صفحه نخست »» بازار سرمایه ۱۷:۱۹ ۱۳۹۹/۰۴/۲۵

آموزش بورسی؛ «تجدید ارزیابی» چرا اتفاق مثبتی است؟

اکوبورس: همیشه این سوال مطرح بوده که اگر افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی اثر مالی و عملکردی بر شرکت ها ندارد، چه عاملی باعث واکنش مثبت بازار و سهامداران به چنین اخباری پیرامون شرکت ها می شود؟
آموزش بورسی؛ «تجدید ارزیابی» چرا اتفاق مثبتی است؟

به گزارش اکوبورس، هرچند همه می دانیم که افزایش تعداد سهام و تعدیل قیمت، نهایتا منجر به نقدشوندگی بهتر شرکت ها می شود اما برخی داده ها نشان می دهد که تجدید ارزیابی یک سپر دفاعی در زمان بحران است.

داده های تاریخی نشان داده که نزدیک بودن قیمت سهام به ارزش اسمی و یا فاصله با اهمیت ازان تا چه حد می تواند سهامدار را در مقابل بحران ها محافظت کند.

نگاهی به بحران سیمانی ها در دهه 80، بعد ازان بحران جهانی 2008 و نهایتا کاهش قیمت جهانی در فاصله 2014-2016 یک مساله جالب را نشان می دهد.

اگر p.e شرکت های همگروه که درگیر بحران هستند را مورد بررسی قرار دهیم، برخی شرکت ها علی رغم شناوری بالاتر و حتی ارزش بازار بالاتر، p.e بسیار بالاتر از P.e نسبی به خود گرفته اند در حالی که برخی دیگر از شرکت ها دقیقا به P.e نسبی خود رسیده اند.

به طور مثال p.e فولاد مبارکه، فخوز، زاگرس، شفن و چند شرکت دیگر همیشه حدود 5 واحد بوده است اما وقتی قیمت جهانی افت سنگین می کند P.e مبارکه به بالای 10 می رسد در حالی که سایر شرکت های مورد اشاره با کاهش eps دچار کاهش قیمت شده به شکلی که P.e آن ها باز هم 5 می ماند.

سوال این است که چرا مبارکه p.e بالای 10 می گیرد و عملا بحران باعث می شود که بسیار کمتر از همگروهان خود به سهامداران زیان برساند؟

پاسخ ساده است! مبارکه به ارزش اسمی نزدیک شده و کسی حاضر نیست سهام آن را زیر ارزش اسمی بفروشد در حالی که همگروهان با ارزش اسمی فاصله دارند و همچنان با معیار p.e نسبی معامله می شوند.

سیمان صوفیان در بحران سیمانی ها از 5000 تومان به محدوده ارزش اسمی می رسد اما سیمانی هایی که سریعتر به ارزش اسمی نزدیک شده اند، عملا بسیار کمتر از سصوفی بازدهی منفی داده اند.

این مساله پاسخ روشنی است که چرا تجدید ارزیابی مانعی بر بحران آتی است و منجر به اقبال بازار به سهام شرکت ها می شود. در واقع تجدید ارزیابی قیمت را به سمت ارزش اسمی می برد و در بحران های آتی، مانعی برای افت قیمت سهام می شود. سهامداران علاقه ندارند سهام خود را به آسانی به قیمتی کمتر از 100 تومان که برابر با عدد پذیره نویسی بوده به فروش برسانند ضمن اینکه وقتی شرکت زیان انباشته ندارد، فروش آن در محدوده ارزش اسمی به معنای این است که قیمت به زیر ارزش دفتری رفته و در زمانی که ارزش دفتری بر اساس بهای تمام شده محاسبه شده، این نشان می دهد که قطعا ارزش واقعی شرکت بیشتر از قیمت های تابلو است لذا میل به فروش به شدت کاهش یافته و سهامدار ترجیح می دهد سهمی با p.e مثلا 20 واحد اما 130 تومان را نگه دارد!

برچسب ها
اخبار مرتبط

دادوستد بیش از ۷ میلیون کیلووات ساعت برق در بورس انرژی

اکوبورس: در جلسه معاملاتی دیروز ۱۵ دی ماه در بازار فیزیکی برق بورس انرژی ایران، ۸۴ هزار قرارداد معادل ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار کیلووات ساعت برق به ارزش ۳ میلیارد و ۸۸۸ میلیون ریال توسط شرکت‎ تولید برق پرند مپنا برای دوره تحویل روزانه و هفتگی بهمن ماه عرضه و مورد معامله قرار گرفت.

۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!