صفحه نخست »» تحلیل و یادداشت ۱۳:۲۶ ۱۳۹۷/۰۹/۲۱

چرا حرکت ارز رو به پایین است؟

اکوبورس: ترس از تحریم‌های 13 آبان در چند ماه گذشته بازار را با نوسانات بسیارزیادی مواجه کرد و قیمت‌ها در این بازار روند صعودی را طی کردنداما بعد از13 آبان ، بازار ارز با آرامش روبرو شد.
چرا حرکت ارز رو به پایین است؟

به گزارش اکوبورس، درواقع یکی از مهم‌ترین دلایل کنونی آرامش بازار ارز این است که آن چیزی که بازار انتظار آن را داشت  متفاوت از آن چیزی بود که اتفاق افتاد.

 قبل از اینکه دور دوم تحریم‌ها اجرا شود بازارتصوری از پیامدهای تحریم‌هاداشت و به نظر می‌رسد آن چیزی که بازار تصور می‌کرد و انتظار داشت خیلیبدتر از آن چیزی بود که اتفاق افتاد.

عموماً بازارها زمانی که یک خبر بدی پیش می‌آید، رفتار فراتر از واقعیت نسبتبه آن خبر نشان می‌دهند و نگرانی‌های موجود را با اندازه‌های بزرگ‌تر از آنچیزی که اتفاق می‌افتد منعکس می‌کنند .

بنابراین قبل از اینکه تحریم‌ها اجرایی شود این عدم اطمینان وجود داشت وتصور می‌شد فروش نفت ایران خیلی کمتر از این باشد و فروش پتروشیمی‌هاآسیب ببیند ، تصور می‌شد نقل و انتقالات ارزی بیش از این محدود شود کهاین اتفاقات با آن کیفیتی که تصور می شد رخ نداد.

در حقیقت، زمانی که تصوری از یک موضوعی داریم و می‌بینیم واقعیتمتناسب با تصورات ما نبوده و شرایط بهتر از آن چیزی است که فکر می‌کردیم؛ بازار شروع به اصلاح آن تصور اشتباه می کند که یکی از مهم‌ترین دلایلکاهش نرخ دلار در هفته‌های اخیر همین موضوع بوده است.  

با این ترتیب ،هرچه بعد از 13آبان جلوتر رفتیم این عدم اطمینان در بازار کم‌ر و کمتر شد و بازار با واقعیت مواجه شد. بخشی از این انتظارات رفتاری و بخشدیگر آن اقتصادی است و هر دو عامل می‌تواند انتظارات را شکل بدهد.

از سوی دیگر اقدامات بانک مرکزی هم در این میان تأثیرگذار بود و اقداماتیکه در خصوص مبارزه با پول‌شویی درزمینههچک‌ها انجام داد اقدامات خوبیبود.

در حال حاضر در دوره‌ای به سر می‌بریم که با واقعیت‌های ناشی از تحریم‌هامواجه شده ایم وبه جای رفتارهای هیجانی واقعیت‌های اقتصادی‌ بر بازارحکم‌فرمایی می‌کنند. قیمت ارز تثبیت‌شده و تقاضا برای خرید کاهش پیداکردهاست. اما برای پیش‌بینی قیمت ارز در بازار باید به لحاظ اقتصادی توان بازاررا ببینیم که چگونه است.  

همان‌طور که اشاره شد، به‌راحتی نمی‌توان آینده بازار ارز را پیش‌بینی کرد امابعد از فشارهایی که در بازار ارز ایجاد شد آرامش بازار نشان‌دهنده آن استکه بازار خواسته است انتظارات خود را با واقعیت تطبیق بدهد و آن‌ها را براساس اطلاعات جدیدی که مشاهده می‌کند منعکس کند ، از همین رو به نظرمی‌رسد نیروها برای جلوگیری از افزایش قیمت ارز زیاد است و به نظر می رسد نه تنها قیمت ارز افزایش پیدا نمی‌کند بلکه فشار برای کاهش هم همچنانموجود است.

*تحلیلگر مسائل ارزی

 

میثم رادپور

برچسب ها ارز ، دلار ،
اخبار مرتبط

رشد صنایع با توسعه تجارت الکترونیک

اکوبورس: توسعه تجارت الکترونیک مزایای فراوانی از جمله تقویت رقابت در بازار کالاها و خدمات، شفافیت داده ها در بازار و کاهش تعداد واسطه‌ها بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نهایی را برای صنایع به همراه دارد. در این میان در بورس کالای ایران تمام معاملات در بستر الکترونیک با حذف بروکراسی‌های غیرضروری انجام می‌شود که علاوه بر شفافیت، اطلاع‌رسانی مناسب و توسعه دسترسی عمومی به سامانه‌های معاملاتی در سطح کشور را به همراه داشته است.

۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ ادامه مطلب

آیا می‌توان به میانجیگری ژاپن امیدوار بود؟

اکوبورس: سفر آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن، به تهران را باید تحول مهمی در بستر بحران در روابط ایران و امریکا به شمار آورد. تردیدی نیست که این سفر اگر نگوییم صرفاً، حداقل عمدتاً با هدف میانجیگری است چراکه اگر غیر از این بود و روابط دوجانبه مدنظر قرار داشت، ژاپن نباید در آستانه این سفر با توقف خرید نفت از ایران روابط اقتصادی خود با ایران را دچار مشکل می‌کرد.

۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ ادامه مطلب

علل کاهش قیمت دلار چیست؟

اکوبورس: بازار ارز طی یک ماهه اخیر دچار سقوط قیمت شده، به نحوی که دلار یک ماهه بیش از 16 درصد از ارزش خود را از دست داده است؛ علت افت بازدهی در بازار ارز چیست؟

۱۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
 • علی احمدی
  20 دقیقه قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
  • ویدا محمدی
   10 دقیق قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
  • بنیامین محمدی
   3 ماه قبل
   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • دانیال
  1سال قبل
  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.