صفحه نخست »» سیاسی »» سیاسی داخلی ۱۱:۳۹ ۱۳۹۹/۰۲/۲۷

همه آمارهای مجلس دهم ؛ حقوق ماهیانه نمایندگان

اکوبورس: گویا صداوسیما تنها نمایندگان اصولگرای مجلس دهم را می‌شناسد، آن هم وقتی پای بررسی عملکرد مجلس در میان است.
همه آمارهای مجلس دهم ؛ حقوق ماهیانه نمایندگان

به گزارش اکوبورس، شرق نوشت: این‌بار شبکه دو در واپسین روزهای عمر مجلس دهم از دو نماینده فراکسیون ولایی دعوت کرد تا درباره عملکرد مجلس گفت‌وگو کنند؛ عبدالرضا مصری و حمیدرضا حاجی‌بابایی که هر دو از مجلس دهم به یازدهم کوچ می‌کنند.

حاجی‌بابایی حتی از کاندیداهای بالقوه ریاست مجلس یازدهم به شمار می‌رود و رئیس فراکسیون ولایی در مجلس دهم بود.

در این برنامه تلویزیونی، مصری، نماینده نزدیک به جریان پایداری که سال آخر نیز نایب‌رئیس مجلس دهم شد، آمارهایی ارائه داد.

او گفت که «نمایندگان مجلس دهم از بُعد نظارتی، سه هزار و ۸۵ سؤال از دولت پرسیدند که از این تعداد در ۴۶۱ مورد در کمیسیون‌ها، از پاسخ‌های وزیر قانع نشدند».

به گفته او «از این تعداد ۱۸۱ سؤال به صحن علنی مجلس ارجاع و بررسی شد و از این تعداد هم در ۲۸ مورد، مجلس از پاسخ وزیر مربوطه قانع نشد و به عبارتی این وزرا کارت زرد گرفتند».

مصری در ادامه به سؤال مجلس‌دهمی‌ها از رئیس‌جمهوری اشاره کرد. حسن روحانی شهریور ۹۷ و در بحبوحه نوسان‌های ارزی برای پاسخ به پنج سؤال نمایندگان به مجلس آمد. درحالی‌که تنها توانست یک پاسخ قانع‌کننده به نمایندگان بدهد. اما مجلس دهم از حیث استیضاح‌ها هم رکورددار بود.

به گفته مصری، ۴۳ درخواست استیضاح در مجلس دهم اعلام وصول شد و از این تعداد، استیضاح شش وزیر در صحن علنی مجلس بررسی شد. البته نمایندگان هرچه در استیضاح کوشا بودند، هنگام رأی اعتماد دست‌ودلباز عمل می‌کردند. به‌این‌ترتیب آنها فقط رأی اعتماد را از علی ربیعی، وزیر کار و مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد پس گرفتند.

استیضاح وزیر کشور پس از اعتراض‌های آبان‌ماه به جریان افتاد و با وجود داشتن امضاهای کافی هرگز اعلام وصول نشد. علی مطهری در آخرین نطقش تأکید کرد که رئیس مجلس مانع اعلام وصول این استیضاح شده است.

مصری در ادامه برنامه تلویزیونی آمارهای دیگری هم از عملکرد مجلس دهم برشمرد: «۲۱۷ مورد تقاضای تحقیق‌وتفحص در مجلس دهم مطرح شد که از این تعداد ۵۲ مورد در کمیسیون تصویب و از این تعداد، ۴۳ مورد در صحن علنی مطرح شد و ۳۲ مورد در صحن به تصویب رسید که از این تعداد، تحقیق‌وتفحص ۲۸ مورد آغاز شده است و شش مورد به قوه قضائیه ارجاع شد».

او سؤالی درباره هزینه‌کرد مجلس را هم این‌طور پاسخ داد: «مجلس چیز خاصی ندارد. ساختمان و چند نماینده دارد که حقوق ماهانه هر نماینده هشت میلیون و ۳۴۸ هزار تومان است».

برچسب ها مجلس ،
اخبار مرتبط

به اصلاح‌طلبان در سال 88 گفتم وارد انتخابات نشوید!

اکوبورس: اکوبورس: عباس عبدی می‌گوید: ضربه‌ای که حکومت و اصلاح‌طلبان خوردند زیاد بود. این موضوعی که درباره فاصله بین‌نسلی نیروهای اصلاح‌طلب گفتید ریشه آن در 88 است. یک انقطاع نسلی بین بچه‌هایی که آن زمان دانش‌آموز بودند و دانشجو شدند با الان که 11 سال از آن واقع گذشته است و همه آنها الان دیگر جوان و رشید شده‌اند. من نمی‌دانم که آیا این قدرت وجود دارد که این را بازسازی کنند یا خیر. اصلا هم بحث اصلاح‌طلبی نیست. اصلا فرض کنید که امروز یک سنگی از آسمان بیاید و بر سر تمام اصلاح‌طلبان بخورد و همه آنها بمیرند، مش

۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ ادامه مطلب

یارگیری سیاسی با انگیزه‌های قومی در شأن مجلس یازدهم نیست

اکوبورس: منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم ضمن انتقاد از تشکیل فراکسیون‌های قومی و قبیله ای برای یارگیری‌های سیاسی در آستانه تشکیل مجلس یازدهم گفت: باید شایسته سالاری معیار انتخاب هیئت رئیسه مجلس باشد.

۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ ادامه مطلب

حسین کاظم‌پور اردبیلی، چهره پنهان نفت کشور که بود؟

اکوبورس: اکوبورس: بی‌شک کاظم‌پور اردبیلی در روزهای سخت تحمیل تحریم‌ها به ایران یکی از سخت‌ترین وظایف در کشور را برعهده داشته است. چهره‌ای که اگرچه شاید چهره آنچنان شناخته شده‌ای در میان افکارعمومی نبود، اما به طور حتم یکی از موثرترین چهره‌های نفتی کشور بوده است.

۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!