۱۳:۳۹ ۱۳۹۹/۰۵/۱۱

چشم انداز وضعیت آتی بازار بورس

اکوبورس: براساس آخرین آمار منتشر شده بانک مرکزی، نرخ رشد نقدینگی در فصل اول 1399، 7.5 درصد رشد داشته و به 2هزار 567 هزار میلیارد تومان رسیده است. نقدینگی، تورم و نرخ ارز در اقتصاد ایران، ارتباط تنگاتنگی باهم دارند. حجم نقدینگی در اقتصاد ایران، قادر به توضیح 88 درصد از تغییرات نرخ ارز (حجم نقدینگی سمت تقاضای بازار ارز را دچار اختلال می کند) است.
چشم انداز وضعیت آتی بازار بورس

به گزارش اکوبورس،  ارز مانند سایر کالاها، توسط سمت عرضه و تقاضا تعیین می شود. باتوجه به اینکه سمت عرضه، به دلیل کاهش فروش نفت و همچنین افت قیمت آن با مشکل مواجه است، دولت در تلاش است تا تقاضای سفته بازی ارز را تا حد ممکن کنترل کند. بهترین راه و به عبارتی تنها راه برای نیل به این هدف، حمایت از بازار بورس است. در فصل اول 1399، 54 هزار میلیارد تومان نقدینگی، جذب بازار بورس شده، که نسبت به فصل آخر 1398، رشد بیش از 200 درصدی را ثبت کرده است.

در حال حاضر، میزان عرضه ارز، به سختی می تواند جوابگوی تقاضای معاملاتی باشد. جهش اخیر نرخ ارز به 25 هزار تومان نیز در نتیجه افزایش تقاضای معاملاتی رخ داد. بنابراین اگر بازار بورس نتواند، احساس امنیت را برای سرمایه گذاران ایجاد کند و پول جذب شده، از بورس خارج شوند با توجه هبستگی بالای نقدینگی و نرخ ار، تثبیت نرخ ارز بالای 36 هزار تومان دور از انتظار نیست. دولت تاکنون اقدامات بسیار مطلوب و مفیدی در جهت هدایت نقدینگی به سمت بازار بورس انجام داده است اگرچه پایه های بورس از جمله معامله گران آموزش دیده و سیستم های معاملاتی از استحکام لازم برخوردار نیستند. 

با توجه به تلاش های دولت در جهت بازگرداندن آرامش و ثبات به اقتصاد و سایر بازارهای موازی و با فرض ثابت در نظر گرفتن سایر شرایط (برای مثال عدم وقوع شورش به دلیل مشکلات اقتصادی و ...)،  احتمال ریزش سنگین و یکباره به مانند سناریوی 1392 برای بازار بورس، وجود ندارد.از طرفی عمده بازیگران بازار و حقوقی ها وابسته به دولت یا نهادهای وابسته هستند که می توانند کنترل معاملات را داشته باشند. بر همین اساس معتقدیم  با توجه به شواهد موجود، انتظار صعود شدید یا سقوط در بازار بورس ایران وجود ندارد و بازار بورس با شیب ملایم، به سمت بالا حرکت خواهد کرد.

کارگزاری بانک صنعت و معدن

برچسب ها ارز ، دلار ، بورس ،
اخبار مرتبط

توقف ۴ نماد بانکی در بورس

اکوبورس: انتشار آخرین لیست نمادهای متوقف شده در تالار شیشه ای از سوی بورس اوراق بهادار تهران نشان می دهد که در میان ۴۴ نماد متوقف شده، ۴ نماد بانکی نیز حضور دارد.

۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۷ ادامه مطلب

نمادهای بورسی متوقف شده

اکوبورس: آخرین لیست نمادهای متوقف بورسی تا تاریخ 15 مرداد ماه حاکی از آن است که از میان نمادهای بورسی، چند نماد به دلایل مختلف از جمله تعلیق نماد معاملاتی، برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده، تغییرات بیش از ۵۰ درصد در ۱۵ روز متوالی و... متوقف شده‌اند.

۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!