صفحه نخست »» سیاسی »» سیاسی داخلی ۱۳:۰۷ ۱۳۹۹/۰۴/۲۴

قوه قضائیه 12 بانک را از مالکیت خانواده های خاص خارج کند

اکوبورس: ????بانک‌ها، قدرت خلق پول دارند. اما مهم‌تر از قدرت خلق پول، قدرت تصمیم‌گیری درباره محل تخصیص پول است. اگر این قدرت تصمیم‌گیری به خود بانک‌ها اعطا شود، طبیعتاً تسهیلات بانکی را به اموری تخصیص خواهند داد که بیشترین سود را کسب کنند؛ و البته که سود در فعالیت‌های سوداگرانه و سفته‌بازانه است، نه تولید.
قوه قضائیه 12 بانک را از مالکیت خانواده های خاص خارج کند

به گزارش اکوبورس، سید یاسر جبرائیلی، کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: بانک‌ها، قدرت خلق پول دارند. اما مهم‌تر از قدرت خلق پول، قدرت تصمیم‌گیری درباره محل تخصیص پول است. اگر این قدرت تصمیم‌گیری به خود بانک‌ها اعطا شود، طبیعتاً تسهیلات بانکی را به اموری تخصیص خواهند داد که بیشترین سود را کسب کنند؛ و البته که سود در فعالیت‌های سوداگرانه و سفته‌بازانه است، نه تولید. 

فاجعه وقتی عمیق‌تر می‌شود که بانک‌ها متعلق به یک فرد یا یک خانواده باشند. در این صورت، صرفاً در جهت منافع آن فرد و خانواده عمل خواهند کرد. 

باید اولا تکالیف بانک مرکزی برای این بانک‌ها در زمینه تخصیص اعتبار، توصیه‌ای نبوده و الزام‌آور باشد (که البته وقتی دولت خودش برنامه دقیقی برای اعطای تسهیلات نداشته باشد، انتظار بیجایی است که بخواهیم برای بانک خصوصی تعیین تکلیف کند). ثانیا تملک یا تاسیس بانک توسط یک فرد یا خانواده ممنوع باشد.

این مورد اخیر، موضوع ماده ۵ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ است. طبق این ماده، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیردولتی، باید به شکل "شرکت سهامی عام" و "تعاونی سهامی عام" اداره شوند و تملک سهام آنها توسط مالک واحد، صرفا زیر ۱۰درصد مجاز است. اما طبق گزارش بانک مرکزی، از ۲۹ بانک و موسسه اعتباری موجود در کشور، ۱۲ بانک و موسسه اعتباری این قانون را نقض کرده‌اند. یعنی در مالکیت افراد هستند.

برچسب ها بانک ،
اخبار مرتبط

قالیباف: اصحاب رسانه با مجاهدت و تلاش شبانه‌روزی از جان خود هزینه می‌کنند

اکوبورس: رییس مجلس به نقش موثر اصحاب رسانه به ویژه خبرنگاران در فضای رسانه‌ای موجود اشاره کرد و گفت: اصحاب رسانه همانند دوران دفاع مقدس با مجاهدت و تلاش شبانه‌روزی در این راه از جان و سلامت خود هزینه می‌کنند.

۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶ ادامه مطلب

توصیه های مهم روحانی به هیات های عزاداری محرم

اکوبورس: رئیس جمهور گفت: پس از مهار همه‌گیری کرونا، متاسفانه در اثر عدم رعایت دقیق توصیه‌ها و دستورالعمل‌ها، شیوع گسترده‌تر بیماری کرونا، جامعه را فرا گرفت، لذا ضروری است همه مردم با رعایت کامل و دقیق همه دستورالعمل‌های بهداشتی، علاوه بر تسریع در عبور از خیز بیماری، مانع از بروز موج جدید شوند.

۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۶ ادامه مطلب

اعلام آمادگی سپاه برای کمک به آسیب‌دیدگان حادثه بندر بیروت

اکوبورس: در پی وقوع انفجار شدید در بندر بیروت که منجر به جان باختن و مجروحیت جمع کثیری از مردم لبنان شد؛ سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این فاجعه مصیبت‌بار را به ملت و دولت این کشور و حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان تسلیت گفت.

۱۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!